Параметри на флашка ?

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

Параметри на флашка ?

Мнениеот Недко » 13 Ное 2013, 21:00

Здравейте !

Въпросите ми са най-долу, първо описвам ситуацията.

120 GB диск на лаптоп Toshiba Satellite L40 14F е поделен поравно между SUSE 11,2 и Windows XP Pro.
Мисля да заменя SUSE с УСУ и да преинсталирам Windows. И двете ОС работят без преинсталация от 2010 г. досега. (Може да е чудно, но е факт)
Друго за компютъра: двуядрен Intel Pentium, 2 GB RAM

Запознат съм принципно с Linux, но не умея да работя с конзолата, въпреки, че съм чел книги, форумни теми, слушал съм лекции и пр. Работата ми е да рисувам, да проектирам, да снимам и не можах да отделя време и внимание за практика с конзолата.
Едиственото, което съм правил в конзолата, беше опит да инсталирам мобилния модем на Виваком Huawei E 303. Въведох командите от упътването на модема, но нямаше никаква реакция.

Искам да имам УСУ на твърдия диск и на флашка. Целта е да копирам файловете си, ако Windows блокира и да ги запиша на друга флашка. Със SUSE копирам и прехвърлям файлове от C и D на Windows, надявам се, че става и с УСУ на флашка.

Въпросите ми са :
Какъв капацитет трябва да има флашката ?
Каква скорост препоръчвате ?
Може ли (или трябва ли) на флашката да имам и софтуера, с който работя : GIMP, Open Office, FS Photo Resizer, браузър и някои други ?
Аватар
Недко
Новак
Новак

Re: Параметри на флашка ?

Мнениеот lokster » 14 Ное 2013, 09:45

УСУ инсталирано върху твърдия диск ще може да ти върши същата работа. Не знам коя работна среда ползваш под SUSE, но имай предвид че УСУ идва с актуална среда KDE, и ако компютърът ти е по-бавен може да му дойде в повече :)
УСУ Мини (което ще е подходящо за теб) може да се инсталира и в LiveUSB режим върху 2GB флашка, но ти препоръчвам да е поне 4GB ако искаш да инсталираш и допълнителни неща.
Тъй като говорим за флашка, по-подходящият режим на инсталиране е именно LiveUSB (с persistent опция - ще обясня по-долу), защото реалната инсталация ще съкрати повече живота на флаш паметта.
Можеш да си направиш флашка с persistent режим на инсталация чрез програмката ми LiveUSB Install - http://live.learnfree.eu/, като сложиш отметката "Запазване на документите и настройките след рестарт", и избереш какво пространство да се задели върху флашката за тази цел (максимум 4GB, добре е да е поне 512). След това при стартиране от флашката трябва от менюто да избираш опцията с "(persistent)" в името.
Няма проблем да си инсталираш софтуера с който работиш. Всъщност GIMP си е инсталиран, а OpenOffice е заменен от LibreOffice (и също е инсталиран).
Колкото до скоростта на флашката - колкото по-бърза, толкова по-добре. Няма конкретна препоръка, но като цяло, става с всякаква.
Имай предвид че тъй като си с 2GB RAM паметта може да не ти достигне ако пуснеш прекалено много програми в LiveUSB режим.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Недко » 14 Ное 2013, 21:53

lokster написа:тъй като си с 2GB RAM паметта може да не ти достигне ако пуснеш прекалено много програми в LiveUSB режим.

Благодаря !
Едва ли ще ползвам флашката за работа, просто за едно презастраховане и, евентуално, за спасяване на файлове от чужди пострадали компютри под Windows.

Работната среда на моята open SUSE 11.1 е KDE 4.3.1,
работи си наглед нормално, но аз не тегля филми и не играя игри. Най-трудните задачи са видеоклип от фотоапарат и видеоуроци, създадени с Camtasia Studio (мисля, че са flash video).
Аватар
Недко
Новак
Новак

Мнениеот wavic » 15 Ное 2013, 00:16

Все се споменава, че заради KDE може да бави, но УСУ съм сложил на един Atom N270 и се държи нормално. Може да има леко забавяне, но аз не го усещам като такова. Системата реагира нормално. Трябва да отворя наистина много приложения, за да почне да бави.
wavic
Старши член
Старши член

Мнениеот mrdubanddnb » 17 Ное 2013, 22:44

@Недко, нямаш никакъв проблем да имаш УСУ и на флашка и на харддиска.
Когато ще преинсталираш, ако не се лъжа трябва да инсталираш първо Windows-a(обикновенно на C дяла, и след това УСУ на D, примерно. (говорено е по този въпрос)
Също така ще е добре да си свалиш/запазиш всички важни файлове преди да преинсталираш, каквото и да било.(резултата е ясен)
Важни файлове например са: документи, проекти(от програмите), ценни снимки...

Относно прехвърлянето на файлове при блокирал Windows, принципно трябва да е възможно с почти всяка от популярните дистрибуции на Линукс, в LiveUSB режим.
С УСУ LiveUSB също става, дори ако са блокирали и УСУ и Windows от харддиска.

Ако смяташ обаче да работиш с УСУ на флашката, както ще работиш с УСУ на компютъра, тогава следвай поста на колегата lokster
И още една препоръка. Вероятно ще е по-добре да инсталираш УСУ 8 Minimal и да доинсталираш, каквото ти е необходимо. Но не пречи и УСУ Desktop да е.
Същото така понеже каза, че срещаш проблеми с конзолата, след инсталацията на УСУ,
може да инсталираш програми чрез мениджъра на пакети Synaptic (намира се в менюто с всички програми->Система)
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот Недко » 04 Апр 2014, 21:50

Здравейте !
Изтеглих LiveUSB Install.
............(изтрито от автора, прочетох каквото трябва)

Edit 4: Флашката е готова.
Записах Десктоп 8.3
Как се стартира ?
В папката casper има компресиран файл initrd. Разархивирах го в същата папка, това трябваше ли да го правя ?
Моля да ме извините, нямам опит !
Аватар
Недко
Новак
Новак

Мнениеот малин » 05 Апр 2014, 22:59

Имаш програмата , имаш исо-то .Форматираш флашката , стартираш програмата , посочваш ИСО-файла , тя си върши работата . Рестартираш , избираш буут от USB-flash или каквото е/може да бъде и ... това е . Имаш вариант и да инсталираш от нея , иначе си я ползваш "жива" ( има вариант със запазващ файл , НО ползваш САМО наличното "програмно оборудване" , запазват се само настройките, промените,тапетите, сваленото , такива неща). При рестарт ( без запазване) започваш начисто ако избереш пак зареждане от флашката.
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот Недко » 06 Апр 2014, 04:17

Флашката е нова Kingston Data Traveler 100 8GB
Пропуснах да я форматирам, при първи запис прави ли се ?
В "Свойства" ми показва, че е FAT32, предполагам, че е форматирана фабрично.
Аватар
Недко
Новак
Новак

Мнениеот малин » 06 Апр 2014, 12:01

Идеята е да е празна и да не е фрагментирана , защото може да не се чете (правилно) , ще се забави . На нова - няма смисъл .
Нямам спомен в Уйн как се казваше това , но трябва да е с вдигнат флаг за boot ( фабрично май е така ).
Изображение
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот lokster » 06 Апр 2014, 17:27

Нищо кой знае какво не трябва да правиш. Просто се увери че флашката е форматирана с FAT32 файлова система, и че има достатъчно свободно пространство.
Всички останали неща са абсолютно излишни.
Няма нужда да е празна, няма нужда да я форматираш (ако вече е fat32).
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Георги » 13 Апр 2014, 15:29

Не е точно по темата, но за да не отварям нова:

Струва ли си, според вас, да се закупи флашка с над 4 GB памет? Получавам отговори от сорта на "не, бавна ще бъде" и "много пари ще дадеш за нищо". :?:
Георги
Редовен
Редовен

Мнениеот lokster » 14 Апр 2014, 22:01

Лично аз предпочитам голяма и евтина флашка, а не някакви скъпи модели от навикани производители.
Според мен си струва да си вземеш. Наскоро си взех една миниатюрна 32GB A-Data (с вид на "тапичка" за USB порта), която даже идва с малък преходник към MicroUSB за връзка с USB-OTG съвместими смартфони. Цената беше някъде под 40лв и си струваше отвсякъде, особено в комбинация с новия ми Nexus 5 :)
Не знам кой ти е казвал нещо за скоростта, но размера няма никаква връзка със скоростта. Плюс това дори и по-бавна да е, няма да е ЧАК ТОЛКОВА по-бавна. Просто вече дори и по-смотаните флашки са достатъчно добри за да ти вършат работа.
Все пак обикновено флашките не се ползват за някакви супер критични задачи, така че в повечето случаи и "куче марка" върши работа.
Не виждам голям смисъл обаче в изхвърлянето за разни скъпи модели на corsair и т.н... безсмислено е. Просто пари на вятъра.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Георги » 14 Апр 2014, 23:20

Аз сега си имам една 2 ГБ флашка, върши чудесна работа в университета, но се чудех дали да си взема и втора специално за ОС-та (все пак 2 ГБ са малко за някоя по-солидна дистрибуция). Ще помисля върху варианта за някоя 4 ГБ или 8 ГБ флашка, мерси за отговора. :)
Георги
Редовен
Редовен

Мнениеот mrdubanddnb » 15 Апр 2014, 09:31

Да, наистина не знам, кой ти го е казал това.
Може и 4GB да е, може и 32GB да е, но би трябвало да е с една и съща скорост предаването на данни, че дори "по-голямата" може да е и по-бърза.
(имам предвид, ако е на един пройзводител, защо е възможно да има разлика при различните)
Това, което определя флашката, по-голяма ли е или по-малка, като памет е самият чип с паметта.
Така че примерно, дали ще е с 4GB чип или с по-голям, не би трябвало да влияе на скоростта.
По-скоро за бързината има от значение, дали USB интерфейса е 3.0 или 2.0, както и самия контролер(чипсет) на флашката и компютъра .
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Назад към Хардуер