Инсталиране на УСУ мини на SD карта

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Инсталиране на УСУ мини на SD карта

Мнениеот balrogbg » 30 Сеп 2013, 08:08

Колеги, от скоро се уча на УСУ мини от флашка, и ми е интересно дали може да се инсталира и стартира от SD карта?
balrogbg
Зарибен
Зарибен

Re: Инсталиране на УСУ мини на SD карта

Мнениеот plamen74.72 » 30 Сеп 2013, 18:16

Разбира се, че може! Стартираш LiveUSB-то и инсталираш върху картата. Само трябва да видиш през Gparted как ти показва картата - dev/sda или dev/sdb (би трябвало да е второто по принцип, защото първото sda трябва да ти е хард диска)!
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот lokster » 30 Сеп 2013, 20:13

Има една важна подробност - точно как мислиш да ползваш картата.
Ако ще я ползваш чрез картов четец който се вкарва в USB порт - никакви проблеми - всичко е същото като да инсталираш/стартираш от обикновена флашка.
Ако обаче мислиш да стартираш чрез вградения картов четец на някой лаптоп, инсталацията пак е по същия начин, но има една ВАЖНА подробност - трябва да се увериш че лаптопа може да boot-ва от картовия четец, защото не всички модели го могат. Повечето (поне до които аз съм се докосвал и съм пробвал) като че ли не могат.
Ако не знаеш къде да провериш (обикновено тази възможност няма да е ясно обявена), най-лесното е просто да пробваш - инсталираш както се инсталира върху флашка, рестартираш, извикваш boot-менюто чрез което избираш от кое устройство да се стартира, гледаш има ли я картата и ако я има - стартираш от нея.
Или ще стане, или няма да стане...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот balrogbg » 01 Окт 2013, 13:06

Благодаря, но май ще карам от USB. Нещо не се вижда картрайдера. И пак БЛАГОДАРСКО
balrogbg
Зарибен
Зарибен

Назад към Лаптопи