[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4673: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4674: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
УСУ / SKSS - форуми • Виж темата - УСУ 4.0 на HP Compaq 2510p - впечатления и проблеми

УСУ 4.0 на HP Compaq 2510p - впечатления и проблеми

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

УСУ 4.0 на HP Compaq 2510p - впечатления и проблеми

Мнениеот svoboden » 22 Апр 2010, 00:38

Купих си гореописания лаптоп (най-после!), и му качих УСУ (най-после!) и сега съм :inlove: и от двете :)

Тука ще е темата в която ще споделям какво ми е харесало и какво ме е затруднило. Пък ако някой може и иска - да помага :)

Първо за лаптопа - да кажа че много дълго го избирах, защото имах "няколко" изисквания:
1. Да е малък и лесно преносим - този е 12"
2. Да е достатъчно мощен да се гледат филми и флаш, без да насича - да, такъв е
3. Клавиатурата му да е удобна за писане
4. Да има технологията на Интел за виртуализация - за да вървят бързо виртуалните машини на него
5. Да има добра поддръжка за хардуера в Линукс
6. Да има поне 3 USB порта - е, това не изпълних - този има два
7. Да има вградено CD/DVD
8. Ако може, да има матов екран, за да се вижда добре и навън
9. Да е под 1000 лв. :)

В допълнение към това жена ми пък искаше
10. да не е прекалено малък екрана и клавиатурата :)

Е, този отговаря на всички условия - плюс още няколко в бонус:
11. Има 3 години гаранция - взех го от лаптоп.бг
12. Лек е - 1.5 кг
13. Батерията му държи доста - поне по спецификации
14. Има Fingerprint и 1394
15. Процесора е Core 2 Duo ULV, а не Atom

Защо го пиша всичко това? Защото според мен са твърде малко лаптопите които отговарят на толкова много изисвания, и аз съм доволен че открих такъв. Затова исках да го споделя за други, които може да имат моите изисквания и нужди. Другата алтернатива беше , който също поддържа тази технология за виртуализация и е с Core 2 Duo, с повече памет и двойно по-голям диск, но няма вградено DVD. Аз обаче съм предоволен и от моя. Защото се оказа че Линукс на него върви на шест :)

Първо искам да направя поклон доземи на Светли и Краси за това което са направили. Е, и на всички знайни и незнайни автори на свободен софтуер, на чиито рамене те са стъпили, но най-вече на тях, че са събрали толкова много хубости на едно място. Защото още от първия момент на стартирането на диска (от USB памет, благодарение на програмката на lokster) се чувствах у дома си - уютно и удобно. Всичко което ми беше нужно си го имаше инсталирано, и всичко работи така както очаквам и както ми трябва. Е, имам някои дребни трудности, описал съм ги по-долу. Но всичко - менюта, настройки, подбор на програми, инсталация - всичко е направено супер професионално и с мерак. Затова - поклон :bow:

Всичко си ми го разпозна веднага, без никакъв проблем. Всички устройства, всички бутони (е, поне което съм пробвал). Само четеца за пръстови отпечатъци не работеше, затова се наложи да инсталирам и да следвам стъпка по стъпка съветите от , за да активирам логването с пръстов отпечатък вместо с парола. Външният монитор работи без проблем - на какъвто максимален размер поддържа (при мен беше 1980 х 1444, или нещо подобно) - т.е. вградената карта няма проблем да поддържа и такива режими, макар че на лаптопа е 1280 х 800. Много приятно ме изненада колко удобен е панела за настройка на мониторите и честотата им - можех да указвам двата да показват един и същ образ, или работния плот да продължава от единия на другия, като двата бяха с различна разделителна способност. Мога да изключвам всеки от тях, мога да го завъртам ако поискам, мога да им сменям реда. И всичко е на български, супер удобно и логично, и работи на 6. Като си спомня само как съм се борил с драйверите на ATI за пускане на външен монитор под Windows - :D Тук мога да направя всичко което си поискам :inlove: Много ме израдва и това че мога да настроя превключването на клавиатурата така, че докато съм на кирилица и задържа CapsLock, пиша на латиница и обратно, без да превключвам клавиатурната подредба. Още една екстра която я нямам в Windows, или поне аз не знам как да я активирам.

Както казах, повечето неща които са ми нужни ги има инсталирани още отначало, така че ми е спестено търсенето им в Интернет. Нещата които супер приятно ме изненадаха: на мен ми е нужно да ползвам и Microsoft Office 2003, заради уроците на учениците. И, ха, познайте - с PlayOnLinux го инсталирах и стартирах без проблем. Не съм го ползвал обстойно още, така че ще пиша по-нататък. Но дори и да не тръгне, ще го ползвам под виртуална машина. Други програми с които бях свикнал от Windows - TeamViewer и Notepad++ - също тръгнаха през Wine, и ги ползвах без проблем.

Ето нещата които ми липсваха или пречеха - с някои от тях се справих, с други още не съм:
* невъзможност за Paste в папка - аз ползвам изглед с детайли, и като отида в папка, и щракна на празно място, ми маркира файла който е вляво, и съответно в контекстното меню се появява Копиране, а не Поставяне. Когато отдолу под файловете има празно място е лесно, но когато няма, трябва да ходя в по-горната папка, да я маркирам и тогава да избирам Поставяне. Или да ползвам главното меню.
* не мога от панела за папките да извършвам действия - аз съм свикнал да мога да ги влача, да имам Rename, да влача файлове с десен бутон
* изтриване на елементи от старт менюто и редактирането му на десен бутон също е невъзможно - а е удобно за да видиш името на някоя програма, например, или с какъв команден ред се стартира
* при някои програми (например Kompozer) като съм на кирилица не ми работят клавишните комбинации - например Ctrl+C
* не мога да сменя началната страница на firefox - винаги ми зарежда тази на УСУ, дори да я сменя
* проблема с кликащия звук на лаптопа (явно от паркиране на главите) - Светли и Краси ми помогнаха .

* няма асоциация за текстови файлове - питаше ме дали да ги стартира, или да ги отвори, а поне за .txt файловете това трябва да е ясно. Намерих го, в настройките на Nautilus
* няма опция в контекстното меню на Naultilus за просвирване на цяла папка - а е удобно, поне за хора на които колекциите им с музика са по папки. Е, намерих го - Система > Предпочитания > Настройка на действията на Naultilus > Добавяне, указах в Път audacious2 и в Параметри %u, и в Условия да работи за файлове и папки, и ако са избрани множество.
* няма опция в контекстното меню на Naultilus за сравняване на файлове и папки - но пък има една чудесна програма Meld. Така че отново Система > Предпочитания > Настройка на действията на Naultilus > Добавяне, указах в Път meld и в Параметри %M, и в Условия да работи за файлове и папки, и ако са избрани множество.
* да не излиза по подразбиране Gobby и Notepad в списъка на "Отваряне с" - първата защото е сложна заради конфигуриране на отдалечената връзка, а втората - защото е прекалено проста и е Windows приложение

Е, това е, поне засега. Всичко друго работи на шест. Продължавайте все така!
svoboden
Зарибен
Зарибен

Re: УСУ 4.0 на HP Compaq 2510p - впечатления и проблеми

Мнениеот lokster » 22 Апр 2010, 08:46

Първо - честито за лаптопа!
Сега за другите неща...
Понеже спомена Office 2003 се сетих да споделя че аз съм опитвал да инсталирам Office 2007 с PlayOnLinux, но имаше някои проблеми с таблиците на Excel които са "споделени" с "Share Workbook" - показваше че са повредени.
Но може проблема да е бил и в самите файлове, понеже бяха служебни, правени на 0ffice 2003, после конвертирани за 2007 и т.н.
Както и да е...
Относно проблемите които споменаваш - първите два са добре известни проблеми на Nautilus, от доста време се говори за тях но засега няма решение (доколкото знам).
Относно редактирането на менюто - просто начина му на работа е различен, и предполагам че разработчиците са следвали друга логика при правенето му. Затова не очаквам скоро да се появи такава възможност за редактиране.
А проблема със стартовата страница на Firefox си е от нас, и ще го оправим.
И ще вземем предвид всичките ти предложения за УСУ5.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот svetli » 22 Апр 2010, 09:41

Малко коментари по предложенията:

- За текстовите файлове не си съвсем прав. Въпроса дали да ги отвориш или изпълниш идва от това, че вероятно ги отваряш от USB флаш или пък друг дял с NTFS, FAT16 или FAT32 файлова система. Файловете там имат executable bit и заради това по-късно се третират като изпълними. Начинът, по-който си заобиколил проблема, чрез настройката в Nautilus не е най-оптимален. По този начин освен txt и всякакви други текстови файлове, напр. скриптове ще ти се отварят по-подразбиране с текстовия редактор, вместо да се изпълняват. Това може да е неудобно за потребители, които са свикнали относително често да работят с различни скриптове... Така че ясно и оптимално за всички решение за момента няма. Тук може да видиш колко дълга е дискусията и в Убунту: https://bugs.launchpad.net/hundredpaper ... g/425166...

- Относно действията на Nautilus - добри идеи! Особено тази със сравняването... Ако се появят и други идеи свързани с улесняващи контекстни действия - сподели ги. Тези двете ще намерят място в УСУ 5

- На кои типове файлове ти излиза варианта да ги отвориш с Gobby и Notepad?
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот svoboden » 25 Апр 2010, 20:12

Благодаря за отговорите! Ето и моите:

За MS Office 2003:
Да, някои неща наистина не работят. Засега видях Access че не може да отваря .mdb файлове. Жалко!

за текстовите файлове:
Не, въпроса дали да ги отворя или стартирам се появяваше за файлове създадени на работния плот. Знам че така както съм решил проблема не е най-доброто решение, но аз така или иначе предпочитам да преглеждам скриптовете преди да ги изпълня. Освен това може да се добави действие в Nautilus "Изпълни като скрипт" (или в менюто "Отваряне с"), така че който иска да ги стартира ще има лесен начин, а който е начинаещ, няма да се чуди винаги какво да прави и кое да избере, или да омаже нещо само защото е двойно щракал тук и там, за да види кое какво е. Отделно то това че може да има и действие "Изпълни като администратор", което ще е още по-удобно за скриптове.

И накрая - според мен трябва да си има една задължителна асоциация с gedit поне за файловете с разширение .txt. Какво означава да се изпълни един .txt файл?

за отварянето с Gobby и Notepad:
Появява ми се на досадно много файлове - предполагам на всичко което е текстов файл.

Другите ми предложения и впечатления - малко по-късно тази вечер ...
svoboden
Зарибен
Зарибен

Мнениеот svetli » 26 Апр 2010, 07:56

За текстовите файлове отваряни от FAT32/NTFS дялове или копирани от там няма какво да направим без да намалим от функционалността на УСУ- обясних защо в предния пост. А действието Изпълни като администратор си го има и сега на всеки файл и папка, когато цъкнеш с десен бутон върху тях...

Относно какво значи изпълним txt файл - там е работата, че Windows разчита на разширението, за да разбере какво да прави с даден файл. Заради това и толкова от пробивите в сигурността се случват именно заради файлове, са маскирани като други под формата на подвеждащо разширение. Под Линукс е важно съдържанието на файл, а не разширението. Ето защо един txt файл може да си съдържа скрипт за изпълнение и да се изпълни съвсем коректно от системата. Предполагам, че това са част от неизбежните разлики в логиката на Windows и Линукс. В някаква степен се стремим да осигурим позната среда и поведение на УСУ за потребителите, идващи от Windows. В никакъв случай обаче функционалността не е копирана 1:1 - ако нещо е било добро под Windows и го няма стандартно в УСУ, стремим се да го осигурим, но не гоним целта да си пуснеш УСУ и да ти прилича на Windows. Всъщност мисля, че това би било доста лошо решение - ще подведе потребителите, че няма никаква или има малка разлика между двете операционни системи. А това далеч не е така...

За Gobby и Notepad ще прегледам как стоят нещата. Всъщност... от позицията на директно включен в учебния процес, би ли споделил мнение доколко програма като Gobby e необходима в УСУ?
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот svoboden » 26 Апр 2010, 08:59

svoboden
Зарибен
Зарибен

Мнениеот svetli » 26 Апр 2010, 13:27

В момента не мога да пусна УСУ 4.0 и да възпроизведа ситуацията с текстовия файл... обаче под УСУ 5.0 нищо не ме пита за файл с разширение txt - просто го отваря. :) Опитах като създадох на работния плот txt файл от gedit и още един от - notepad-a в WINE. И двата си ги отваря директно. Така че вероятно този ти дразнител ще отпадне.

Относно gobby - интеграцията не ме затруднява изобщо. Програмката е и малка и не заема ценно място, така че ще я оставя. А за ръководството ѝ... ти имаш опит с нея, удари едно рамо ;)

А мнението ти е ценно - добре знаем колко са важни такива непосредствени впечатления. Но... въпреки, че не е съвсем вярно, че сме забравили кое е трудното при прехода от Windows на Линукс. Стремим да не забравяме. :)
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот svoboden » 26 Апр 2010, 23:12

svoboden
Зарибен
Зарибен

Мнениеот svetli » 27 Апр 2010, 08:04

Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 27 Апр 2010, 09:45

@svoboden нашата цел не е да копираме windows - това ще обезсмисли всичко което правим.
Ако човек пусне Линукс и очаква всичко да е на същото място и да работи по същия начин като под Windows, защо изобщо ползва Линукс?
Сега за проблемите:
- лупата (kupfer) - нямам конкретно мнение по въпроса, тъй като не използвам тази функция (всъщност при мен я изключвам)
- търсене на файлове - има го като бутонче във файловия мениджър (или с ctrl+f). Според мен файловият мениджър е мястото от което да се търсят файлове, не панела. Панелът не е добро място за такива неща - не трябва да го обременяваме с прекалено много бутони, аплети и т.н. - само най-необходимите. А инструментът който се намира в менюто е за по-напреднали потребители (с по специфични критерии за търсене).
- проблема с FileZilla го има и при нас, и ще се разследва.
- лично според мен, всички версии на Kompozer са "бъгави" :) - работи доста тромаво, генерира прекалено тежък (макар и XHTML валиден) код и т.н. Според мен е лош избор за начинаещи потребители - просто няма да се запознаят добре с HTML чрез него. Ще ги насочи в грешна посока.
Лично мое мнение, като човек професионално занимаващ се с тази дейност е, че Quanta Plus е много по-подходящ избор за WYSIWYG редактиране на HTML. Той се доближава максимално до Dreamweaver (който струва камара пари).
Друг е въпроса че най-добрия начин за правене на HTML е чрез gedit/geany (избери си подходящ текстов редактор)... но това е за по-напреднали (въпреки че аз почти от самото начало ползвах текстов редактор...).
- Lazarus - при чисто нова система стартирана от livecd, lazarus си компилира GUI приложения без проблеми (независимо че при стартиране се оплаква че липсват сорс кодовете). Не знам при теб защо не го прави. Вероятно си пипал нещо конфигурацията на lazarus.

- файловите асоциации се редактират много лесно. Във файловия мениджър цъкаш с десния бутон на мишката върху файла, избираш "Свойства", и в "Отваряне с" избираш програмата (маркираш радиобутона) с която искаш да се отваря този тип файлове. Програмката за редактиране на файлови асоциации която е в менюто е за по-напреднали потребители.

- Thunderbird - аз използвам Thunderbird в работата, даже наскоро имахме спор Thunderbird vs. Evolution със Svetli, но въпреки това, мисля че Evolution e по-добрия избор за стандартен пощенски клиент в УСУ, тъй като е по-добре интегриран с Убунту (и ще става все по-добре интегриран). И всъщност, като разгледах по-обстойно Evolution, дори започна да ми харесва.
Единствената причина да не съм преминал още е че ме мързи да си прехвърлям профилите :)

Относно предложенията ти - ще ги имаме предвид.
Продължавай с обратната връзка, полезна е.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот svoboden » 27 Апр 2010, 10:01

svoboden
Зарибен
Зарибен

Мнениеот svoboden » 27 Апр 2010, 10:21

svoboden
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 27 Апр 2010, 10:56

За Kompozer много трудно ще се съглася.
Енджина за редактиране на HTML който използва, всъщност е вградения във Firefox енджин за inline редактиране.
Основната му цел е да позволява някакво редактиране на html директно в браузъра или някакво редактиране на HTML в Mozilla Compozer (докато все още имаше Mozilla Compozer). Никога не е бил предназначен за професионална работа.
Става да си драснеш някоя статия, но не и да изкарваш пари с него.
За редактор на текстово съдържание е добър - форматиране и т.н. (да се чете: за хора свикнали с MS Word :D ) Но толкова.
Не и за редактор на HTML layout, с който да си изградиш цялостен сайт...
Всъщност не пожелавам на никой да трябва да прави сайт с WYSIWYG редактор...
А едно време се ядосвах като професионалистите оплюваха WYSIWYG редактирането... Явно и аз станах такъв :)
Но.. няма смисъл да спорим - кучето скача според тоягата.
Всеки ползва това което (си мисли че) му е удобно... Включително и аз ;)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот svoboden » 27 Апр 2010, 12:09

svoboden
Зарибен
Зарибен

Назад към Лаптопи