Как да удължим живота на батерията?

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Как да удължим живота на батерията?

Мнениеот cjbolland2 » 23 Сеп 2013, 20:58

Здравейте.Онзи ден се сдобих с лаптоп Aces Aspire E1-571G.Инсталирал съм му засега Ubuntu 12.04.Интересуваме как може да се удължи живота на батерията в смисал такъв да кара повече време на батерия.Горе долу изкарва 3 часа при браузване, не съм се занимавал засега с нещо друго като гледане на филми и т.н. Инсталирал съм му също така Jupiter и съм му задал да е в режим powersave, не знам доколко помага,но има някаква полза от него като че ли.Друг е въпросът и със Optimus технологията, в момента използвам само интелската карта.Та искам да чуя и вашето мнение по въпросът с пестенето на батерия :)
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Re: Как да удължим живота на батерията?

Мнениеот малин » 23 Сеп 2013, 23:11

Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот cjbolland2 » 24 Сеп 2013, 01:00

мерси за линкът,бях чел за това tlp,но не се захванх да го пробвам.След малко ще си поиграя да видя как стоят нещата :)
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот cjbolland2 » 06 Ное 2013, 23:04

а принципно тези тулове да ли допринасят с нещо за петенето на енергия или се иска да се пипне нещо в ядрото ?
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот lokster » 07 Ное 2013, 10:49

Според мен има малко недоразумение в терминологията. В посочените статии като казват "battery life" нямат предвид цялостния живот на батерията (колко години ще я ползваш преди да дефектира), а по-скоро колко време издържа с едно зареждане.
По принцип, да, ако батерията се изтощава по-бавно, то и зарежданията са по-нарядко, и евентуално има някакво удължаване и на цялостния живот.
Но не очаквайте чудеса...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот cjbolland2 » 07 Ное 2013, 14:34

Целта е да се постигне повече време на работа когато съм на батерия,тъй като почти винаги нося машинката с себе си когато ходя по разни фирми....
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот yogle » 08 Ное 2013, 10:39

По-лека графична среда, по-малко ефекти ще удължи времето на батерията. Правил съм сравнение с опенбокс и гноме, с първата батерията издържа повече
yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 08 Ное 2013, 11:25

Две лесни неща: изключени ефекти и ниска яркост на екрана.
Яркостта е много ключов фактор, и обикновено удължава/скъсява живота осезаемо.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот cjbolland2 » 08 Ное 2013, 19:46

lokster написа:Две лесни неща: изключени ефекти и ниска яркост на екрана.
Яркостта е много ключов фактор, и обикновено удължава/скъсява живота осезаемо.

Тези неща съм ги направил - яркоста на екрана на минимум,но виновникът се оказа втората карта(нвидията,понеже е със оптимус техологията,как не се сетих по-рано).От биосът зададох да се ползва само интелската карта и резултатът е ~8w консумация според powertop.Чел съм и за bublebee проектът,но за сега това напълно ме устройва,живот и здраве ще видим при 14.04 какво ще е положението :)
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот wavic » 11 Яну 2014, 18:43

Понеже съм в момента на тази вълна, ще споделя и аз какво може да се направи. Не според мен, нямам много време и не съм изпробвал нещата, но отделих час да се поровя мъничко в нета. Няма да отделям внимание на нещо, което не съм изпробвал като софтуер. Ще споделя нещата, които ми се сториха логични и разумни.
Инвестиция за SSD. Харчат по-малко ток и са по-продуктивни. Всички го знаем. Но си е инвестиция.
Все пак твърдия диск си консумира енергия, щото се върти постоянно с 5400 об/мин. Въртенето си е въртене. Може обаче да се приложи нещо, което се прави на сървърите, но там се прави поради друга причина. Да се изключи atime в системата. Това е времето в което е достъпен файла или директорията. Всеки път когато се обръщаме към файл или директория, системата обновява времето на достъп. В опциите в fstab само трябва да се запише:

/dev/sda / noatime, nodiratime, дъра-бъра

Може още да се ограничи писането по харддиска. Ако имаме достатъчно памет, може да монтираме следните директории като tmpfs защото обръщението към тях е доста и ако се преместят в RAM, това ще спести още малко обръщение към харда и още малко ток.

/tmp
/var/tmp
/var/spool

може би и, ако не ни интересуват толкова лог файловете„

/var/log

Също се спира atime

tmpfs /tmp tmpfs default,noatime,size=1024M,mode=1777 0 0

например. Размера, който е зададен не е задължителен, нито да се задава, ако имаме достатъчно рам. Това не е фиксиран размер, а че е позволено да се използва до 1GB от RAM за /tmp.
Преди да направим това, е хубаво да погледнем, от колко RAM се нуждае системата ни - за да можем да изключим и swap. Както се знае, този файл също се намира на харда и ако имаме доволно RAM е малко излишно да го ползваме. Според мен, дори машини с 2 гига рамец могат да се оправят без swap. За всекидневните нужди.

cat /proc/sys/vm/swappinnes

Ще ни покаже някаква стойност ( обикновено 60 ), която показва "склонността" на системата да използва swap файла. Колкото по-голяма е ( 100 макс. ), толкова повече ще се използва. Стойност 0 ( нула ) означава, че swap няма да се използва. Можем временно да зададем подходяща стойност или най-добре да накараме системата да не ползва swap по този начин:

# echo 0 > /proc/sys/vm/swappiness

или

$ sudo sysctl -w vm.swappiness=0
Това разбира се ще е до рестартирането на системата, но може да пусне подходящо скриптче още при стартиране. Аз просто използвам

swap off

"Включването" съответно е: swap on

Можем и да инсталираме powertop

която ни показва потреблението на енергия от различните процеси. Съответно можем да си преценим, каква графична среда ще се използва, според това, коя колко потребява. Това ще ни подсети например да изключим единият от мрежовите интерфейси, а ако имаме блутуут и него, ако работи.

Има и едно аплетче за панела indicator-cpufreq, което позволява да се зададе режима на работа на процесора, което ще спести още енергия.

Незнайно защо, пропуснах да спомена Optimus на nVidia. При ATI не зная , дали има някаква алтернатива на тая техн.
wavic
Старши член
Старши член

Мнениеот малин » 11 Яну 2014, 20:13

wavic написа:cat /proc/sys/vm/swappinness
В УСУ ще покаже 10 , демек колкото препоръчват "спецовете" за обща употреба .
Така и така се ровиш - виж и за zramswap .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот wavic » 12 Яну 2014, 21:17

Не зная, спецовете какво казват, но единият ми лаптоп е с 8 RAM, другият с 2. Този с 2 се оправяше добре с УСУ 8.3, въпреки старото Atom-че. Бях чел реди доста години за такова компресиране на RAM-та, когато още само си мечтаех за компютър.
Ако някой е пробвал jupiter или tlp, ще се радвам на отзиви. Някъде четох преди около половин година, че jupiter е изоставено, но едно приятелче в чужбина сподели, че го ползва на някакъв i5 и работи. Малко.... ми е странно, но казва, че линукса му държи повече от 2 пъти повече на батерия, отколкото Уиндоус. Към 6 часа.
wavic
Старши член
Старши член

Мнениеот golfar78 » 09 Юни 2014, 08:53

Някой казват че трябва да се свалят други не, чесно казано си мисля, че на лаптопите който са направени за бг батериите им са шит :)
golfar78
Новак
Новак

Мнениеот lokster » 10 Юни 2014, 13:58

golfar78 написа:Някой казват че трябва да се свалят други не, чесно казано си мисля, че на лаптопите който са направени за бг батериите им са шит :)

Ако ежедневно махаш и слагаш батерията, рискуваш да причиниш механична повреда на лаптопа или батерията.
Теоретично можеш да удължиш живота й така, но в реалния живот по-скоро ще изглеждаш комично :) Техниката е предназначена да се ползва, и когато дефектира - да се смени, а не да трепериш над нея.
Колкото до това че "лаптопите който са направени за бг батериите им са шит" - това са чисти спекулации, тъй като никой не е правил обективни сравнителни тестове, и всичко което имаме са единични субективни мнения.
Напълно нормално е след около 2 години работа батерията на лаптопа да започне да се скапва или да има само част от оригиналния си капацитет (понякога и по-малко - зависи колко/как я натоварваш). Дори и според международните стандарти е така.
Един от най-големите врагове на батериите е топлината, т.е. прегряващият поради задръстване с прах лаптоп. Много хора омаловажават проблема с почистването на лаптопа и търсят помощ чак когато започне да се изключва или да забива поради прегряване... В този момент обаче топлината вече е оставила своя отпечатък върху живота (капацитета) на батерията...
Друго препоръчително нещо е да се избягват честите цикли на ПЪЛНО изразходване на батерията до няколко (или нула) процента, и след това зареждане до 100. Това не е добро за батерията.
Общо взето, моя съвет е: ползвай си лаптопа нормално, и не се затормозявай прекалено много с такива неща - не си заслужава.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот mrdubanddnb » 10 Юни 2014, 16:30

Имах наблюдение върху два лаптопа с Windows XP в процеса им на ползване през изминалите 5-6 години.
Резултата, е че на първият през повечето време е ползван с включено зарядно и поставена батерия, следствие на което след 1 година и нещо тя не държеше въобще.
Другият лаптоп пък беше ползван на зарядно с поставена батерия, но доста често работеше и само на батерия. За 3 години тя си държеше около 2 часа, дори и сега все още държи близо 30 минути. Да отбележа, че Windows-а не е преинсталиран през времето на ползване.
Предлагам сами да си направите извода, как е по-добре да си ползвате лаптопчето.

Също така, както спомена lokster, чистенето е много важно, въпреки че то зависи от запрашеността на самата среда, в която се ползва лаптопа. Но да речем, че за по-мръсни стай поне 1 път в годината трябва да се прави профилактика, а за по-чистите може би през 2 годни.
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Следваща

Назад към Лаптопи