Conky-Упътване и конфигурации

Място за свободни дискусии.

Re: Conky-Упътване и конфигурации

Мнениеот radoshow » 25 Яну 2010, 19:49

ross написа:radoshow, написал си всичко токова подробно, че само копирам кода и слагам. Но, стигнах само до някъде.... и аз като smilenov_i срещам трудности с регистрацията в weather.com. Уж се регистрирам (ако изобщо избирам правилното нещо за регистрация), получавам меил, но в него няма PARTNER_ID и LICENCE_KEY, а само линк с кликането на който да потвърдя регистрацията и с него 6 цифрен код. Явно нещо не правя както трябва или не се регистрирам където трябва...

Ето ти моите
XOAP_PARTNER_ID = 1156928576
XOAP_LICENCE_KEY = 6799af26c5e47ece
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот ross » 25 Яну 2010, 22:41

Благодаря! Направих всичко, скрипта се зареди, но времето така и не тръгна - стоят само надписите, но не и данни. Дали пък тези кодове все пак аз трябва да ги получа... Пак ще мъча да открия къде да направя тази регистрация. А ако не стане, как да премахна всичко инсталирано за conky?
ross
Старши член
Старши член

Мнениеот radoshow » 25 Яну 2010, 23:18

ross Нещо си пропуснал.Я влез в тук.Напиши в терминала:
Код: Избери целия код
cd /usr/share/conkyforecast

натисни Ентър и напиши
nano conkyForecast.config

и ще ти отвори прозорец копирай го и го постави тук да го видя
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот ross » 26 Яну 2010, 00:12

Явно нещо наистина се беше объркало. Премахнах от Synaptic conky и имаше една папка в /home директорията също на conky. След което започнах отначало всичко стъпка по стъпка. Този път и времето тръгна. Сега молбата ми е ако може да пуснеш .conkyrc на онзи десктоп, който си показал тук: viewtopic.php?f=9&t=52&start=60 Благодарности за труда и отделеното време!
ross
Старши член
Старши член

Мнениеот neosofti.org » 26 Яну 2010, 00:35

Корекции :
Като разгледах Makefile ми направи впечатление, че всичко се "инсталира" или по скоро копира само локално в $USER и се обезмисля
sudo fc-cache -v -f

fc-cache обновява кеша, но в случаят колкото и пъти да го изпълниш със sudo шрифтовете остават достъпни само локалния $USER в чиято директория са. За да са достъпни за всички потребители на системата се поставят в
neosofti@ubuntu:~$ ll /usr/share/fonts/
insgesamt 12
drwxr-xr-x 27 root root 4096 2010-01-25 14:56 truetype
drwxr-xr-x  4 root root 4096 2010-01-24 20:03 type1
drwxr-xr-x  8 root root 4096 2009-10-27 17:56 X11

като се внимава правата да са същите като описаните тук и се генерира всичко наново с
neosofti@ubuntu:~$ sudo dpkg-reconfigure fontconfig

Референтни адреси :
http://ubuntuforums-bg.org/index.php?topic=940.0 (упътването е малко старо и линковете не са актуални, но може много да се научи от него)
http://ubuntuforums-bg.org/index.php?topic=564.0 (упътването е все още актуално)
neosofti.org
Зарибен
Зарибен

Мнениеот neosofti.org » 26 Яну 2010, 00:54

Още нещо. Това цялото описание няма как да свърши работа на някой начинаеш, при положение, че няма описание как човек да си намери сензорите, т.е. как се казват и как да ги вмъкне в конфигурационният файл. Като цяло липсва рефернция за това.
neosofti@ubuntu:~$ sensors

за да разбере човек какво има.
Ще започне да ви пита и вие отговаряйте с ,,ДА" само на последния въпрос отговорете с,,НЕ" ще ви го покаже така:y/N

Защо НЕ при положение, че последното което пита е дали да добави модулите в /etc/modules
neosofti@ubuntu:~$ cat /etc/modules
# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.

lp
rtc

# Generated by sensors-detect on Mon Jan 25 20:15:14 2010
# I2C adapter drivers
i2c-piix4
# Chip drivers
smsc47m192
smsc47m1
k8temp

Ако не ги добави там как ще ги стартира, като изключение правят тези стартирани автоматично от ядрото - CPU и т.н. Ако не не искаш да ги пише там, тогава единственото решение е да ги сложиш в
neosofti@ubuntu:~$ cat /etc/init.d/rc.local
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides:          rc.local
# Required-Start:    $remote_fs $syslog $all
# Required-Stop:
# Default-Start:     2 3 4 5
# Default-Stop:
# Short-Description: Run /etc/rc.local if it exist
### END INIT INFO

PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin

. /lib/init/vars.sh
. /lib/lsb/init-functions

do_start() {
   if [ -x /etc/rc.local ]; then
           [ "$VERBOSE" != no ] && log_begin_msg "Running local boot scripts (/etc/rc.local)"
      /etc/rc.local
      ES=$?
      [ "$VERBOSE" != no ] && log_end_msg $ES
      return $ES
   fi
}

case "$1" in
    start)
   do_start
        ;;
    restart|reload|force-reload)
        echo "Error: argument '$1' not supported" >&2
        exit 3
        ;;
    stop)
        ;;
    *)
        echo "Usage: $0 start|stop" >&2
        exit 3
        ;;
esac

макар че за начинаещ това е мазохизъм. Също така има някои модули, които може да се стартират само след други, както в случая при мене или ядрото не иска да ги зареди понеже хардуера е стар, пак както при мене, и трябва да се излъже при 2.6.31 с подаване на следният boot параметър
acpi_enforce_resources=lax

който пък от своя страна няма как да се сложи в /boot/grub/menu.lst поради употребата на Grub2. При Grub 2 конфигурационният файл се намира в /etc/default/grub.
Та в този ред на мисли е хубаво когато се пише нещо да е актуално и да отговаря на реалноста, а не да е статичен превод от някъде. Също така да се вземе под внимание разликите между релийсите на Убунту и в случаят УСУ, понеже второто базира на първото и дълбоко ме съмнява да има голяма разлика в основните неща. За рефернция мога да сравня Убунту с Mint. 1:1 като второто е с малко повече шарении и собствен пакетен мениджър, ако не се лъжа базиран на python, за да улсени начинаещи при инсталиране на отделен пакет с картинки и описание, а не както при Убунту сух synaptic или apt-* в конзолата.

Референции :
Grub 2 : http://ubuntuforums-bg.org/index.php?topic=112.0
lm-sensors : http://www.lm-sensors.org/wiki/FAQ/Chap ... rnel2.6.31
neosofti.org
Зарибен
Зарибен

Мнениеот smilenov_i » 26 Яну 2010, 20:19

Здравейте neosofti.org
Предполагам че това което казвате относно написаното от радошоу да е така.. но моля.... Напишете го и го обяснете по начин, по който да не изглежда като изпадане в диспути на тема програмиране и тнт. Отделете малко време и опишете как да се получи крайния резултат стъпка по стъпка.. като за хора незапознати с тънкостите и просто потребяващи тази мъничка екстра... и .... простичко обяснете, като на олигофрени какви са предимствата и недостатъците на Вашия и на радошоу варианти....

С уважение и респект от познанията Ви на тема Линукс
И. Смиленов /п/
smilenov_i
Сцепва се от писане

Мнениеот neosofti.org » 26 Яну 2010, 20:29

Поставил съм четири линка, които са нужни, като Grub2 засяга само 9.10, освен ако човек не го инсталирал нарочно при предните релийси. Ако събереш това от радо.... и от мене ще получиш хубаво актуално упътване. Това, което лисва може да се събере от четирите линка. Честно казано в момента съм затрупан от работа и нямам време да пиша актуално упътване. В http://ubuntuforums-bg.org има допълнителна специална тема към упътването за проблеми и решения, а също и за конфигурационни файлове с много обяснение от франко.., станчо и други потребители от форума. Засягат се различни хардуери и видове сензори.

Успех.
neosofti.org
Зарибен
Зарибен

Мнениеот smilenov_i » 26 Яну 2010, 22:04

Може би ще се получи но ако му разбирам.. а аз не вдявам на конзола приятелю... и надали ще успея някога да се науча... поостарях ... а и от прост потребител повече надали ще стана...
Всеки си има определени професионални знания.... ако си говорим за икономика в здравеопазването примерно.. надали ще знаеш повече от мен... а и не ти трябва... Така... аз мога да потребя определена програма но... да я пренапиша.. или да вникна в смисъла и.... няма как да се случи....
при мен е прави 1 ...... прави 2 ... и тнт...
smilenov_i
Сцепва се от писане

Мнениеот ross » 27 Яну 2010, 10:31

neosofti.org, ние начинаещите помолихме някой да напише урок за conky и radoshow веднага го направи. Да беше го написал ти! От многото адреси начинаещите нямаме много полза - на едно място пише едно, на друго - друго, понякога е написано прекалено професионално.... Объркващо е! А rado е комбинирал важното и ни го е поднесъл съвсем достъпно и така, че само копираш кода, поставяш и когато накрая всичко приключи, резултата е налице! В крайна сметка за мен най-важното е, че накрая всичко проработи. Честно казано мен лично ме обърка и това, което си написал за грешките на rado. Какво, къде, как да променя, че да няма грешки? Не мисля, че целта в този форум е просто да се критикува. Ако искаш наистина да си полезен, напиши ни тук и ти урок за conky, ама не като за професионалисти, а като за хора, които не разбират. Напиши и няколко .conkyrc файла с картинки към тях и всички ще ти бъдем благодарни.
ross
Старши член
Старши член

Мнениеот neosofti.org » 28 Яну 2010, 15:58

Ето пример за елементарен и не много шарен conky, който аз използвам. Подава информация за всички сензори, скорост на нета, заетоста на рам и суап, какво свири moc, устройствата и т.н.
Изображение
### set to yes if you want Conky to be forked in the background
background no

### X font when Xft is disabled, you can pick one with program xfontsel
#font 5x7
#font 6x10
#font 7x13
#font 8x13
#font 9x15
#font *mintsmild.se*
#font -*-*-*-*-*-*-34-*-*-*-*-*-*-*

### Use Xft?
use_xft yes

### Xft font when Xft is enabled
xftfont terminus:size=7.30:bold

### Text alpha when using Xft
xftalpha 0.8

### MPD host/port
### mpd_host localhost
### mpd_port 6600
### mpd_password tinker_bell

### Print everything to console?
out_to_console no

### mail spool
### mail_spool $MAIL

### Update interval in seconds
update_interval 1

### This is the number of times Conky will update before quitting.
# Set to zero to run forever.
total_run_times 0

### Create own window instead of using desktop (required in nautilus)
own_window yes

### If own_window is yes, you may use type normal, desktop or override
own_window_type override

### Use pseudo transparency with own_window?
own_window_transparent yes

### If own_window_transparent is set to no, you can set the background colour here
#own_window_colour black

### If own_window is yes, these window manager hints may be used
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager

### Use double buffering (reduces flicker, may not work for everyone)
double_buffer yes

### Minimum size of text area
minimum_size 210 5

### Maximum width of window
maximum_width 260

### Draw shades?
draw_shades yes

### Draw outlines?
draw_outline yes

### Draw borders around text
draw_borders no

### Draw borders around graphs
draw_graph_borders no

### Stippled borders?
stippled_borders 1

### border margins
border_margin 4

### border width
border_width 0

### Default colors and also border colors
default_color cccccc
default_shade_color black
default_outline_color black

### Text alignment, other possible values are commented
#alignment top_left
alignment top_right
#alignment bottom_left
#alignment bottom_right
#alignment none

### Gap between borders of screen and text
# same thing as passing -x at command line
gap_x 45
gap_y 24 # To hide from tranparent window borders.

### Subtract file system buffers from used memory?
no_buffers yes

### set to yes if you want all text to be in uppercase
uppercase no

### number of cpu samples to average
# set to 1 to disable averaging
cpu_avg_samples 2

### number of net samples to average
# set to 1 to disable averaging
net_avg_samples 2

### Force UTF8? note that UTF8 support required XFT
override_utf8_locale yes

### Add spaces to keep things from moving about?  This only affects certain objects.
use_spacer none

### Allow each port monitor to track at most this many connections (if 0 or not set, default is 256)
#max_port_monitor_connections 256

### Maximum number of special things, e.g. fonts, offsets, aligns, etc.
max_specials 512

### Maximum size of buffer for user text, i.e. below TEXT line.
max_user_text 16384

### Timing interval for music player thread, e.g. mpd, audacious
#music_player_interval (update_interval is default)

# variable is given either in format $variable or in ${variable}. Latter
# allows characters right after the variable and must be used in network
# stuff because of an argument

### Example of 'todo.txt':
# My Task number 1   ${goto 150} 4/5/2008
# My Task number 2   ${goto 150} 4/5/2008
# My Task number 3   ${goto 150} 2/5/2008
# My Task number 4   ${goto 150} No date
# And so on ... up to 30 lines (?).
# To show: type '${execpi head /home/sasha/todo.txt}'

# conky -c .conkyrc_clock
# conky -c /home/neosofti/.conkyforecast

TEXT

${color #ffffff}1 | 2 : ${color green}${cpu cpu0}${color0} | ${color green}${cpu cpu1}
${color #ffffff}Freq 1 | 2 : ${color red}${freq 0}MHz${color0} | ${color red}${freq 1}MHz

${color #ffffff}Vid : ${color green}${execi 6 /usr/bin/sensors | grep cpu0_vid | paste -s | cut -c 12-18} ${color0} V
${color #ffffff}VCC : ${color green}${execi 6 /usr/bin/sensors | grep VCC | paste -s | cut -c 13-19} ${color0} V

${color #ffffff}Fan 1 :${color red}${execi 1 /usr/bin/sensors | grep fan1 | paste -s | cut -c 11-16 | fold -w50| fold -w50}rpm ${color0} 
${color #ffffff}Fan 2 :${color red}${execi 1 /usr/bin/sensors | grep fan2 | paste -s | cut -c 11-16 | fold -w50| fold -w50}rpm ${color0}

${color #ffffff}Temp Core 1 | 2 :${color green}${execi 6 /usr/bin/sensors | grep Core0 | paste -s | cut -c12-19} ${color0} °C | ${color green}${execi 6 /usr/bin/sensors | grep Core1 | paste -s | cut -c 12-19} ${color0} °C
${color #ffffff}Temp HDD :${color red}${execi 6 /usr/sbin/hddtemp /dev/sda | grep $ | paste -s | cut -c10-34} ${color0} °C

${color #ffffff}Down :${color green} ${downspeed eth0} kb/s${color #cccccc} ${offset 50}${color #ffffff}Up :${color red} ${upspeed eth0} kb/s
${color #ffffff}IP : ${color #999999}${execi 7200 /usr/bin/wget http://checkip.dyndns.org/ -q -O - | grep -Eo '\<[[:digit:]]{1,3}(\.[[:digit:]]{1,3}){3}\>'} | ${addr eth0}

${color #ffffff}Ram : ${color green}$mem | ${color red}$memmax - ${color green}$memperc%${color0}${alignr 2}
${color #ffffff}Swap : ${color #999999}$swap | $swapmax - $swapperc% ${color #cccccc}${alignr 2}

${color #ffffff}/boot : ${color #999999}${fs_used /boot} from ${fs_size /boot}${color #cccccc}
${color #ffffff}/root : ${color #999999}${fs_used /} from ${fs_size /}${color #cccccc}
${color #ffffff}/media/disk : ${if_mounted /media/disk}${color #999999}${fs_used /media/disk} from ${fs_size /media/disk}${color #cccccc}${alignr 2}$else${color #999999}Not mounted${color}$endif
${color #ffffff}/media/cdrom0 : ${if_mounted /media/cdrom0}${color #999999}${fs_used /media/cdrom0}/${fs_size /media/cdrom0}${color #cccccc}${alignr 2}$else${color #999999}Not mounted${color}$endif

${color #ffffff}Cached : ${color #999999}${cached}${color #FFFFFF} Buffers : ${color #999999}${buffers}${color #FFFFFF}
${color #ffffff}Task : ${color #999999}$processes  ${color #ffffff}Running : ${color #999999}$running_processes

${color #ffffff}MOC : $alignc${exec mocp -Q %artist} - ${exec mocp -Q %song}

А това са сензорите, които имам :
neosofti@ubuntu:~$ sensors
k8temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Core0 Temp:  +31.0°C                                   
Core1 Temp:  +32.0°C                                   

smsc47m192-i2c-0-2d
Adapter: SMBus PIIX4 adapter at 0500
+2.5V:       +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.32 V)   ALARM
VCore:       +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +2.99 V)   ALARM
+3.3V:       +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.38 V)   ALARM
+5V:         +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +6.64 V)   ALARM
VCC:         +3.33 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.38 V)   
+1.5V:       +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +1.99 V)   ALARM
+1.8V:       +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +2.39 V)   ALARM
Chip Temp:   +41.0°C  (low  = -128.0°C, high = +127.0°C) 
CPU Temp:    +44.0°C  (low  = -128.0°C, high = +63.0°C) 
Sys Temp:   +122.0°C  (low  = -128.0°C, high = +127.0°C) 
cpu0_vid:   +1.150 V

smsc47m1-isa-0800
Adapter: ISA adapter
fan1:       1253 RPM  (min =  640 RPM, div = 8)
fan2:       1834 RPM  (min =  640 RPM, div = 8)
neosofti.org
Зарибен
Зарибен

Мнениеот smilenov_i » 28 Яну 2010, 21:49

:) Чудничко!!!
Започваш да се доближаваш до идеята...
Но това е малко не за такива като мен... всичко на английски.... аз съм учил Руски и Немски.... На руски мога да си изпрося боя... водката... хляба... или да се разбера с хората някак.... на немски и боя не мога да си изпрося... а на английски знам няколко псувни /от филмите/...
примерно на мен не ми е кой знае колко важно "заетоста на рам и суап, какво свири moc, устройствата и т.н." /всъщност и не знам какво е moc/ а времето... температурата... колко ми е мястото на 1-я хард.. на 2-рия хард .. по елементарни нещица...
Не се сърди не съм агресивно настроен към теб ... но малко е дразнещо това че се отнасяш някак с пренебрежение, към това че някой хора като мен ще си останат на елементарного потребителско ниво на което са....+ примерно научаване на елементарни нещица под конзола... а ти тръгваш да говориш за работи които... бих ползвал, ако ми харесат но до толкова... може би при теб е професионално изкривяване, което би могъл да преодолееш ако се замислиш в колко области си незапознат и не ти е нужно да си запознат за да ползваш услугите им /примерно правото; счетоводството и др./
и в този ред на мисли.. ако може да да доработиш скрипта на радошоу така че да разпознава и показва и втория ми хард диск и да го обясниш та да те разбера.... имаш напиване в Шумен по избор... в Балкана... на язовир или в къщи... щот виртуалния банкет нещо все още не е измислен добре... не ме кефи... :) НАЗДРАВЕ!!!
smilenov_i
Сцепва се от писане

Мнениеот neosofti.org » 28 Яну 2010, 22:28

За да си намериш дисковете и как се казват може да използваш
neosofti@ubuntu:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for neosofti:

Platte /dev/sda: 320.1 GByte, 320072933376 Byte
255 Köpfe, 63 Sektoren/Spuren, 38913 Zylinder
Einheiten = Zylinder von 16065 × 512 = 8225280 Bytes
Disk identifier: 0x1549f232

Gerät  boot.     Anfang        Ende     Blöcke   Id  System
/dev/sda1   *           1          61      489951   83  Linux
/dev/sda2              62         559     4000185   82  Linux Swap / Solaris
/dev/sda3             560       38913   308078505   83  Linux

Както виждаш имам един sata харддсик с три линукс партиции sda1, sda2 и sda3. Как са при тебе сам трябва да откриеш. При втори харддиск ще е sdb и т.н.
Ако е от старите хардове, тогава ще се казват hda за първи харддиск, hdb за втори харддиск и т.н.
Ако имаш външен USB хард, тогава най-вероятно ще е на sdf и т.н.
Как е при тебе естествено сам трябва да оправиш, понеже не знам какъв ти е хардуера, как си разделил харддиска или харддисковете и т.н..
Пример :
При мене това е /boot пратицията, която е всъщност /dev/sda1
${color #ffffff}/boot : ${color #999999}${fs_used /boot} from ${fs_size /boot}${color #cccccc}

При мене това е / партицията, която е всъщност /dev/sda3
${color #ffffff}/root : ${color #999999}${fs_used /} from ${fs_size /}${color #cccccc}

При мене в /media/disk се прикача автоматично от HAL CD/DVD устройството.
${color #ffffff}/media/disk : ${if_mounted /media/disk}${color #999999}${fs_used /media/disk} from ${fs_size /media/disk}${color #cccccc}${alignr 2}$else${color #999999}Not mounted${color}$endif

При мен /dev/sda2 e swap.

Аз също съм зле с английският, но има документация на други езици - чичко Гоогъл знае. Защо до момента няма графично приложение или скрипт автоматично правещи това? Факт е че хардуера на всички е различен. Сори, но щом искаш да работиш с Линукс извън Уиндоувс рамката, трябва малко да се запознаеш с операционната система. Под Линукс има графични тулове, но имат и бъгове и за да работи всичко без грешки се налага да поработиш с конзола. УСУ предлага много графични инструменти за това. Защо ли не се учудвам? УСУ може да се разглежда като дериват на Убунту. За да слушаш музика и гледаш филми с closed кодеци трябва да ги инсталираш. За да работиш с някой приложение трябва пак да го инсталираш и конфигурираш. За да искаш шарении пак трябва да ги инсталираш и конфигурираш. Факт е че някои неща под Линукс стават много трудно с графични инструменти, което от своя страна показва огромната мощ на конзолата. През нея може да конфигурираш и контролираш цялата операционна система. Никой не казва, че трябва да знаеш всичко на изус. Заоисвай си. Аз също имам една дебела тетрадка с подсказки и когато ми трябва нещо и съм го забравил я прелиствам.
Пример :
Как да настроя набързо дата.месец.година.час и минути. След като си отворя тетрадката, без да цъкам 10 мин да търся в дистрибуцията откривам, че става с
date

или ако нямам записано нищо пиша
neosofti@ubuntu:~$ whatis date
date (1)             - print or set the system date and time
neosofti@ubuntu:~$ whatis time
time (1)             - run programs and summarize system resource usage
time (7)             - overview of time and timers

и откриват, че date е нужното ми приложения.
След това с
man date

в конзолата получавам информация за това какви параметри мога да използвам и след кратко четене откривам
sudo date MMDDhhmmYYYY

Та в заключение може да цитирам един колега.
Два часа четене спестява два дена цъкане !!!
neosofti.org
Зарибен
Зарибен

Мнениеот smilenov_i » 28 Яну 2010, 22:46

neosofti.org
втория ми хард е sdb ... нормално щот е втори... а не дял от първия...
та ще мога ли да ползвам написаното от радошоу + имфо за втория хард...
кажи какво и къде да напиша....
аз татрадка нямам.. при мен е тефтерче мъничко... до тук има около 8 листчета изписани .... Ще ми помогнеш ли или ще продължаваме диспута около ученето на неща които ми трябват еднократно /щото това което ми го обяснят веднага си го пиша в тефтерчето/ втори път за обяснение не ми е нужен... а време да се задълбавам в четене на неща извън професията ми .. нямам много... знаеш как е.. срещи, конференции, симпозиуми... текуща работа а да назнача още един човек на щат заради кефа ми с линукс никак не ми се връзва...
та или помагай .. или недей..
може би много по-лесно ще е да питам локстър или светли как да го направя и съм 100% убеден че ще ми обяснят без да се почувствам като идиот .. докато с твоите обяснения някак ... не се чувствам комфортно язък ми за магистратурата и доктурантурата... :(

пп. вместо цъкане и два часа четене, ако имаш желание и искаш да помогнеш, ще ми спестиш времето които отделям да ти отговарям и обяснявам, че принципа ти на популяризиране на Линукс е сбъркан ... и трябва да бъде т.н. юзър френдлих... ;) като за кухи глави като мен...
smilenov_i
Сцепва се от писане

Мнениеот radoshow » 29 Яну 2010, 00:35

Зравейте,ето ви едно conkyrc добре изглеждащо и показващо времето за цяла седмица:
Изображение
Ето какво трябва да направите за да тръгне и на вашия компютър.Отваряте един текстов редактор и копирате това:
# -- Conky settings -- #
background no
update_interval 1

cpu_avg_samples 2
net_avg_samples 2

override_utf8_locale yes

double_buffer yes
no_buffers yes

text_buffer_size 2048
imlib_cache_size 0

# -- Window specifications -- #

own_window yes
own_window_type override
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorate,sticky,skip_taskbar,skip_pager,below

border_inner_margin 0
border_outer_margin 0

minimum_size 320 800
maximum_width 800

alignment top_left
gap_x  900
gap_y -50

# -- Graphics settings -- #
draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no
draw_graph_borders yes

# -- Text settings -- #
use_xft yes
xftfont MaiandraGD:size=24
xftalpha 0.4

uppercase no

default_color 000000

temperature_unit fahrenheit

# -- Lua Load -- #
lua_load ~/conky/scripts/na12.lu
lua_draw_hook_pre ring_stats

TEXT

${voffset 1}${goto 15}${execpi 600 /usr/share/conkyforecast/conkyForecast.py --location=BUXX0001 --template=~/conky/scripts/weather-7.template}

и го запаметявате като conkyforecast.Прави те си папка conky във вашата домашна директория и копирате вътре conkyforecast.Също в тази папка conky правите друга папка с името scripts.Отваряте пак текстов редактор и копирате това:
${image [--datatype=WI] -p 12,480 -s 90x90}${image [--datatype=MI] -p 12,610 -s 50x50}
${voffset 65}${goto 25}${font ArbatDi:size=12}[--datatype=HT --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --hideunits --centeredwidth=3]
${voffset -70}${goto 120}[--datatype=CT]
${voffset 10}${goto 120}${font ArbatDi:size=10}Място: Бургас,България
${goto 120}Валеж: [--datatype=PC]
${goto 120}UV: [--datatype=UI] - [--datatype=UT]
${goto 120}Влажност: [--datatype=HM]
${goto 120}Точка/Опр.: [--datatype=DP]
${goto 120}Изрев/Залез: [--datatype=SR] / [--datatype=SS]
${goto 120}Налягане: [--datatype=BR] - [--datatype=BD]
${goto 120}Луна: [--datatype=MP]
${font ArbatDi:size=7}${goto 120}Последно Обновяване: [--datatype=LU]${font ArbatDi:size=14}
${voffset 5}${goto 28}[--datatype=DW --startday=1 --shortweekday]${goto 72}[--datatype=DW --startday=2 --shortweekday]${goto 120}[--datatype=DW --startday=3 --shortweekday]${goto 170}[--datatype=DW --startday=4 --shortweekday]${goto 220}[--datatype=DW --startday=5 --shortweekday]${goto 270}[--datatype=DW --startday=6 --shortweekday]${goto 320}[--datatype=DW --startday=7 --shortweekday]
${image [--datatype=WI --startday=1] -p 20,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=2] -p 70,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=3] -p 120,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=4] -p 170,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=5] -p 220,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=6] -p 270,740 -s 40x40}${image [--datatype=WI --startday=7] -p 320,740 -s 40x40}
${voffset 22}${goto 27}${font ArbatDi:size=8}[--datatype=HT --startday=1 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=1 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 74}[--datatype=HT --startday=2 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=2 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 122}[--datatype=HT --startday=3 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=3 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 170}[--datatype=HT --startday=4 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=4 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 220}[--datatype=HT --startday=5 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=5 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 270}[--datatype=HT --startday=6 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=6 --hideunits --centeredwidth=3]${goto 320}[--datatype=HT --startday=7 --hideunits --centeredwidth=3]/[--datatype=LT --startday=7 --hideunits --centeredwidth=3]

и го запаметявате като weather-7.template в папката scripts,която направихте преди това.За да ви тръгва автоматично след като включите компютъра трябва да поставим едно скиптче във вашата Домашна директория.За целта отворете пак текстов редактор и копирайте това:
#!/bin/sh
# click to start, click to stop

if pidof conky | grep [0-9] > /dev/null
then
exec killall conky
else

sleep 30  # sleep not required for xfce on startup - 30 or more for others

conky -c ~/conky/conkyforecast &

exit
fi

и го запаметете примерно като conky_start.sh.След като сте го запаметили отивате във вашата Домашна директория и кликвате с десен бутон на мишката върху файла conky_start.sh и отивате на СВОЙСТВА после кликвате на ПРАВА и долу отмятате на ИЗПЪЛНЕНИЕ: Да може да стартира като програма и затваряте.Пак кликвате на файла с ляв бутон на мишката и избирате Изпълнение.И последно което трябва да се направи е стартер.Отовате на Система>Предпочитания>Автоматично стартиращи програми ще се отвори прозорец на който кликвате на добавяне.На първия ред където пише Име пишете conky на втория ред Команда кликнете на Избор и отидете където запаметихте conky_start.sh и го добавете.На третия ред пишете примерно start conky без значение е какво ще напишете.Кликвате на добавяне и затваряте всичко.Излизате от сесията и пак влизате и трябва,ако всичко сте изпълнили,след 30 секунди да ви се покаже на екрана
Аватар
radoshow
Заклет фен

ПредишнаСледваща

Назад към Общи теми