Лаптопа гасне

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Лаптопа гасне

Мнениеот ivakan » 25 Дек 2012, 10:47

Здравейте с УСУ 8.1 съм но имам проблем лаптопа много грее и така както си работи гасне.
Марката на лаптопа е HP4510S ,видео карта ATI RADEON.

Моля помагайте .
ivakan
Редовен
Редовен

Re: Лаптопа гасне

Мнениеот tbk515 » 25 Дек 2012, 11:32

Като за начало, можеш да го дадеш за почистване. Най-вероятно процесора удря 100 градуса и затова се изключва. Моя Compaq Presario това лято направи може би 3 години без почистване. Станаха един път 100 градуса и го занесох. Така че ...
Успех!
tbk515
Новак
Новак

Мнениеот Karlson » 25 Дек 2012, 15:04

Аз имам абсолютно същия лаптоп.От година и половина съм на линукс.За да не си губиш времето ще ти кажа истината едно към едно.Почиствал съм го много пъти.Инсталирам ли дистрибуция която е с ядро след 2.6.37 все грее като котлон.Т.е. последните читави версии са до убунту 10.10 и производните му.След това света на линукс се зговняса.Не само от към ядра, но и от към графични среди.Сега след този мой коментар, ще завалят реплики от сорта, че не е така както ти казвам.Истината обаче е точно такава.УСУ 8.1 е дериват на убунту 12.04.Т.е. доста след убунту 10.10 и вече ядрото е 3.2 което ти прави процесора на котлон.Пробвай и сам ще се убедиш.Само ако си пич, след време като разбереш сам каква е истината, моля те върни се в този форум, в тази тема и най отдоло след всички негативни коментари които сега ще последват напиши това кето сам си установил.
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 25 Дек 2012, 17:32

Почти със сигурност проблема не е в процесора, а в драйвера на видеокартата - ако тя не се поддържа от сегашните версии на "фирмения" драйвер на ATI, то на негово място се използва свободния драйвер "radeon", който има лошо енергоспестяване понякога.
Проблема няма нищо общо с работната среда или дистрибуцията - просто драйвера е такъв.
Реално решение на този проблем засега няма - освен да ползваш стара дистрибуция, в която можеш да инсталираш стар fglrx драйвер, в който има поддръжка на твоята видеокарта.
Частично решение на проблема е да форсираш видеокартата да работи на по-нисък режим на производителност.
Това става като редактираш файла /etc/rc.local с команда
(за УСУ 8.1)
Код: Избери целия код
kdesudo kate /etc/rc.local

и преди реда "exit 0" добавиш това (на отделен ред):
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Можеш да опиташ и с това:
echo auto > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

или това:
echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method

Накрая записваш файла и рестартираш. Може да подобри малко нещата. А може и да не ги подобри. Просто положението с ATI под Линукс е такова - ATI просто решиха че няма да поддържат повече старите видеокарти, и ги изхвърлиха от поддръжката на техния драйвер. И затова единствената възможност е свободния драйвер, който в някои отношения е по-добър, а в други - по-лош.
Това е положението - всичко е в ръцете на ATI.
@Karlson - с грешно впечатление си останал относно отговорите.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот izen » 25 Дек 2012, 18:31

Честито Рождество на всички и Весела Коледа!
Сега на въпроса. Имам същите наблюдения като @Karlson.Ползвам основно два лаптопа: IMB Thinkpad z61p(core2duoT7200 2GHz, 2gb RAM, video 256-MB ATI FireGL V5200) и Sony Vaio PCG-FX501 (1Ghz Duron, 512 RAM., video 8MB ATI.
На IBM-a държа Ubuntu 10.10, защото с всичко, което е след него процесорът ми грее с около 10-на градуса отгоре, а машината не е от най-студените и не са приятни температури окло 65 гр. в айдл., независимо от графична среда и дистрибуция, а с KDE положението е най-зле. Това ме възпира да инсталирам нови дистрибуции и въпреки,че 10.10 все още ми върши много добра работа, при спряна поддръжка не може да продължи дълго.
На старото Sony реших за проба да инсталирам Mint 13 Maya с Mate и останах изумен, колко добре и се държи и бързо работи на такава стара машина на която най-добре работи с Lubuntu, пак 10.10. Инсталирал съм му и Ubuntu 10.04 и 10.10 но с Gnome 2 работеше тегаво.
И двата лаптопа са със стари ATI видеокарти и ако е вярно това което казва @lokster искрено се надявам Mint да са продължили с поддръжката на старите ati драйвери в новите ядра. Ако не, другото което остава Mate средата, да е решението, като най-лека и оптимизирана.
Засега остава да пробвам с IBM-a за да се убедя дали е така. Най-вероятно ще стане през LiveUSB Flash, че машината ми е работна и не е време за експерименти ;)
В момента не съм в къщи и не мога да видя с кой драйвер работи сонито но мисля, че не е със стария fglrx и везните клонят към по лекото Мате.
Последна промяна izen на 25 Дек 2012, 19:33, променена общо 3 пъти
izen
Герой
Герой

Мнениеот lokster » 25 Дек 2012, 19:00

Не мисля че разработчиците на Mint имат някакво отношение към поддръжката на драйверите - свободния драйвер на ATI си се разработва от други хора (в това число влизат и няколко разработчици от ATI), а фирмения е предимно затворен и се разработва само от ATI.
Нивото на поддръжка обаче много зависи от конкретния модел видеокарта. При положение че самите ATI са се отказали тотално от по-старите си модели, не виждам какво може да се направи...
В момента имам при мен лаптоп HP който е с видеокарта Radeon Mobility X1600 и се наложи да ползвам командите които писах по-горе. Ще изтегля един Mint и ще видя как се държи с него. Ако наистина е по-добре - ще видя защо. Ако е приложимо и при нас - ще споделя. Не мисля че е от работната среда, защото греенето и силния шум от вентилатора почват много преди да се е заредила всякаква среда.
Между другото, при мен използвам последната от командите които съм написал в предния пост.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот izen » 25 Дек 2012, 19:49

Това, че " греенето и силния шум от вентилатора почват много преди да се е заредила всякаква среда" зависи от настройките в Биоса и съм сигурен, че си наясно. Макар, че повечето лаптопски биоси са силно орязани, почти всички имат опции за пърформанс или балансирана работа, което се отразява на работата на процесора доста чувствително. Да не говорим за настройките за обороти на вентилатора и т.н. Не че софтуерно не се решава проблема с натоварването и оборотите, но най-добре е с добра версия на биос и разбира се студен процесор и добро охлаждане.
izen
Герой
Герой

Мнениеот mrdubanddnb » 25 Дек 2012, 23:15

Не съм съгласен за това, че по-старите компютри греели от KDE и по-новите ядра... Моят компютър е на 4 години и нещо, в айдъл държи около 40 градуса, при 100% към 56 някъде с боксовия охлдител. Ползвам УСУ 8.1 с ядро 3.2.0-35... При лаптопите нямам наблюдения, защото все още не съм виждал/тествал лаптоп използващ Линукс, което е тъжно донякъде. Все пак е при лаптопите пространството и въздушния поток са ограничени, и е нормално да държат с 5-6 градуса повече от стационарният ви компютър.
При това не знам защо и какво ви кара да си мислите, че новите версии на операционните системи в момента са оптимизирани точно за вашите компютри от преди 2+ години...
УСУ 8 може да е базирано на Убунту 12.04, но когато 12.04 е излязло се предлагаха вече процесори Sandy Bridge, а за тези версии на Убунту, за които говорите по-горе са били актуални, вероятно по времето на Pentium D.
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 26 Дек 2012, 00:46

@izen Изобщо не говорим за процесора, а за видеокартата. За нея няма никакъв контрол в BIOS-a. Всъщност, много BIOS-и на лаптопи нямат контрол и над производителността на процесора, така че от там не можеш да направиш много в общия случай. А по отношение на охлаждане, може да се направи много малко.
Проблема си е софтуерен - просто драйвера е калпав в това отношение.
Със свободния драйвер за ATI, видеокартата се превключва в по-"тежък" режим в момента в който се зареди драйвера (много преди работната среда, както казах), и вентилатора започва да духа много силно. Поне в случаите, в които няма коректно енергоспестяване (какъвто очевидно е този случай).
Именно видеокартата и режимът в който работи е причината за силния шум и греене. Не в процесора, не в работната среда.
За съжаление всички - и вие и ние - сме зависими от разработчиците на драйвера. Колкото и да си чешем езиците, всичко опира единствено до енергосестяващите функции на свободния драйвер на ATI и липсата на поддръжка за по-стари карти от страна на "фирмения" им драйвер.
Между другото, в промеждутъка между предишната и тази ми публикация изтеглих Linux Mint 13 с MATE и го тествах на лаптопа който споменах - Compaq NC8430 с Radeon Mobility X1600 - никаква разлика в греенето и шума спрямо УСУ 8.1 в моя случай (и двете се базират на Ubuntu 12.04).
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот th3_survivor » 26 Дек 2012, 11:49

И аз да споделя моя опит от експериментите с борбата с АТИ. Имам почти 4-годишен лаптоп ASUS с Intel Pentium Dual-Core и видео АТИ Radeon HD 3470. При по-старите ядра имах отвратителен проблем с температурите на процесор и видео, използвайки стандартните драйвъри, но с каталист от сайта нещата ставаха поносими. Напоследък обаче и моята карта я спряха от официална поддръжка и в по-новите дистрибуции започнах да оставам със стандартния драйвър. След като си разглобих лаптопа и го почистих основно, смъкнах температурата в айдл от 65-66 на 60 градуса. Но при пускане на флаш (особено пък клип на 720p) отново ги докарвах до 73-75 градуса и то с охлаждаща подложка. От няколко дни обаче съм много приятно изненадан от Linux Mint 14 MATE 64-битов с ядро 3.5.0-17 и с добавен gnome shell. Без охлаждащата подложка заковах 52 градуса с включен ГИМП и отворен сайта на форума. А това е резултатът с пуснат клип на 1080p:
Изображение

60,7 градуса при натоварване мисля, че е напълно задоволително за лаптоп :)
"Software is like sex: it’s better when it’s free" ( Linus Torvalds )
Аватар
th3_survivor
Редовен
Редовен

Мнениеот izen » 26 Дек 2012, 13:33

@lokster проблемът при мен е точно по високата температура на процесора при новите среди. Температурата на видеокартата ми е почти една и съща и разбира се по висока от тази на процесора, което мисля, че е нормално при интелски процесор и незадължително при АМД процесори много от които са доста топли. В моя случай процесора и видеокартата са под обща медна плоча и реших, че при по лош драйвер по високата температура на видеото допълнително затопля процесора. Но се оказва, че влиянието не е голямо и проблемът не е във драйвера на видеото. За първи път с Mate средата имам по ниска температура на процесора, както при старият Gnome2 до 10.10. Cinnamon също се справя добре но не чак като Mate.
CPU frequency може да замести липсата на енергоспестяващи функции в биоса, макар, че не съм сигурен как ще ги управлява ако не са заложени.
Имам проблем с качването на снимки за да покажа разликата в температурите в потвърждение на горенаписаното, но фактите при мен са налице и смятам, че проблемът си остава в средата, а не във видеодрайвера. Между другото
3.jpg
fglrx драйвера
fglrx драйвера го има във синаптика, макар че не съм наясно стар или нов е.
Понеже много уважавам вашата работа даже бих ви предложил в бъдеще да пробвате едно УСУ с Мате среда дори и тестово ;)
Прикачени файлове
0.jpg
температура CPU и GPU в айдл
Последна промяна izen на 26 Дек 2012, 16:29, променена общо 2 пъти
izen
Герой
Герой

Мнениеот Karlson » 26 Дек 2012, 16:24

Значи, нека поясня за гореоишештите - моята видеокарта АТИ е от по новите, още се поддържа, един и същи драйвер се инсталирва при всички версии на убунту или производните му с изключение на убунту 12.10 където вече не може да се инсталирва драйвер за АТИ, не знам защо.Та, пишя ясно като за малките деца - със един и същи драйвер за видеокартата, всички версии след убунту 10.10 и производните им, лаптопа е на котлон!И грее процерора, а не видеокартата!!!!!!!!!!
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 26 Дек 2012, 16:28

По принцип не сме против тестова версия с MATE - средата се позадържа...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот izen » 26 Дек 2012, 16:34

Karlson написа:Значи, нека поясня за гореоишештите - моята видеокарта АТИ е от по новите, още се поддържа, един и същи драйвер се инсталирва при всички версии на убунту или производните му с изключение на убунту 12.10 където вече не може да се инсталирва драйвер за АТИ, не знам защо.Та, пишя ясно като за малките деца - със един и същи драйвер за видеокартата, всички версии след убунту 10.10 и производните им, лаптопа е на котлон!И грее процерора, а не видеокартата!!!!!!!!!!

Ако си чел внимателно - моят проблем е същият, но с Мate среда като, че ли се решава. Сложи си Минт13 Мате и сподели какъв е резултата :o
izen
Герой
Герой

Мнениеот izen » 26 Дек 2012, 17:10

lokster написа:По принцип не сме против тестова версия с MATE - средата се позадържа...

И аз мислех, че Мате е временно явление, но благодарение на нея Минт дръпнаха сериозно напред пред другите дистрибуции. За десктоп машина си остава по удобна в сравнение с таблетоидния вид на Unity, която все пак е в начална фаза и и предстои развитие. След доста време с Gnome2 лично на мен KDE не ми пасва особено, вероятно е въпрос на вкус :^)
izen
Герой
Герой

Следваща

Назад към Лаптопи