Ubuntu 8.10 Security въпрос?

Място за свободни дискусии.

Ubuntu 8.10 Security въпрос?

Мнениеот Onovall » 31 Окт 2008, 23:45

Здравейте всички,
поздравления за форума
Инсталирам Убунту 8.10 - всичко е наред оправям се с драйвери, теми, софтуер и т.н.
Интересува ме следното:
При стартиране всеки път ми извежда че съм се свързал с мрежата за интернет, малко дразнещо но както и да е като посоча индикаторите на мрежата и дам информация за връзката за да видя ИП и други ми излиза следното:
Auto (eth0) (default)
Interface:  Ethernet (eth0)
Хардуерен адрес:
Драйвер: forcedeth
Скорост: 100 Mb/s
Security: Без - Ето това ме интересува какво трябва да бъде тук така ли трябва да остане - това значи ли че не съм защитен. До колкото знам така от познати не е необходимо да си инсталирам firewall и antivirus-на. Интересува ме като обикновен потребител без да пускам сървъри и т.н. дали се нуждая от firewall-и и т.н. (няма ли си вграден такъв - който да ме предпазва). От въпроса ми разбирате че съм не толкова запознат, а на различните места отговорите са различни - обръщам се към вас като специалисти или поне хора с по-голям опит. И това Security: Без - нямам спомен не съм гледал как беше при 8.04.1 - там също не съм си слагал никаква стена да ме пази. Необходима ли е или не, моля посъветвайте ме според вашите наблюдения.
Благодаря на всички отзовали се.
Поздрави!
Ако можех да летя....
Никога не бих докоснал земята!
Аватар
Onovall
Зарибен
Зарибен

Re: Ubuntu 8.10 Security въпрос?

Мнениеот lokster » 01 Ное 2008, 00:01

Това "Security" не се отнася за сигурността ти, а за начина на криптиране на мрежата, и то само ако е безжична. Както предполагам знаеш, безжичните мрежи могат да имат парола за достъп, което предполага и различни начини на криптиране на връзката.
Така че, накратко: "Security: Без" означава че си вързан към локална мрежа, или към безжична мрежа която е отворена и е без парола. Не се отнася за степента ти на защитеност.

Относно firewall-а - накратко: не ти трябва защитна стена, защото си има вградена такава, която мисля че по подразбиране ограничава достъпа до всички опасни портове, което е напълно достатъчно за един нормален потребител. Ако все пак искаш да имаш повече контрол над неговите настройки, си инсталирай gufw. Това е програма която ти дава достъп до настройките на вградения firewall.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Re: Ubuntu 8.10 Security въпрос?

Мнениеот Onovall » 01 Ное 2008, 00:09

Благодаря за бързият отговор.
Не ми трябва по-дълбок контрол над firewall-а поне на този етап ще се ползва от "нормален потребител" - всичко останало с времето си и Exp-а :)
Отностно Security: Без - доставчикът на интернет ми го предлага през ЛАН - така че  мога да си го оставя както си е.

Благодаря още веднъж за отговора.

Поздрави!
Последна промяна Onovall на 04 Ное 2008, 21:43, променена общо 1 път
Ако можех да летя....
Никога не бих докоснал земята!
Аватар
Onovall
Зарибен
Зарибен

Назад към Общи теми