Ръководство за ползване на терминала

Място за свободни дискусии.

Ръководство за ползване на терминала

Мнениеот evgeny81 » 23 Окт 2011, 13:57

Не отдавна намерих това ръководство на което са написани и обяснени командите в терминала не знам дали са всички най вероятно не но със сигурност са основните които би трябвало да знае всеки потребител който е решил да ползва линукс.
Аз лично ползвам линукс от малко повече от половин година и да си призная още нищо не разбирам има толкова много неща :@
и в началото като имах въпроси като ми казваха да изпълня някоя команда се чудя какво е това и за какво ми говорят тези хора :) но това си е съвсем нормално като си ползвал Уиндоус толкова дълго време и там има дос но почти никой не го ползва да не кажа никой след Уин 95 и 98.За това реших да поставя този файл за всеки който тепърва открива Линукс или за който го е открил но не знае как да работи в теминала (все пак повечето работа с линукс е в терминал).
Ръководството е на Английски предполагам не се искат кой знае какви Умения на езика за да се разбере за какво става дума и за какво са командите(и аз съм на вие английския) но ако има желаещи могат да му направят превод не е кой знае какво :) .Ето го и него:
http://inbox.bg/reqFile.php?reqFile=f12 ... c856e2b114
П.п.Ако е възможно няма да е лошо да се вкара и в УСУ 8 все пак всеки ден някой открива светлината :D :D :D
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Re: Ръководство за ползване на терминала

Мнениеот yogle » 23 Окт 2011, 14:32

Може да ползваш и куфарчето
yogle
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 23 Окт 2011, 14:43

Куфарчето пък е перфектно това незнам защо в гугъл не ми го показа явно не съм търсил с правелните думи но наистина това трябва да се знае.С Линукс имам чувството че отново съм на Училище :D
П.п.И за новите потребители отдавна трябваше да има такава тема а не като им кажеш дай ми изхода на тази команда това го имам и т.н.
Макар и аз да бях такъв но нямаше нито едно обяснение в никое дистро за какво става дума.Поне във форума трябва да има :)
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот malin » 23 Окт 2011, 15:35

evgeny81 написа: все пак повечето работа с линукс е в терминал

Никак не съм съгласен .За обикновенни нужди - може без него . Като цяло (по форумите ) се ползва защото е уневерсално средство и не зависи(много) от дистибуцията или графичната среда . Жена ми не знае , че има такова животно ,но си ползва УСУ без проблеми :) .
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 23 Окт 2011, 15:42

malin написа: ,но си ползва УСУ без проблеми :) .

Съгласен съм с това че някой дистрота могат да се ползват без проблеми и само до там с програмите които са вътре или с със софтуерния мениджър ако трябва някоя друга но ако има проблем а то винаги има го оправяш ти предполагам и в повечето случаи работиш в теминала предполагам :)
П.п. Двам пример: в момента съм с Арч от скоро (през повечето време) и имах доста проблеми и сега си ги има де повечето са решени (в терминал) другите са незериозни и не се занимавам с тях докато не ми потрябват сигурно ,а и в Убунту беше така и в УСУ също както и във всичките дистрота които съм пробвал а те са много адски много(и продължавам да пробвам) и със сигурност всички искат команди в терминал :)
Последна промяна evgeny81 на 23 Окт 2011, 15:54, променена общо 2 пъти
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот malin » 23 Окт 2011, 15:49

Терминал ползвам изключително рядко . Ама бягаме встрани от темата вече .
И съм съгласен на който му трябва да е улеснен .
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот lokster » 23 Окт 2011, 16:11

Изобщо не е вярно че "все пак повечето работа с линукс е в терминал".
През терминал ли слушате музика, гледате филми? През терминал ли си проверявате пощата или пишете във facebook? През терминал ли си чатите с познати?
През терминал ли гледате онлайн телевизия? През терминал ли си ретуширате цифровите снимки от фотоапарата? През терминал ли редактирате документи?
Нещата които изредих са примерно 90% от типичната дейност на един нормален потребител.
Хайде стига с тези изказвания че с Линукс се работи през терминал - някой незапознат ще вземе да ви повярва.
Терминал се ползва най-често когато има някакви проблеми, защото много по-лесно се отстраняват чрез няколко прости команди, отколкото чрез обяснения "щракни тук и тук, после еди-къде-си и т.н.".
Дори аз (възприемащ се като доста напреднал потребител) използвам терминал рядко за ежедневните си нужди. Работя предимно с мишката (рядко ползвам клавишни комбинации).
Терминала го ползвам най-вече за неща, свързани с разработка и програмиране и то не защото това е единствения начин - просто така ми е по-бързо. Но това не са нещата, които типичния потребител прави...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот svetli » 23 Окт 2011, 16:40

evgeny81 написа:И за новите потребители отдавна трябваше да има такава тема а не като им кажеш дай ми изхода на тази команда това го имам и т.н.
Макар и аз да бях такъв но нямаше нито едно обяснение в никое дистро за какво става дума.Поне във форума трябва да има :)

Може да е от намусеното време навън, но нещо се издразних от горното твърдение. В УСУ поне от УСУ 6 насам в ръководството ИМА тема, специално засягаща използването на терминал. Тя е далеч от изчерпателна или свръхподробна, но би трябвало да е достатъчна за да даде обща представа. Темата естествено е достъпна и онлайн - http://help.learnfree.eu/?page_id=812. Само аз ли си го чета това ръководство?
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 23 Окт 2011, 16:54

Аз мисля,че клавишните комбинации са много полезни.С тях много бързо и лесно можеш да стартираш нещо (приложение или скрипт или пък нещо друго).Аз без тях не мога.Относно работата с терминал кой както е свикнал.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот cjbolland2 » 23 Окт 2011, 17:15

Бях чел преди една тема,че именно терминалът притеснявал повечето хора,които се колебая или започват с Линукс.И се смяташе,че трябвало в бъдеще време да бъде премахната функцията на терминалът,че бил непотребна програма.Аз не мисля така.За мен терминалът и неговите функции доста ми помагат и обичам да работя с него.Никой не трябва да се притеснява или плаши от тази полезна програма.Когато четох една книга за Линукс вътре беше написано така:
"След като потребителят увладее Термианлът това е равносилно на получаването на черен колан в бойното изкусвто(джудо,будо и карате :D ).
Не че непренно всеки трябва да знае да работи перфектно в терминал,но е хубаво да имаш малка представа.Все някога ще се наложи да го отвориш.Това е моето мнение.
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот malin » 23 Окт 2011, 18:13

:D Племенницата ми никак не се впечатли от компиз-ефектите ( ако беше момченце щеше да ококори очички ) , но виж - да пишеш в терминала и да ти се инсталира програма - това я впечтли .
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 23 Окт 2011, 20:01

Аз не разбирам защо се палите толкова като писах работа в линукс трябваше да намекна на работа (решаване на проблеми и т.н.) не на забавление и да наистина това (работата в терминал) спира много от хората да преминат на линукс но не смеят защото си мислят че е трудно извинявам се за ръководството за терминала в УСУ не съм го забелязал макар че съм го иползвал не веднъж (ръководството) за това пуснах тази тема новите потребители да се запознаят с функциите му и да разберат че няма нищо сложно в използването му.
Sorry ако съм обидил някой с незнанието и недоглеждането си.
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 26 Юни 2015, 16:35

Това с Куфарчето е готино.И аз не бях попадал на него.
Сега до ръководството на УСУ което доста често преглеждам: командите /hwinfo/ и /hwinfo –short/ не ги разпознава.
Код: Избери целия код
bingo@bingo-Satellite:~$ hwinfo
Командата 'hwinfo' не е намерена. Може би имате предвид:
 Командата 'hinfo' от пакета 'ganeti-htools' (universe)
hwinfo: командата не е открита
bingo@bingo-Satellite:~$ hinfo
Програмата 'hinfo' все още не е инсталирана. Можете да я инсталирате като напишете:
sudo apt-get install ganeti-htools
bingo@bingo-Satellite:~$ hwinfo –short
Командата 'hwinfo' не е намерена. Може би имате предвид:
 Командата 'hinfo' от пакета 'ganeti-htools' (universe)
hwinfo: командата не е открита
bingo@bingo-Satellite:~$

Не знам само при мен ли е така.Поразрових в нета и попаднах на тези:
sudo dmidecode
sudo lshw -short
cat /proc/cpuinfo
free -m
lspci
lspci -v
lspci -vv
lspci -k
lspci -nn
lspci -nnk
lspci -m
lsusb
df -h

Като най ми допадна тази :rofl:
sudo apt-get install hardinfo

която инсталира аналог на AIDA64 и предшественика и EVEREST. Също така експортва избраната информация и може да се запамети или изпрати на когото искате :( в случай че не знаете какво да правите с нея.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
0.5литра-personal edition
0.7литра-professional edition
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
3 литра-for small business
5 литра-corporate edition
Оплачи се. http://www.armenskipop.net/
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 21 Ное 2016, 18:26

Здравейте. Доста поразрових в ръководството за Терминал, както и в куфарчето, но не намерих аналог на бозаджийската команда за скриване на rar/zip файл в картинка.jpg. Става въпрос за това: https://www.vbox7.com/play:d1475cd55b. http://post-scriptum.info/2009/02/skrivane-na-zip-file-v-snimka/ Има ли начин това да се направи в УСУ или да си търся комп с боза ? :headbang: Благодаря. :bow:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
0.5литра-personal edition
0.7литра-professional edition
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
3 литра-for small business
5 литра-corporate edition
Оплачи се. http://www.armenskipop.net/
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот малин » 21 Ное 2016, 22:08

Сигурен съм, че и тук някъде е споменавано/коментирано (по спомен - че със нещо малко добавено за скриване размера е по-малък отколкото без скритото) , но с чич'гошо излезе това първо.
https://silencebgsoftware.com/d/61-kak- ... t-v-snimka
Аватар
малин
Заклет фен

Следваща

Назад към Общи теми