Без коментар

Място за свободни дискусии.

Re: Без коментар

Мнениеот me4oslav » 16 Авг 2013, 00:01

Че как. :P Даже и изпратено по Royal Mail.:D
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот cjbolland2 » 19 Авг 2013, 20:26

А хора какво мислите за UbuntuEdge?
Ubuntu Edge Overview
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот lokster » 20 Авг 2013, 00:02

Смесени чувства.
Като цяло ми харесва и мисля че би било добре да успее, но не мисля че ще се случи, или поне не по начина, описван от феновете... По-скоро ще последва съдбата на Ubuntu TV или както там се казваше...
А и не знам защо Canonical си мислят че някой масово ще ползва "full desktop experience" от телефона. Предвид че и в PC сегмента все още дяла им е незначителен... Незначителен си е, и точка. Бъг номер едно не е решен, без значение колко се пънкат да изкарат че "Android е Линукс" :)
Функцията определено е яка, и хора като мен ще я харесат, но не съм сигурен че е много практична в общия случай. А и липсата на Gorilla Glass (2 или 3) някак си не ми вдъхва доверие.
Лично аз съм се ориентирал към производители от типа на Zoppo, Xiaomi, и т.н. - следващия ми телефон (до няколко месеца) ще е техен.
Засега китайците будят единствено възхищението ми - и откъм модели, и откъм поддръжка, и откъм възможности (и цена!), докато Canonical - по-скоро раздразнение с постоянното даване на акъл и натякване кое как е правилно™ да се прави ("ние тествахме еди-какво-си, и преценихме че размер 4.5 инча е най-подходящ за ръката"... хайде, хайде - просто този размер е най-купувания)

Малко тролски ми стана отговора, но както казах - имам смесени чувства. Като че ли... иска ми се да има такъв телефон, но да не е правен от Canonical :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот me4oslav » 25 Авг 2013, 01:07

Ударих си главата ииииииии .... се сетих как ще изглежда началния ми слайд на една презентация. :D

Изображение
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот mrdubanddnb » 15 Сеп 2013, 10:48

Искам да споделя нещо, което си е направо от типа "Без коментар..."

Та значи... До колкото знам всички или почти всички училища в България, използват програмата "Admin PRO" (за Windows) и някоя от другите й 4-5 версии.
Програмата, накратко представлява база данни на всички ученици за дадено училище (имена,оценки, номера и др.) и използва "MS Office Access", като самата програма си има собствен интерфейс нали, и с нея един вид училищата се "отчитат" пред министерството на образованието.
Това добре, но какво ще се случи (и се случва вече)от началото на новата учебна година... До сега ъпдейтите за програмата се сваляха от офиц. й сайт БЕЗПЛАТНО, но от тази година вече...НЕЕЕ!.
Училищата са, с една дума, "принудени" да сключат договор за лиценз, за скромната сума от малко над 200 лв.
Сами можете да направите сметка, за какви пари става на въпрос |(
И дори това не е ВСИЧКО...
Самата програма вече щяла да работи само с "Windows 7" (вероятно 8 и нагоре) и с офис пакет "MS Office 2010" !
Цялата тази работа ми изглежда доста глупава, но така е...

Някой веднага ще си кажат: "...добре де, те и разработчиците на програмата трябва да печелят, и имат право да искат всякаква цена."...
Да де но проблема е там, че:
първо - май няма все още безплатна алтернатива на тази програма. А училищата са задължени от министерството на образованието, да я използват.
второ - бюджета на училищата се определя по брой ученици. Тогава, какво се случва с училищата, които имат малък брой ученици (около 100 примерно) ?
и трето - вече 4 или 5 години тази програма е безплатна, а сега изведнъж им "щурва" на акъла да я прават лицензирана, не е ли малко странно...
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот plamen74.72 » 16 Сеп 2013, 20:08

Не знам дали е същата програма, за която говориш, но днес дъщеря ми като са почнали училище се е изненадала. Вместо компютрите, които са ползвали преди т.е. за всеки ученик по компютър, сега са само монитор, мишка и клавиатура (компютри няма)?! Всичко им е свързано общо, но как точно нямам идея?!
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот mrdubanddnb » 16 Сеп 2013, 21:37

Не е същата програма. А това за което ти говориш са едни нововъведения, така да се каже.
Представлява един сървър, на който има качен всичкия необходим софтуер, мониторите с клавиатурата и мишката са така наречените "терминали" или "терминални станции".
Тоест логваш се през станцията в сървъра и работиш, с каквото ти е необходимо. Като вероятно всеки потребител си има и съответните ограничения, зависи как е настроено от системния администратор.
Попринцип би трябвало да е под управлението на Линукс, но като се има предвид, че е за училищата, като нищо е с някоя MS Windows Server версия....

А това за което говоря в предния пост си е просто една програма, която се изпълнява на компютъра.
Не би трябвало да се дава да работят учениците с нея, защото все пак съдържа бази от данни за самите тях (демек някой да не си напише допълни 6-ци).
А и писах, защото ми е писнало от това "насаждане" на Microsoft-ски глупости.
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 16 Сеп 2013, 22:33

@mrdubanddnb аз още преди 2-3 години бях писал за подобна програма която се ползваше - не беше същата, но беше нещо подобно - тогава пък изнудваха родителите с някакви СМС-и май, и освен това също изискваше Windows.
Общо взето я бях оплюл доста в статията в СКСС, но след това реших че "тонът" ми не съответства на общия тон на СКСС и изтрих статията.
Относно насаждането на Microsoft-ските глупости - в края на краищата всичко зависи от министъра на образованието и неговото министерство.
Така че го имайте предвид на следващите избори, заедно с другите важни въпроси (да се надяваме че ще са СКОРО)...
Какво да очакваме... текущия премиер - известен с репликата "дай да разваляме седянката", предишния - с "матряла", а покрай тях - всякакви невменяеми сателити, ламтящи единствено за власт ...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 16 Окт 2013, 07:33

Изображение
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот lokster » 16 Окт 2013, 09:08

Четох за това, но информацията е много малко.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 16 Окт 2013, 12:04

Изображение
А какво компютри имаше на времето :) :) :)
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот plamen74.72 » 16 Окт 2013, 18:09

Интересно ще е да се разбере, каква ще е тази "Правец ОС" :D
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот me4oslav » 16 Окт 2013, 20:13

Бях забравил, че вчера (да, действително забравих нещо от вчера за днес -_-) кандидатствах съвсем така така да водя лекция в Open Fest и днес получавам имейл, че лекцията и одобрена и е насрочена за 3 Ноември, 10 AM, зала Галерия, Интеред , София.
Hurray! :D
presentation.png
presentation.png (7.2 KiB) Прегледано 6269 пъти
Последна промяна me4oslav на 17 Окт 2013, 10:23, променена общо 1 път
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот lokster » 16 Окт 2013, 23:05

plamen74.72 написа:Интересно ще е да се разбере, каква ще е тази "Правец ОС" :D

Сега след кратка справка, видях че домейна pravetz.bg е регистриран на името на някой си Бойко Вучев с email в Софийска фирма (според информацията - от двама души), занимаваща се с почистване на компютри, а въпросния човек е управител (даже и фейсбук профила му намерих). Ще пропусна адреса, защото не виждам смисъл да им правя безплатна реклама (каквато вероятно е целта).
На снимките в страницата "кои сме ние" се вижда същия офис, като на снимките на "прототипа" на Правец.
Така че... работата понамирисва на голям майтап.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 17 Окт 2013, 13:39

... но се оказва че не е майтап :) Браво! Дано да имат успех.
Интервю с управителя на фирмата: http://bnt.bg/bg/news/view/109932
Жалко само че информацията за хардуера е доста оскъдна. Примерно с каква видеокарта ще е...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

ПредишнаСледваща

Назад към Общи теми