Как да удължим живота на батерията?

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Re: Как да удължим живота на батерията?

Мнениеот wavic » 28 Юни 2014, 14:09

Това с чистенето - добре, съгласен, но при положение, че за смяна на харддиск в гаранционен срок ми закараха лаптопа до Полша и си го взех след почти или точно три седмици беше, не смея да го дам на сервиз, за да го почистят. Ако аз го отворя, гаранцията заминава. Лаптопа ми трябва. Другия дето го имам не ми върши работа, защото е нетбук и дисплея му е малък. Не ми върши работа за някои неща. Все още държи нормална температура, ако не отворя 20 таба с флаш или ако не го натоваря с нещо друго, като например един торент клиент и пуснат филм на 1080р. Тогава не топли чак толкова, но се усеща. Някой заигравал ли се е да провери коя от вградените графики се справя нормално с флаш?

Забелязъл съм, че под Уиндоус когато върви някое флашче, се пуска втората графика. Зная, че товари, но пък толкова ли, че вградения да не може да се оправи?! Другото е, че при тази система няма значение имали ли рам, нямаш ли и ако имаш колко е. Включена ли е виртуалната памет, не я интересува, ако ще и лаптопа ти да е с 32GB RAM. Ползва си page файла постоянно. При Линукс предполагам, че зависи, как е написано приложението. В повечето случаи. Съвременните машини ги дават с толкова памет, че едва ли е нушен swap , за да може да работи нормално системата, при едно общочовешко ползване. Та работата на харда си качва още температурата в кутийката, което влияе разбирасе и на всичко останало.
wavic
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 29 Юни 2014, 09:32

Няколко коментара...
Лично аз това което съм видял от вградените видеокарти на Intel е само добро - справят се без проблеми с флашове и т.н., че и с някои по-непретенциозни 3D игри. FullHD видео - няма проблем, стига процесора да се справя с декодирането и диска да смогне на високия битрейт (в случай че гледаш bluray rip).
Говоря за картите, които са в Core i3, i5 и т.н. процесори. С тях освен за игри, втората карта не ти трябва почти за нищо друго.
А производителността им по отношение на ефектите на работния плот винаги е била повече от добра - дори и за по-старите карти.
Колкото до включването на втората видеокарта от време на време за флаш - така или иначе драйверите на nvidia за Линукс не поддържат такова нещо.
При тях или ползваш само едната карта, или другата.

По отношение на виртуалната памет - ако имаш достатъчно количество RAM (примерно от 4GB нагоре), swap дял реално не ти трябва (аз не ползвам swap на нито един от компютрите ми).
Но дори и да имаш swap, Линукс много рядко ще го използва при положение че има все още свободна RAM и не мисля че наличието му се отразява кой знае колко на работата на диска.
Всъщност използването на swap не зависи от приложението - него не го интересува имаш ли, нямаш ли. Виртуалната памет се управлява от операционната система еднакво за всички приложения.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот wavic » 29 Юни 2014, 20:45

Всъщност това, което споделих за включването на втората карта при флаша го забелязах при Windows. От настройките на nVidia-та обаче, не видях никъде флаш плеъра като програма, за да му кажа на това добиче да не се пуска при използването му. При линукса няма проблем, защото това не става автоматично, Което ме радва.

Swap може да е полезен в някои случаи, защото при евентуално спиране на захранването например или друг възможен проблем, нищо не е изключено, позволява да се запази часто от свършената работа, ако програмата пише и там, докато си бачкаме. Vim например преди доста време на десет инчовото машинче, ме е питал дали да зареди файл от swap след спиране на тока или от файловата система. Това ме е спасявало от два часа допълнителна работа, която може и да не свърша по същия начин втория път. Когато съм у дома лапитата са на ток с извадена батерия.

Не мога да си изключа блутута от аплета.
wavic
Старши член
Старши член

Предишна

Назад към Лаптопи