Форматиране на SD карта памет през Линукс

Място за свободни дискусии.

Форматиране на SD карта памет през Линукс

Мнениеот frankennstein » 16 Мар 2012, 17:44

Става въпрос за една SD карта, докато са се качвали разни файлове на телефона(където е била картата), устройството е било разкачено преди завършване на трансфера. Сега паметта се е омазала много яко, опитах се да я форматирам под Windows, ползвах стандартния инструмент, теглих програмки, но нищо не помогна. Формата през телефона също беше неуспешен, а през File Managera(това на телефона) ми показва, че Memomy Card corrupted. Логично опитах и в Линукс, пак без успех. Инсталирах някаква програмка, която не съм ползвал, Gnome Format, но тя пък не иска да се стартира. Пробвал съм всички познати варианти и възможности, но не успях да се справя с упоритата карта. Сега дори се опитвам да я направя като bootable през Startup Bootable Disk, но пак и пак....нищо. Давайте съвети моля ви, че се измъчих от снощи досега!
Windows: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраните файлове?
Потребител:Не.
Windows: Късно...
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Re: Форматиране на SD карта памет през Линукс

Мнениеот SHADOWAWS » 16 Мар 2012, 17:58

Инструмент за дискове ползва ли го?

П.П. Gnome Format и на мен не иска да се стартира :(
Последна промяна SHADOWAWS на 16 Мар 2012, 18:01, променена общо 1 път
http://modsbg.com

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Собода или робство?! чл. 25 ЗАПСП
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот frankennstein » 16 Мар 2012, 18:01

Инсталирах я аз, обаче не се старира. В момента съм на един компютър с Windows и съм дръпнах някаква програма-DriveRestore Professional, за пореден път пробвам пък ще видя какво ще излезне. Да не отварям нова, може ли да се направи после картата през четец като буутващо устройство?
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Мнениеот SHADOWAWS » 16 Мар 2012, 18:02

frankennstein написа:Инсталирах я аз, обаче не се старира. В момента съм на един компютър с Windows и съм дръпнах някаква програма-DriveRestore Professional, за пореден път пробвам пък ще видя какво ще излезне. Да не отварям нова, може ли да се направи после картата през четец като буутващо устройство?

Ми не съм пробвал, щото нямам четец, но ако четеца ти е USB може и да стане....пробвай и кажи ти ;)

П.П. Ти сега ме караш да опитам нещо много шантаво - На SD карта памет, която ще се намира в телефона ми, ще инсталирам някое дистро с liveUSBinstall и после ще се опитам да я БУУТ-на на компа си..... Да видим дали ще стане. Преди се опитах да инсталирам от качено Убунту на SD картаот телефона ми, ама греда :D
Последна промяна SHADOWAWS на 16 Мар 2012, 18:10, променена общо 1 път

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот frankennstein » 16 Мар 2012, 18:08

То пък тоя DriveRestore, Shareware ще бъде сега.....бозава работа. Таман ми липсваше чувството да ровя за кракове и ключове.
EDIT: Аз по-скоро мисля че през четеца ще стане, ама засега още го умувам формата. Уж успях да кракна тоя софтуер, ще видя какво ше го измъдри.
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Мнениеот plamen74.72 » 16 Мар 2012, 18:40

То SD карта се форматира по същия начин като флашка! Лично аз си ползвам GParted и нямам грижи с форматирането нито на флашките, нито на 4 гигабайтовата SD карта от фотоапарата ;)
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот SHADOWAWS » 16 Мар 2012, 18:43

Ам хелп, са телефона ми пък ми вика да си извадя картата и да натисна ОК....май нещо си прецаках картата ми се струва :D
Едит: Форматирах си я с другия телефон :D

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот frankennstein » 16 Мар 2012, 18:59

Същото бях направил и аз, имах под ръка едно LG първият път, когато ми се случи това и си оправих бакиите. Ама сега съм само с XpressMuisic-a и не мога да я оправя тая карта. Сега пуснах формат през GParted, както е посъветвал plamen. Почна вече да ми писва и скоро май просто ще я изхвърля и утре на пазар.
EDIT:GParted също не се справи...Опитах с формат, дори да изтрия файловата система и да я създам отново, но се инати това нещо.
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Мнениеот SHADOWAWS » 16 Мар 2012, 19:45

Инати се щото първо трябва да се демонтира и после се прави формат. Ще стане вервай ми!

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот frankennstein » 16 Мар 2012, 20:47

Мисля че тук проблема не е в монтиране/демонтиране. Просто факта, че паметта е извадена преди прехвърлянето на файлове да приключи е повредило файловата система. В момента Windows ми засича картата като RAW, което май при фотоапарати се ползваше. Говорих с малко по-запознат човек отностно тия неща, каза ми да пробвам през друго устройство да форматирам картата, по-стар телефон също върши работа, ама нямам под ръка.
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Мнениеот lokster » 17 Мар 2012, 01:03

Опита ли в Gparted да пуснеш "Устройство" -> "Създаване на таблица за дялове..." (и след това си създаваш и форматираш файловата система)?
Това е възможно най-деструктивния начин за форматиране. Ако и с него не стане - не виждам как.
Честно казано, не мисля че е лесно самата карта да се скапе от едно просто вадене по време на работа. Файловата система да се счупи фатално - да, но самата карта да стане неизползваема и да не може никак да се форматира... не ми се вярва.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот evgeny81 » 17 Мар 2012, 03:15

Ето ти една проста команда за форматиране на каквото и да било по Фат 32 с тази команда си форматирам флашката заради лайв усб.
Дяла който форматираш не трябва да е монтиран.Влез като root и пробвай с тази команда където "x" e твоята карта след това може и да успееш да си я направиш каквато файлова система искаш с Gparted
Код: Избери целия код
mkdosfs -I -F 32 /dev/sdx
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот frankennstein » 17 Мар 2012, 12:03

Пак отказа да се форматира. Пуснах командата през терминала, изписа ми един ред с версията на mkdosfs и до там, 30 мин нищо. Вече съм я отписал тая памет.
Това съобщение ми излиза през Редактор на дялове(Disk Utility), когато се опитам да форматирам, в какъвто и формат да бъде.
Изображение
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Мнениеот малин » 17 Мар 2012, 12:24

В крайна сметка - това не е gparted ;) . Опита ли с нея .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот radoshow » 17 Мар 2012, 12:36

Колега за да създадеш нов партишън тейбъл може да ползваш и cfdisk с опцията -z ще отвори SD картата с чиста таблицата на дяловете.Или в твоя случай командата ще изглежда по този начин:
sudo cfdisk -z /dev/mmcblk0

Ама най-добре стартирай
sudo fdisk -l

за да видиш как точно ти познава SD картата.Като отвори CFdisk в терминала навигирай долу където пише WRITE.Чукни ENTER след това напиши yes и пак ENTER.След това извади картата и стартирай Gparted да създадеш дялове и да ги форматираш.То и с CFdisk може ,ама ако не си работил с него ще ти е трудничко,ама не е невъзможно. ;) :) Така ,че опитай да видиш дали ще оправиш SD-то.Успех.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Следваща

Назад към Общи теми