Приятелски предложения.

Място за свободни дискусии.

Приятелски предложения.

Мнениеот go_fire » 20 Май 2008, 23:09

Здравейте,

Късно е, така че направо на темата:

1.Тази форумна машина сефте я чух тук. Все пак не смятам, че е добре Красимир да си закача 6 звездички още с първото съобщение. В проект, който участвам, за година време админа едвам е на четири.

2.Хубаво е при регистрация да се показват правилата и регистриращият да се съгласява с тях.

3. За което се и регстрирах, защото контактна форма няма и няма друг начин за връзка с авторите.  Често иомате проблеми с редовни мнения обявени за спам от Ворд преса. Разбрах, че това е всеощ феномен на машината. И мен ми се случвало, но разбрах на някакъв пич шест пъти. Всеки се оправя поеденично, но все пак има хора, които мислят решения. Едно такова, което ви предлагам е на:

http://blog.emyto.net/?p=220

Смятам специално това решение за доста елегантно.

Привети!

п.п. Не е лошо да има и обяснителни балончета на елементите за форматиране. За новите ползватели на машината са леко объркващи ???

аз
Свободата и любовта са безценни! Пазете ги!
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Re: Приятелски предложения.

Мнениеот lokster » 21 Май 2008, 08:27

А аз пък не мисля че има някакво значение кой с колко звездички е, по-важно е дали помага на хората от блога/форума.
Но ако все пак за някой това има значение, то мисля че определено сме си заслужили не 6 ами 600 звездички с всичко изписано в блога досега, а и с работата по "Учи Свободен с Убунту" (която работа вършим абсолютно безрезервно и безплатно). Хайда да не издребняваме.

За форумната машина - съвсем не е безизвестна, например http://ubuntuforums-bg.org/ я използват, а има и не малко чужди сайтове с нея.
Избрах нея, защото PhpBB е прекалено банална - всеки втори форум е с него, а и никога не ми е харесвал. И всеки балък си прави форум с PhpBB, просто защото не е чувал друго... Е, ние пък предпочитаме да сме иновативни и да си правим експерименти.

Бутончетата за форматиране във форума ИМАТ подсказки - като задържиш мишката се показва.
Относно бутончетата за форматиране в коментарите на блога - признавам, там няма подсказки. Но ако не можеш да познаеш че удебелено B означава "Bold" и налонено I означава "Italic" не виждам как мога да помогна. Все пак бутончетата са пиктограми които би трябвало да правят нуждата от обяснителен текст до/под/в тях излишна.

Правилата - просто не е имало време кога да ги направим да се появяват при регистриране. Не ни е едно на главата...

Относно съобщенията обявени за спам - виждал съм го това което си дал, но така и не го пробвах. Можеби вече е време...
Последна промяна lokster на 21 Май 2008, 08:29, променена общо 1 път
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 21 Май 2008, 09:23

Така... Вече при регистрация се виждат и правилата на форума, а skss използва spam karma (+ плъгина за него който даде) вместо akismet за филтриране на спама.

И между другото петте червено-кафяви звездички не показват рейтинга ми, а статуса ми на админ (същото важи и за модераторите). Svetli също е с толкова звездички.

Само нормалните потребители получават звздичките си според броя публикации:

Новак - под 10
Зарибен - над 10
Редовен - над 20
Старши член - над 40
Герой - над 80
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот go_fire » 21 Май 2008, 13:41

Taka......... ;-)

Както казах не познавам SMF и затова леко се обърках. Убунтарите на Мегалан съм ги посещавал два пъти и макар да имат чудесно местенце, то разбираемо е ма-а-а-алко в страни от интереса ми ;-)

Че сте готини хора, спор няма. Многократно, включително и от мен сте получавали похвали и благодарности за това, което правите. Самият основател на "Учи Свободно" Данаил Манолов, също изказа признание. Аз пък пръв заявих желание да си купя десет-двадесет броя от дистрибуцията, ако я пуснете в продажба. Даже имах план да използвам баловете, но явно не сте решили окончателно. Пък и щеше да ми е лесно получаването ;-)

Не съм имал идея да критикувам, а да помогна. Точно този js с поясненията явно на Опера 9.5б2 не работи, затова не ги виждам. Това ме учудва по принцип, но се преживява. Правилно половината картинки са наистина стандартни и лесно разпознаваеми, другата половина виждам за първи път и не ми говори нищо, например едно М със стрелка, което се върти.

---------------------------------------------
/Ще си направя майтап, не се засягайте/

Тази дума "пиктограма", знаете ли кога чух за последно? Ами по време на голямата флейм война при въвеждане на HIG концепцията от Усабилити групата на Ксимиан. Нещата стигнаха до там, че ако Канотикъл не беше пуснал Убунту, днес Гном щеше да е част от историята.  От своя страна, аз подкрепям Кавлаков и смятам, че не съм шимпазе, за да ме третират като такова. Сетихте ли се за какво иде реч?  ;D
---------------------------------------------

Мой коментар е бил фитриран само един, незначителен като повечето ми изказвания. По късно беше върнат. Както казах, в темата за конвертора на мп3 някакъв младеж, бил засечен 6 пъти. Може и на други да се случи, затова дадох предложението. Радвам се, че е било прието.

Привети!
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 21 Май 2008, 13:59

Като каза "Точно този js с поясненията явно на Опера 9.5б2 не работи", рекох да видя как точно е направено да се показва подсказката на бутончетата.
Интересното е че всъщност не е направена с js, ами си с със стандартния html атрибут title="еди-какво-си", и едновременно с това alt текста на картинката съдържа същият текст. УЖ би трябвало поне единия от двата атрибута стандартно да доведе до показване на подсказка при задържане на мишката върху бутона.

Тествах го под Windows с Opera 9.27, и подсказките се показват като задържиш мишката за около секунда над бутона.

Между другото, относно засичането на някои коментари в блога като спам - няколко пъти ми се беше случвало МОЙ коментар да бъде маркиран като спам :D

Сега се замислям дали да не модификация на Akismet плъгина за WP, която да е аналогична с плъгина за SpamKarma - ако съобщението е маркирано като спам, но е на кирилица, да отива в опашката за одобрение...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот go_fire » 21 Май 2008, 14:30

Този коментар е само за проба.

Поиграх си аз да видя, за какво иде реч. Още повече, че все повече започва да ми харесва форума. Простичък, няма излишни финтифлюшки, а пък присъства всичко, което желая по начина, които искам. Има само едно-две изключения, но и те са добре направени.

Първо забраних картинките и алтернативния текст се появи, очаквано. Пуснах проверка за <алт> и такъв няма само картинката за икона на съобщението, точно тя няма как да има. 

После разгледах и кода. Да наистина така е реализирано. Има едно но. Омешано е все пак с функции за повикване на събития при настъпили промени от движението на курсора. Явно Опера за Дебиан дава прединство на тях и единствената информация, която се появява e в лентата със състоянието за празно извикване, което реално е подвеждащо и невярно ;-) Това поведение според мен е преднамерено, защото 9.5 се пише, за да покрие Acid 3. 

И още нещо, което забелязах. Вповечето форуми избора "уведоми ме за нов отговор" е включен по подразбиране. Тук не, ако не си бях играл нямаше да разбера, че изобщо го има.

И тази функция "качи файл" не ли опасна?
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 21 Май 2008, 14:47

За съжаление не открих опция известяването за отговори да е пуснато по подразбиране... Ще взема да модифицирам скрипта който отговаря за това (защото наистина понякога е удобно да получаваш e-mail известия).

Функцията за качване на файл - чудех се дали да я изключа, и в крайна сметка бях решил да я е махна. Но още по- в крайна сметка се оказва че съм забравил... :D
Поправих грешката си...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот go_fire » 21 Май 2008, 14:52

Хубав чат си заформихме тук  ;)

Аз съм отпуска, а на теб явно ти е скучно на работа. Какво работиш?
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 21 Май 2008, 14:54

Програмист.... JS/HTML/PHP/MYSQL и т.н. :)

И всъщност имам бая работа хаха ;D (това обаче не пречи да пиша и по форумите...)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 22 Май 2008, 10:17

Такааа... модификацията на Akismet плъгина за Wordpress е готова.
Мотив за тази модификация беше, че получих на e-maila си писмо генерирано от SpamKarma плъгина в което ми докладва че няма спам за деня.
Ядосах се, че плъгин който се бори със спама ми изпраща спам (това за мен е спам), а не ми се разправяше да търся има ли опция тези доклади да се изключат, така че пуснах Notepad++ и започнах да творя...
Всъщност цялата модификация се състои в добавянето на 2-3 допълнителни реда код, така че ако Akismet маркира някой коментар като спам, след това се прави проверка дали коментара съдържа кирилица, и ако съдържа - отмаркирва се като спам, и се слага в опашката за модериране.
Ако някой се интересува - промяната е само в следната функция:

Код: Избери целия код
function akismet_auto_check_comment( $comment ) {
   global $akismet_api_host, $akismet_api_port;

$comment['user_ip']    = preg_replace( '/[^0-9., ]/', '', $_SERVER['REMOTE_ADDR'] );
   $comment['user_agent'] = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];
   $comment['referrer']   = $_SERVER['HTTP_REFERER'];
   $comment['blog']       = get_option('home');

$ignore = array( 'HTTP_COOKIE' );
   foreach ( $_SERVER as $key => $value )
      if ( !in_array( $key, $ignore ) )
         $comment["$key"] = $value;

$query_string = '';
   foreach ( $comment as $key => $data )
      $query_string .= $key . '=' . urlencode( stripslashes($data) ) . '&';

$response = akismet_http_post($query_string, $akismet_api_host, '/1.1/comment-check', $akismet_api_port);
   if ( 'true' == $response[1] ) {

if (preg_match('/[а-яА-Я]/', $comment['comment_content'])){
         // ей тука е цялата работа...
         add_filter('pre_comment_approved', create_function('$a', 'return \'0\';'));
      } else {
         add_filter('pre_comment_approved', create_function('$a', 'return \'spam\';'));
         update_option( 'akismet_spam_count', get_option('akismet_spam_count') + 1 );

}
      $post = get_post( $comment['comment_post_ID'] );
      $last_updated = strtotime( $post->post_modified_gmt );
      $diff = time() - $last_updated;
      $diff = $diff / 86400;

if ( $post->post_type == 'post' && $diff > 30 && get_option( 'akismet_discard_month' ) == 'true' )
         die;      
      //
   }
   akismet_delete_old();
   return $comment;
}
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот go_fire » 22 Май 2008, 10:34

Това е чудесно, знаех, че ще го направиш. Но направи като онзи пич. Оформи го, направи архив и го пусни като новина. Вярно са само няколко реда, но повечето блогери не разбират от програмиране.

Поздравления за редактора, този е най-добрия в света.

По между другото преди час разбрах, че във Видин ще има някакъв мини фест за Дебиан и Убунту на седми. Може да си дойдеш да го видим. Изглежда ще бъде доста лайшко, но ще е първо и това е важното.
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот svetli » 23 Май 2008, 13:04

Леле майко! Вие двамата нямате спиране бе!  ;) А аз, бедният сисадмин, си затривам младостта в инсталиране на SP3...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот go_fire » 23 Май 2008, 15:39

Най-добрия супервайзор в града ми е приятел и има готов диск с сп3 от месец време и без никави проблеми по интеграция и след инсталационни неразбории. Ако го искаш твой е.

Ама според мен, най-добре ЧЕЗ да минете на RHEL, така спокойно може да го одариш на мързел ;-)
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот go_fire » 23 Май 2008, 15:43

По между другото тук:

Няма да можеш да получаваш Е-мейл известия за нови отговори към тази тема, докато не я прочетеш.

Поздрави,
Екипът наУчи Свободен с Убунту / Линукс за човешки същества - форуми.

трябва да има един интервал. Чак сега го забелязах.
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 23 Май 2008, 19:58

Грешката в превода е оправена, мерси за инфото (аз не я бях забелязал).
Относно модификацията на Akismet - тия дни направо ще пусна статийка за нея...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Следваща

Назад към Общи теми