Лаптоп без USB-boot и без оптика - как да сложа Линукс?

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Re: Лаптоп без USB-boot и без оптика - как да сложа Линукс?

Мнениеот lokster » 16 Фев 2011, 10:04

Да, преди доста време. Между другото тънките клиенти (LTSP) използват същата технология. За нормални потребители обаче, такъв тип инсталация е непосилна работа.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот chefo1979 » 16 Фев 2011, 12:41

Благодаря много!

Ще пробвам и ще пиша какви резултати са постигнати! :)
Много благодаря на всички за предложенията!

Доскоро и поздрави!
chefo1979
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 16 Фев 2011, 13:11

Между другото, преди да ти отговоря пробвах собственоръчно дали комбинацията wingrub+puppy работи.
Работи.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот chefo1979 » 22 Фев 2011, 16:36

Здрасти!

Пробвах по посоченият начин да инсталирам Puppy 5.2, но няма ефект - след рестарт си тръгва пак ХР, няма и намек за dual-boot меню.
За по-сигурно си копирах текстовият файл, за да не сбъркам нещо - ефект няма.

Пак да запитам дали има начин да се направи инсталация на Линукс чрез файлове, разположени на празен харддиск, т.е. без операциона система и при зареждане да стартира процеса? Мога да сваля харддиска, да го изтрия и да сложа файлове на него каквито са нужни.

Някаква идея?

Поздрави!
chefo1979
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 22 Фев 2011, 18:53

За да не се появи нищо в boot менюто на Windows, значи че не си внесъл правилната корекция в boot.ini. Имай предвид че файла е само за четене (read only) и първо трябва да го направиш и за писане, от Properties.
Иначе никакво редактиране няма да му се отрази.
Бъркаш някъде.

Относно инсталирането на друг компютър - зависи от дистрибуцията, но повечето съвременни дистрибуции не биха имали проблеми.
Свързваш твърдия диск към друг компютър, инсталираш Линукс, връщаш диска в твоя компютър, и от BIOS-а настройваш да boot-ва от този диск.
Трябва обаче по време на инсталирането да избереш boot мениджъра да се инсталира ВЪРХУ ТОЗИ ДИСК, а не върху диска на втория компютър.
Така че - и там има предостатъчно възможности да объркаш нещата.
По-добре се помъчи с wingrub.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот chefo1979 » 23 Фев 2011, 14:12

Здрасти!

Мдам, не съм пипал характериските на boot.ini... Тъп chefo1979...
Пак ще пробвам - инак не ми е проблем да закача 2,5" към настолната машина (имам преходник) и да разкача всички останали хардове - спираше ме това, че Уин инсталиран по подобен начин, се побърква, когато го върна на друга машина с коренно различен хардуър... Забравих, че Линукса е много по-прощаващ в това отношение! :)

Следва тест с отключен boot.ini...

Благодаря и поздрави!

P.S. Ето какво пише в едитнатият boot.ini (оказа се, че не е заключен и си е променен):
"
[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\="Previous Operating System on C:"
C:\GRLDR="Puppy Linux"
"

P.P.S. След рестарт машината замлъкна и вече доста време не дава признаци на живот... Стига до BIOS check и дотам - забива. Докато не намеря кой да го огледа срещу две бири (понеже струва около три такива) го пиша умрял и проблемът с инсталиране на Puppy отпада...

Поздрави!
chefo1979
Зарибен
Зарибен

Мнениеот chefo1979 » 02 Мар 2011, 15:33

Здрасти пак!

Оказа се, че проблемът е в харддиска - след подмяната му стана възможно да се сложи Lucid Puppy 5.2, което за момента невероятно много ми харесва.
Два проблема имам - първият е, че тъчскрийна на лаптопа не е калибриран, намерих разни форуми където се обсъжда всичко това, но засега само чета без грам разбиране...
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=34273
Ей тук хората разискват същия модел като моя, но приказват за evtouch driver и за xorg.conf - как се сваля първото и как се едитва второто и изобщо безопасно ли е да се пипат тези неща (инсталирането на Puppy стана с помоща на преходник за харддиск 3.5"-2.5", който вече не е в мен и ако се наложи да преинсталирам ще почакам доста). Идея нямам какво означава всичко описано в темата, но мислех да копирам направо съдържанието на описания файл при мен - това доколко е глупаво и доколко мога да очаквам резултат?
Ако някой е минавал през подобно изпитание - да помага! :)
Вторият проблем е по-скоро неяснота - има ли начин да се ускори зареждането? Puppy не е много голямо (въпреки, че това дистро Lucid е големичко), но Win XP зареждаше по-бързо от Puppy сега - има ли някоя проверка да се забрани и прочее, та да се ускори зареждането?

Поздрави и доскоро!
chefo1979
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 04 Мар 2011, 14:08

Това Puppy е 100% съвременен Линукс, докато XP е операционна система на 10 години.
Няма място за сравнение.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот chefo1979 » 17 Мар 2011, 15:39

Малко ъпдейт на ситуацията - Puppy нещо не ми хареса, та минах последователно през Wolvix, Antix, Android x86, Ubuntu 6.10, Fluxbuntu 7.10 и окончателно се установих на Xubuntu 8.04 LTS. Не е от най-пъргавите машини (450МХз Селерон и 192МБ оперативна памет), но е пълноценна операционна, да не говорим, че точно 8.04 беше първото Убунту, което използвах и съм много привързан към този релийз...
В интерес на истината Fluxbuntu страшно много ми хареса, но не можах да си сменя разделителната способност на дисплея - границите на десктопа надхвърляха физическите на дисплея и се скролваше...
Много досадно - ако може да помогнете в това отношение, бих бил много задължен!

Също така AntiХ страхотно ми хареса и бих искал да си направя Dual Boot - предполагам, че GRUB се редактира ръчно по някакъв начин или при инсталация ще го редактира автоматично?
Също така мога ли да ползвам обща за двете инсталации "home" папка (предполагам, че трябва да е на отделен дял)?

Благодаря предварително за помоща!
Поздрави и хубав ден!
chefo1979
Зарибен
Зарибен

Предишна

Назад към Лаптопи