спиране на ''искането на парола''

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

спиране на ''искането на парола''

Мнениеот jaroo » 25 Фев 2013, 16:38

здравейте,може ли да се спре ''искането на парола'' за придобиване на администраторски права в УСУ?Вече ми омръзна защяло и нещяло да ми иска парола,уж като инсталирах УСУ бях задал настройка без парола!
jaroo
Новак
Новак

Re: спиране на ''искането на парола''

Мнениеот cjbolland2 » 25 Фев 2013, 17:20

Уточни по-точно къде ти я иска тази парола и защо ти я иска.Все пак тук си говорим за Линукс, няма значение да ли си с УСУ,Убунту,Дебиан или някаква друга дистрибуция - при променянето на някои системни настройки по системата или при стартирането на определи програми винаги ще те пита за парола.Това е едно от нещата,което прави системата толкова добре защитена.
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот jaroo » 25 Фев 2013, 17:42

Благодаря за отговора,да при настройки и стартиране на програми трябва постояно да пиша парола.Ще се примиря тогава,щом е така при линукс.
jaroo
Новак
Новак

Мнениеот cjbolland2 » 25 Фев 2013, 18:48

мисля,че имаше подобна тема тук.Беше описан начинът по който може да се спре въвеждането на параолата,но не е много желателно.Логването в системата предполагам си го направил автоматично да е?
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот lokster » 25 Фев 2013, 21:23

Ето я темата: viewtopic.php?f=3&t=1710&p=17396#p17397
Както е написано и там, изключването на запитването за парола е силно непрепоръчително, и е нещо, което начинаещите потребители или тези, които са ползвали Windows се опитват да правят.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 25 Фев 2013, 23:59

Също така може да не изключваш напълно запитването за парола,а само частично на определени приложения,които те "дразнят" :).Това става по този начин.Трябва да добавите потребителското си име в нова група.Отворете sudoers файла в текстов редактор.Аз когато съм в графичен интерфейс никога не ползвам nano или vi,а текстовия редактор инсталиран по подразбиране.За УСУ юзерите трябва да е kate.Ето и командата:
Код: Избери целия код
sudo EDITOR=kate visudo

Като се отвори текстовия редактор добавяте този ред
%newgroup ALL=(ALL) ALL

Също така намирате този ред (той се намира най-долу във файла) и му премахвате коментара (#) и запаметявате.
#includedir /etc/sudoers.d

Следващата стъпка е да се създаде файл g_newgroup в /etc/sudoers.d.Това става с тази команда:
sudo kate /etc/sudoers.d/g_newgroup

и в отворилия се прозорец на текстовия редактор описвате кои приложения искате да не се индетифицират с парола по този начин:
 %newgroup ALL=(ALL) ALL 
 user ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/bin/gparted 
 user ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/bin/synaptic

като на мястото на user пишете вашето потребителско име.Запаметявате и рестартирате.Тези две приложения gparterd и synaptic ги написах съвсем произволно.Вие пишете които ви е кеф :)Това е.Успех.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот jaroo » 26 Фев 2013, 12:25

Благодаря за отговорите на всички,ще помисля какво даправя за да нестане някоя беля.
jaroo
Новак
Новак

спиране на искането на парола

Мнениеот ThomasJaky » 21 Яну 2015, 00:58

Това е управляем switch и си има парола която ако не я знаеш - ресет и наново конфигурираш
няма друг начин.
ThomasJaky
Новак
Новак

Назад към Лаптопи