Работа с Android OS, ROOT, Move app 2 sd и т.н.

Място за свободни дискусии.

Работа с Android OS, ROOT, Move app 2 sd и т.н.

Мнениеот tsveto » 07 Мар 2015, 15:49

Здравейте, колеги!

Много от вас имат и ползват смартфони и таблети с Android OS.

Аз доста късно си купих устройства с тази операционна система и се сблъсках с проблемите, които създава на потребителите си тя. Първо купих един таблет SENCOR - element 7 version 2, работещ с Android 4.0 ICS, подарък на едната ми дъщеря, преди време. Устроиството бе добро на външен вид, а и го купих на промоция в Кауфланд за 129 лв. Техническите параметри не са кой знае какви - 7" LCD multi-touchscreen with a resolution of 800 x 480 pixels; Processor - ARM Cortex-A8 boxchip a13; Internal memory - 512 MB DDR3; External memory - 4 GB (optional) built-in flash memory microSD card - up to 32 GB. Месеци по-късно отново на промоция от Кауфланд, купих и на по-малката ми дъщеря подобен таблет, но SENCOR - element 7 version 3 за 99 лв. Техническите му параметри са уж същите, но вторият таблет е "по-дървен" на външен вид, а и работи доста по-лошо от първия... Все пак за игри и забавление на децата мисля, че стават до някъде, но за по сериозна работа не! Миналата година за рождения ден на малката дъщеря купих един смартфон eSTAR X35 на промоция от Била за 99лв, защото имаше нужда от нов телефон. Смартфонът е с добър външен вид, CPU - MT 6572M Dual core, Dysplay 3.5", Dysplay Resolution - HVGA (320x480), RAM 512 MB DDR 3, 4 GB вътрешна памет и слат за microSD card - up to 32 GB. Този смартфон е с фабрично инсталиран Android 4.4.2 KIT KAT. Телефончето не е лошо за цената си, още повече, за дете и ми направи добро впечатление, че работи много по-бързо пъргаво и по-добре като цяло от описаните по-горе два таблета... Уж са със сходни технически параметри, а има осезаема разлика в работата на устройствата! Таблетите се оказаха много бъгави, работят бавно, често "забиват" и лично аз не бих посъветвал никой от вас да си купи подобно устройство, нищо, че е с ниска цена, но и за нищо не става на практика да се използва... Ако изобщо има нещо хубаво в тази марка китайски таблети сглобени в Чехия то е, че и двата фабрично имат ROOT, но за това по-късно. По-късно купих същия телефон подарък и на по-голямата ми дъщеря, но от магазин Денси, и се оказа, че макар, че е същата марка и модел eSTAR X35 и същата цена работи с Операционна с-ма: Android 4.2.2 Jelly Bean. Телефоните са еднакви на външен вид с еднакви технически параметри, дори кутиите са им еднакви, но въпреки това, единият идва с фабрично инсталиран Android 4.4.2 KIT KAT, а втория е с фабрично инсталирана по-ранната версия Android 4.2.2 Jelly Bean.

Оказа се, че това има голямо значение и, че не винаги по-новата версия на ОС в случая Android 4.4.2 KIT KAT е по-добра за потребителите от старата Android 4.2.2 Jelly Bean. Тези два смартфона според мен са доста добри като се вземе предвид, че струват само 99 лв. Но когато човек започне да ползва едно такова устройство рано или късно започва да се сблъсква с един основен проблем - малкото вградена памет на тези евтини таблети и телефони - едва 4 GB, но на практика свободни за ползване от потребителя около 2 GB. Вярно устройствата имат слот за microSD card, но се оказа, че тя е само за снимки музика и филми, а да се инсталират игри и приложения там не може... Поне за обикновения средностатистически потребител. Явно така са решили от Google, може би да принудят хората да си купуват устройства с 8, 16 и 32 GB. вградена памет, които обаче са многократно по-скъпи. Истината е, че дори и тези евтини смартфони са си доста добри стига само да може човек да заобиколи този проблем с малкото памет и да успее да накара андроида да записва и инсталира приложения и на външната СД карта...

Има различни варианти и методи за получаване на ROOT достъп и след това за размяна на местата на вътрешната и външната памет на устройствата и по този начин да се накара андроида да записва и инсталира приложенията на външната СД карта, която може да бъде до 32 ГВ. Всички течи методи и начини са описани в специализираните форуми за андроид, лошото, е че те са различни за различните устройства, а се оказа са различни и за различните версии на андроид, като за Android 4.2.2 Jelly Bean е едно, а при Android 4.4.2 KIT KAT съвсем различно. За всички тези манипулации с устройството разбира се е предупредено, че се извършват на собствен риск и, че всичко накрая може да се прецака и в най-лошия случай телефона да не тръгне, а и се губи фабричната гаранция на устройствата след такива промени в системните файлове на Android.

Лично на мене за фабричната гаранция не ми пука, а и устройствата ми не са толкова скъпи и мога да си позволя да експериментирам с тях! Успях с програмата Kingo ROOT да получа ROOT права над единия от телефоните - този който е с Android 4.4.2 KIT KAT. Двата таблета за мой късмет са с фабричен ROOT и след инсталиране на приложението SuperSU имам пълен контрол над тях... Сега ми остава само да пробвам да разменя мястото на вътрешната и на външната памет, за да имам повече място за приложения...

Известно е, че вътрешната памет на устройствата работещи с андроид е разделена на две части едното е вътрешно хранилище, на описаните по-горе смартфони е 1.48 ГБ, Другото е памет телефон - 1.01 ГБ. Явно останалите 500 МБ заема самата ОС андроид. Доколкото знам сега вече андроида ползва файлова система ext 4 в последните няколко версии, преди е била друга. Външната СД карта както знаем е с FAT 32 файлова система. Интересното е, че като включих единия от таблетите като външно устройство за съхранение на данни към компютър с УСУ, програмата GParted ми показа, че и част от вътрешната памет, тази озаглавена - памет на таблета (телефона) също е във файлова система FAT 32.

Интерсува ме също възможността за направа на реален или виртуален linux SWAP дял, примерно 512 МБ. и да може по този начин да се реши и проблемът с малката RAM 512 МБ. за всички описани по-горе устройства...

Разбира се знам, че трябва да търся решение и да пробвам варианти описани в други форуми, посветени специално на андроид ОС, но като човек обичащ и ползващ Linux и УСУ макар и само като потребител, винаги съм намирал отговорите на конкретни проблеми свързани с ползването ми на УСУ точно тук, за което съм много благодарен, че има УСУ и този форум тук в България!

Ще се радвам, ако някой от вас колеги, ако имате свободно време и желание да коментирате тук вашият личен опит и патила с ползването на устройства с ОС андроид :)

Хубав ден на всички пожелавам от сърце!
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Re: Работа с Android OS, ROOT, Move app 2 sd и т.н.

Мнениеот lokster » 07 Мар 2015, 16:20

@tsveto това дали приложенията могат да се местят на SD-картата или не не е решение на Google - просто някои евтини телефончета са с по-бъгаво "сглобен" Android и вината е на самия производител (но обикновено въпреки всичко е възможно с малко ръчкане).
Колкото до въпросните таблетчета има ОГРОМНО значение какъв процесор използват - дори и да изглеждат сходни. Повечето от тези които съм виждал на промоция във въпросните магазини са били с много слаби процесори Actions / Amlogic или подобни и освен да си ги биеш от главата за друго не стават :)
Миналата година спечелих такъв от един сайт (geekbuying.com) и беше бъгав дори за фоторамка :D За щастие успях да го продам на някакъв в olx, на който не знам за какво му беше - негова си работа :)
Общо взето повечето евтини китайски телефончета/таблети които се продават в България са доста зле. За сметка на това от http://www.geekbuying.com/ и подобните му сайтове (http://www.ibuygou.com/, http://www.gearbest.com/) можеш да си поръчаш много яки телефончета само на част от цената на която са в БГ - идват от Китай за 2 седмици и после се кефиш на покупката си :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот tsveto » 07 Мар 2015, 17:05

Сърдечно, благодаря за бързия отговор на lokster!

Абсолютно е прав!

Следващия път, когато реша да купувам нов телефон за себе си или за някой от близките ми ще го имам в предвид!

Е, аз няма да тръгна сега да продавам тези таблети, вярно са много зле и според мен не заслужават дори и 30 - 40 лв. да даде човек за такова нещо. Но когато купих първия за детето беше спонтанно решение, а и не бях ползвал и не познавах по-отблизо ОС андроид....

Преди години lokster или брат му ми каза, тук в този форум по друг повод, че и андроид е линукс, макар и не съвсем :)

Колкото до описаните по-горе от мен смартфони eSTAR X35, стават да се ползват все пак...

Много бих се радвал ако някой колега намери свободно време да сподели тук своя личен опит при ползване и справяне на проблемите описани в първия ми пост, които имат всички по-евтини устройства, работещи с ОС андроид и с 4 GB вътрешна памет, от които достъпни за ползване от потребителя едва малко над 2 GB и 512 MB RAM.
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Мнениеот Илиян Илиев » 23 Мар 2015, 10:14

Аз също се интересувам от тази тема. Ето някакво общо инфо. Новината не е нова, но според мен е интересна. Трябва да се тества. http://www.vesti.bg/tehnologii/kompyutr ... yr-4584831
Илиян Илиев
Новак
Новак

Назад към Общи теми