[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4673: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4674: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
УСУ / SKSS - форуми • Виж темата - Препоръка за лаптоп

Препоръка за лаптоп

Дискусии свързани с използването на "Учи Свободен с Убунту" върху лаптопи.

Препоръка за лаптоп

Мнениеот Илиян Илиев™ » 08 Май 2012, 19:46

Здравейте. До 1 седмица ще си купувам лаптоп. 15.6 инча с поне 4 гб рам. Разните му там екстри като на всеки лаптоп и те така.

Въпроса ми е към видеото. С каква карта ще ми препоръчате?

На лаптопа ще се инсталира УСУ 7 докато официално излезе 8(после може би и двете, но не се знае) и държа да тръгнат графичните ефекти, като куба, изгарящи прозорци и т.н.

Специално питам за карта на която ще тръгнат, защото на сегашния ми компютър не тръгват ефектите...

Ако има и други препоръки казвайте. Лаптопа ще е от по-икономичните. Демек ще се избира измежду текущите промоции и оферти.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Re: Препоръка за лаптоп

Мнениеот SHADOWAWS » 08 Май 2012, 20:14

Не рубувам на марки, но за лаптопи или компютри по принцип съм научил нещо:
Ако е лаптоп - да е с интелски процесор и да не е от марката Acer или HP. Видеото да е Нвидия (внимавай с модела на ВК че да не четеш по форумите после за твоя проблем с нея - демек има дефектни партиди ;) ).
4ГБ РАМ? За какво ще са ти? Ще испращаш спътници в ниска орбита ли?
Матрицата ти гледай да е матирана а не гланц, за да нямаш неприятни отражения и отблясъци. Клавиатурата да е сива или бяла - за по-лесно писане на тъмно (или поне да има подсветка на всички бутони. Има такива вече). 6 или повече клетъчна батерия да има машинката ;) Задължително си избери модел лаптоп дето има новия стандарт ЮСБ (ЮСБ 3). Това са новото поколение лаптопи. А, и да има HDMI ! Шурея ми има много як лаптоп, ако не се лъже беше на DELL. После ще ти кажа модела - наистина е много добър лаптоп и според няколко мои приятели маняци на лаптопи.
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот izen » 08 Май 2012, 21:41

Aз бих си направил боотваща флашка с УСУ 7 и тествал за да съм сигурен, че вървят ефектите. На един Acer и на Dell Probook, УСУ 7 не вървеше, затова пък с УСУ 5.2 нямаше никакви проблеми. Освен това не смятам, че Нвидия е по добрият избор. Аз лично с Ати не съм имал проблеми с ефектите. Разбира се зависи от конкретният модел видеокарта и поддръжката и под Линукс.
izen
Герой
Герой

Мнениеот Кристиан » 08 Май 2012, 21:46

при мен компиз си върви на 6 годишна 256 мб невидия, та не ти трябва кой знае колко страхотна карта... но и аз съм чувал това, че за линукс най добре невидия
а какво ще ти пише на капака, делл, хп, асус, едва ли има значение - от един и същи завод в Китай пристигат
Кристиан
Заклет фен

Мнениеот Илиян Илиев™ » 08 Май 2012, 22:14

Май Acer или HP ще бъде, защото те обикновено са на промоция най-често, но може пък и нещо друго да има. Едва ли ще има всички препоръчани от Шадоус екстри, но 6 клетки и матирана матрица със сигурност. Поне болшинството от предлаганите са така. Даже май онзи ден гледах с процесор i3 на цена около 450, което ме устройва.

4гб също са почти стандарт. Демек все по-рядко се срещат лаптопи с 2, а и винаги съм си мислел, че колкото повече толкова по-добре.

За съжаление едва ли ще ми разрешат да опитам с боотваща флашка преди да го купя и за това пуснах темата. Все пак нищо не пречи да попитам.

Благодаря ви за съветите. След 2-3 дни ще обиколя за да видя какви са наличностите и евентуално ще ги пусна тук за да дадете съвет, кое е най-добро като цена-качество.

п.п. Държа много на ефектите, откакто ги видях на нетбука на майка ми, а на моя не тръгват изобщо.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот Кристиан » 08 Май 2012, 22:15

всъщност сега реално като се замислих какво е важното за един лаптоп, то това е охлаждането
от високите температури първо ти заминава батерията, ако я държиш в лаптопа постоянно
вземи си и подложка за лаптоп с вентилатор, ползвам такава с доста положителен ефект
Първо имах подложка с 3 малки вентилатора, но много бръмчат. Сега си взех друга подложка, с един голям вентилатор и ми е по безшумно, и е доста удобна за поставяне на краката.
Кристиан
Заклет фен

Мнениеот Илиян Илиев™ » 08 Май 2012, 22:27

Реално погледнато лаптопа ще го ползвам вместо настолен компютър.

Демек в 50-60 процента от времето ще е на бюрото включен постоянно на зарядно, защото няма да го изключвам. През останалото време останалите проценти до 90-95 ще съм в някоя от другите стаи. През последните 5 процента ще е извън къщи.

Иначе на 100 процента ще се ползва за интернет(онлайн игри, клипчета, онлайн радио, сваляне и подобни) и малко гледане на филми(свалени от нета), а защо не и някой оригинален когато изпадне... Всъщност и понякога записвам песни на дискове. Демек най-обикновени занимания, нищо професионално. А и не ме теглят разни тежки игри с по няколко инсталационни диска изискващи компютър като за НАСА, оставих ги преди 5-6 години.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот izen » 09 Май 2012, 09:09

Ако купуваш лаптоп с новите интелски процесори : i3, i5 или с i7 с ядра Ivy Bridge или Sandy Bridge , а те са с интегрирано видео в процесора също е хубаво да тестваш. Поддръжката им мисля е от ядро 2.6.33, но не беше пълна, а не съм имал възможност да тествам.
Зависи откъде ще го купуваш, ако е от фирма не виждам проблем за тест, ако е от големите търг. вериги вероятно няма да стане.
izen
Герой
Герой

Мнениеот SHADOWAWS » 09 Май 2012, 10:18

Илияне Acer и HP са на промоция винаги защото са страшни боклуци. Попрочети какви проблеми имат хората с тх. Ако не ти се чете ето ти няколко примера:
Ейсър: Дъната им горят МНОГО! Причина - слабото охлаждане! Основен проблем в този производител. Жената имаше много мощен модел, ама здаде багаже за около 2 години работа с него. Продадохме го за 150лева целия, а струваше 16ХХ лева!
HP: Кофти хардуер! Винаги нещо се скапва, я дъно, я видекарта. Мой колега беше си взел на промоция и за негов късмет с ФриДОС ОС и ми го даде да му го инсталирам и т.н. Е няма такива псувни после от него към лаптопа и марката. Видеото му здаде багажа нещо. Оказа се фирмен дефект.
Шурея не знам кой ден ще се върне, чакам го днес навярно за да го питам какъв му е модела на неговия ДЕЛЛ (примерно).
А и не си взимай на промоция. Аз се прецаках на времето с моя Фуджитсу Сименс ПА 1510. Още на първия месец след преинсталация от Виста с ХР ми изгоря звуковата карта (и то при преинсталация представяш ли си? ).А и матриците на ФС са кофти ама кой да ми каже навремето?!
Все пак ти си решаваш, парите са си твой.
А ако искаш неттопче, MSI Wind U100 серийте са перфектни (е малък е ама wifi-то тръгна с УСУ7 при тест от жива флашка) - майка ми е с такъв сладур.
Огледай се и за другите марки Леново, Тошиба, IBM ТинкПад също стават (някои ги хвалят като Мерцедесите на лаптопите.....ама имат право от една страна).
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот lokster » 09 Май 2012, 11:37

Аз лично имам лошо впечатление от toshiba - по времето когато работех в един сервиз постоянно имаше тошиби за ремонт... и MSI.
Иначе за Acer - не са чак толкова лоши. Като за парите си (евтини) стават. Не може да очакваш че ще вземеш лаптоп за 700лв и той ще е най-здравия на света. Въпреки че моя Aspire One е още здрав след толкова време интензивна употреба (а освен това го купих от битака :D)
За HP не знам защо си с такова впечатление. Аз лично имам точно обратното - брат ми имаше служебен HP nc8430 и не е мръднал (все още го има, просто го ъпгрейдна с по-нов HP от същата серия) - матов дисплей, много здрава сглобка, дисплея не се клати и клавиатурата не хлътва като я натиснеш. Много работа по УСУ е свършена на него... Единствения недостатък беше че е с ATI видеокарта (но и тя работеше - просто не на най-икономичен режим). Сегашния му е с интелска и работи перфектно.

@Илиян Илиев™ както виждаш, 10 човека да питаш - 10 ще ти кажат различно нещо (така е по форумите). Имай предвид че много често хората които дават категорично мнение за дадена марка, го дават на базата на един единствен лаптоп който са имали и е имал проблем...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот cjbolland2 » 09 Май 2012, 12:28

HP не бяха ли "сертифицирани",така да се каже,за работа с Убунту?
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот Илиян Илиев™ » 09 Май 2012, 13:23

Настолния с който съм в момента и ще го продавам е Acer. Имам го от 3 или 4 години, та за това си помислих, че няма да е лошо като избор за лаптоп.

Имам и лаптоп HP Compaq. Преди 7-8 години го изпратих в сервиз с неработеща подсветка или там как се казва(на слънце се виждаше всичко) и ми го върнаха с два удара по дисплея. Така си събира пепеляк и определено ще избягвам тази марка. Дори от онзи магазин няма да купувам, въпреки че там за 10 евро над изложената цена ти дават принтер 3в1.

Лаптопа ще бъде от промоция, защото това мога да си позволя. Иначе ми се пълни устата със слюнка по разни екзотики за над 1000 евро.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот lokster » 09 Май 2012, 17:12

HP са добри (естествено - има и по-лоши модели), просто си попаднал на калпав сервиз. Определено са над Acer...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот xoxopanxoco » 09 Май 2012, 21:41

От 3г. съм с Леново ThinkPad и съм много доволен.Взех си го за 350-еуро и не съм имал и най-малкит проблем с него .Не се чува вентилатора дали работи и въобще не загрява ,а като му пипна клавиатурата след няколко часа работа и е съвсем леко тола ,докъто на племенника ми ,който е с HP, едно че му се чува вентилатора и второ че като му пипнеш клаявятърата и е доста топла .Но мисля ,че всичко се опира до късмет .Пожелавам ти да имаш късмет :)
Последна промяна xoxopanxoco на 09 Май 2012, 22:07, променена общо 1 път
Аватар
xoxopanxoco
Герой
Герой

Мнениеот lokster » 09 Май 2012, 21:46

Това дали се чува вентилатора и дали загрява, зависи най-вече от видеокартата (и доколко се поддържа енергоспестяването й под Линукс). Ако е с интелска - рядко ще се чува. Ако е с "отделна" на nvidia и ati - по-често...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Следваща

Назад към Лаптопи