УСУ мини asus video - ati hd 5470

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Re: УСУ мини asus video - ati hd 5470

Мнениеот zxz » 13 Авг 2011, 08:55

Аз не мисля мн за тва ами защо лаптопа не се стартира и не разпознава нито диск нито хард диск тоес разпознава ги обоче не ще да зарежда.Може би проблема е от хардуера
zxz
Редовен
Редовен

Мнениеот lokster » 13 Авг 2011, 11:05

Никой не знае какво точно си правил, мога само да ти гарантирам че причината да не зарежда от CD/DVD не е Линукс (или която и да е операционна система). По-скоро си си объркал нещо настройките в BIOS (примерно) - от кое устройство да зарежда или нещо такова. Не вярвам да е хардуерен проблем - прекалено голямо съвпадение ще е.
По принцип, от предните постове виждам че си бил оставил /var на отделен дял - това е абсолютно ненужно щом всичко е на един твърд диск.
Има смисъл единствено да си оставиш /home на отделен дял, с идеята че един ден това ще те улесни като тръгнеш да надграждаш до по нова версия на ОС. Всичко друго е излишно усложняване.
Относно това дали да ползваш 32 или 64-битова версия при положение че лаптопа е 64-битов - няма голямо значение. По принцип понякога е възможно с едната версия даден драйвер да работи по-добре отколкото с другата, затова си заслужава при постоянни забивания и т.н. да пробваш и с другата версия.
Но отсега ти казвам че проблема с "мацаницата" няма да се оправи така. Той се оправя с nomodeset параметъра.
Също така, виждам че си писал че си инсталирал УСУ 5. Неден - старо е (също като и Ubuntu 10.04 и 10.10). По-добре прави експерименти със УСУ 7 - ядрото е много по-ново и хардуерната поддръжка е по-добра (с изключение на гадния ASPM бъг при някои лаптопи, който се оправя с добавяне aspm=force там където добавяш и nomodeset). Това че 10.04 е LTS няма никакво, ама никакво значение, особено при домашен потребител.
Препоръчвам да почнеш едно по едно нещата, без бързане и без преинсталация на 10 различни ОС и техни версии - само си усложняваш живота. Избери една, и дай да оправяме възникналите проблеми.
Защото сега честно казано не знам какво да ти кажа за - не знам дори с колко (и кои) операционни системи си и как точно си ги инсталирал - просто се обърках :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот zxz » 13 Авг 2011, 15:34

Реших спирам се на усу 5 и ще се опитам да ви обясня по на кратко.В биоса само го нагласих да буутне от сдто и после го върнах обратно.Ако искате ще кача снимки.Пълен новак съм и се ръководих по това - http://www.kn34pc.com/articles/ubuntu.html лаптопа не е мой и заради това се притеснявам.Когато е в бъгнато състояние т.е без да иска да буутне от нищо си мисля че биоса се бъгва.Иначе човекът си харесва ос и му е кеф ако може само този бъг да оправя :clap: ще е супер.
ПП докато се ровех в интернет намерих това
А иначе предполагам Win XP няма да открие харддиск и ще трябва да се търси в биоса настройка за режима на работа на харддиска - трябва да се превключи на Native IDE, ако е било на AHCI. .
Дали не трябва да превключа харда и заради това да не става.ПП казвт че от хард диск можело така да става
zxz
Редовен
Редовен

Мнениеот zxz » 15 Авг 2011, 07:55

Избрах усу 5.
Кажете ако искате снимки или нещо друго
zxz
Редовен
Редовен

Предишна

Назад към Лаптопи