Доколко е "стабилно" kdesudo

Място за свободни дискусии.

Доколко е "стабилно" kdesudo

Мнениеот малин » 23 Мар 2015, 21:52

Чудех се как да формулирам заглавието на темата. Четох, че е по-удачно да се ползва универсалното "pkexec команда" за графичен root , но ставаше дума за "gksu" . Или пък "sudo -H команда" , като идеята на всичко това е "следите" да остават в по-привилигерованата зона с цел сигурност. Но не прочетох (не съм търсил достатъчно) как са нещата с "kdesudo". Някаква информация?
Аватар
малин
Заклет фен

Re: Доколко е "стабилно" kdesudo

Мнениеот lokster » 25 Мар 2015, 12:03

Горе-долу същото важи и за kdesudo. А дали е стабилно? Смятам че е.
Доколко е удачно да ги използваш? Зависи каво разбираш под "удачно".
С gksu/kdesudo/sudo можеш да стартираш всяко едно приложение с повишени права. С pkexec не можеш - трябва то да е предварително конфигурирано за това чрез създаване на специален XML файл в /usr/share/polkit-1/actions/.
PolicyKit (който всъщност стои зад pkexec) позволява на приложението да се дадат само определени права (но това изисква дори още повече конфигуриране), докато sudo/gksu/kdesudo дават пълни права.
Така както аз го виждам, PolicyKit е по-скоро начин на ограничените (без административни привилегии) потребители да се дадат права само за определени неща (например за инсталиране на актуализации), а не е начин за придобиване на root права от потребителите, които така или иначе могат да си ги придобият чрез sudo.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 25 Мар 2015, 13:07

Разбрах. Идеята не е насочена към обикновенните потребители. (Е, там не влизат параноиците).
Да. Изтествах какво се получава. И synaptic и gparted (като предварително зададени) "скачат", а "простосмъртния" pcmanfm - не . :)
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот lokster » 25 Мар 2015, 13:55

Можеш много лесно да си направиш конфигурационен файл за която и да е програма - виж например как е направено за gparted.
Друг е въпроса че направено по този начин обезсмисля ползването на PolicyKit, тъй като крайния резултат е същия като да ползваш kdesudo/gksu (т.е. получаваш пълни права, ако не греша) :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 22 Мар 2016, 18:53

Въпроса ми е горе-долу пак свързан с "високите привилегии". Каква е разликата ако се стартира програма със sudo и gksu(do), понеже бях стартирал geany със sudo и се оказа, че настройката му в домашната папка не е моя собственост (даваше грешка при старт) , а на root. Не помня точно систуацията, но мисля, че бях отворил и "нормално" джени по същото време. :D И от тогава съм само графичен администратор когато я ползвам така.
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот lokster » 23 Мар 2016, 13:14

Ами... това е разликата :)
Графичните програми е по-добре да се стартират с kdesudo / gksudo, защото по този начин им се подават коректните променливи на средата (най-вече - местоположението на домашната папка, за да не се объркат правата на конфигурационните им файлове).
Иначе и kdesudo и gksudo са все frontend на sudo, просто са направени да работят по-добре с графични програми.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 23 Мар 2016, 19:19

lokster написа:Ами... това е разликата :)
...най-вече - местоположението на домашната папка...

Благодаря, важно е да се има едно наум.
Аватар
малин
Заклет фен

Назад към Общи теми