Как да задам приоритети за езика на програмите.

Място за свободни дискусии.

Как да задам приоритети за езика на програмите.

Мнениеот pastora » 21 Ное 2008, 01:15

Здравейте! От известно време търся отговор на въпроса как да задам приоритети за езика на програмите, но не мога да се справя сам.
Ситуацията е следната:
Системата ми е Ubuntu (понастоящем 8.10) на български език. Голяма част от програмите които ползвам са на български език, но има и такива които не са. От менюто Система->Администриране->Езикова поддръжка съм си инсталирал напълно поддръжката на български, руски и английски език. Когато стартирам програма, ако тя има български менюта, то програмата ги зарежда, но ако няма български зарежда английските. Понякога обаче такива програми, ако и да нямат локализация на български имат такава на руски език (пресен пример доскоро бе Firefox 3), което мен донякъде ме устройва, тъй като руският ми е в пъти по-близък от английския.
Въпросът ми е:
Какво и къде трябва да променя в настройките, така щото, програмите да продължат първо да търсят локализация на български, ако няма такава да търсят на руски, и едва тогава, ако няма и на руски, да зареждат английските менюта?
Иска ми се да вярвам, че желанието ми не е неизпълнимо.
Благодаря, на всички, които биха ми помогнали! :)
pastora
Новак
Новак

Re: Как да задам приоритети за езика на програмите.

Мнениеот lokster » 21 Ное 2008, 08:37

Доколкото аз знам, е невъзможно да направиш такава настройка.
Ще обясня и защо - защото всъщност когато липсва превод за избрания език, не се зарежда английският превод или някакъв друг "резервен", ами преводът който е вграден в самата програма. Така нареченият "C" локал. Когато дадена програма зареди "C" локалът, ти всъщност не я виждаш с истинският английски превод, а с езикът на който създателят й е решил да я напише. И това няма как да бъде променено.
Липсващ превод = използване на "C" локал.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот svetli » 21 Ное 2008, 09:19

Всъщност може да стане номера. Не ми се беше налагало подобно нещо, но се поразрових из Убунту форумите и намерих нещо, което може да ти свърши работа. Значи,  възможно е в стартера за дадена програма да зададеш изрично с какъв локал да се зарежда. За целта си отвори Система - Предпочитания - Основно меню, намери напр. стартера за Firefox, цъкни десен бутон върху него, избери Настройки и като ти се отвори прозореца с настройките в полето Команда въведи bash -c 'LANGUAGE=ru_RU:ru LANG=ru_RU.UTF-8 /usr/bin/firefox'. Посоченият начин не е автоматичен, но все е по-добре от нищо и дано ти върши работа.
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 21 Ное 2008, 09:31

Аз това можех да му го кажа и без да ровя във форумите, но не мисля че това е начинът който той иска... (но може и да свърши работа)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот pastora » 21 Ное 2008, 13:17

Действително търсех вариант, в който това да става автоматично, както аз си го представях, чрез задаване на приоритети, но щом няма такъв, ще ползвам метода предложен от svetli. Благодаря за отзивчивостта! :)
pastora
Новак
Новак

Назад към Общи теми