търся алтернативна ОС за стар ноутбук

Място за свободни дискусии.

търся алтернативна ОС за стар ноутбук

Мнениеот writer » 29 Ное 2008, 03:31

търся алтернативна ОС за стар ноутбук. много стар - с петстотин мегабайта хард, рам трийсет и два, и процесор четристотин осемдесет и шест ::) Компютърчето ми трябва за текстообработка, трябва да може да качи малка текстообработваща програмка която да поддържа кирилица обезателно. Лаптопа няма си ди и ю-ес-би. Има само флопи, което работи отлично - така че трябва въпросната ОС да може да се качи от дискети... Благодаря ви предварително:)
writer
Новак
Новак

Re: търся алтернативна ОС за стар ноутбук

Мнениеот lokster » 29 Ное 2008, 12:23

Трудна работа е щом е само с флопи...
Иначе мисля че Damn Small Linux (http://www.damnsmalllinux.org/) би успял да ти свърши работа. Той е само 50мб и пише че работи на 486 с 16мб рам.
За съжаление - се инсталира от CD или USB.
Ще трябва да потърся допълнителна информация за да ти кажа с по-голяма сигурност...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Re: търся алтернативна ОС за стар ноутбук

Мнениеот go_fire » 29 Ное 2008, 14:08

И Дебиан и Слак, могат да се инсталират от дискета с интернет връзка. Даже няма да е зле, ако е Дебиан, да е някое от старите стабилни издания. Трябва да качиш само базовата инсталация, която е около 50 МБ. Това ти усигурява команден интерпретатор. От него си сваляш някой от боксовете, евентуално с някоя лента (бар) за удоство. После и текстообработващата програма. Най-лека е Аби, но едва ли ще работи точно на тази конфигурация. Нещо, което ще работи е Siag, но той няма пакет за Дебиан и трябва ръчно да се подкара. Същия се ползва в ДСЛ., но не знам дали подържа проверка на кирилица.

Има и вариант да заредиш от дискета на Дос, заедно с loadlin. Той сваля доса и подкарва ядро и от там почваш ръчно да добавяш. Това обаче е дори по-трудно.

Изобщо с липсата на юесби на което да закачим нещо, или пък възможност да качим този диск към друг компютър и без ЦД няма много варианти.

Ако твърдия диск не е запоен, може да подърсиш на втора ръка да речем десетка или с една от онези джаджи продавани от компютърните търговци (аз си взех от Жар) да го закачищкъм "нормален компютър" през усб и там доста възможности вече, е не чак толкова. При този вариант трябва да инвестираш още 30-60 лв., което май е цената на цялата машинка.

Изобщо трудна задачка, ако нямаш под ръка някой дърт линуксар или не си готов за много четене, не се захващай.
Свободата и любовта са безценни! Пазете ги!
Аватар
go_fire
Старши член
Старши член

Назад към Общи теми