Форматиране на външен хард диск

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

Форматиране на външен хард диск

Мнениеот niko » 19 Окт 2013, 18:15

Мога ли да си форматирам външния хард диск на ext4 или след като го закупя не трябва да го форматирам изобщо?
Мога ли да го повредя или в други такива капани да попадна ако го форматирам в някоя Линукс файлова система.
niko
Сцепва се от писане

Re: Форматиране на външен хард диск

Мнениеот малин » 19 Окт 2013, 19:09

Зависи за какво ще го ползваш и аз навремето питах viewtopic.php?f=3&t=816&p=5511&hilit=%D0%B4%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B5+%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82#p5511 . Виж , ако е рекъл да се разваля няма значение какъв вид ще му е файловата система ( не е зле да погледнеш характеристиките му и да поровиш в нета за избрания модел за отзиви ). За капан - ... :D " Другарю, скачайте тука,тука - Те ще ми казват къде да скачам и като се засилих - 3 метра вляво" .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот niko » 20 Окт 2013, 06:15

Сегашния ми хард разни цървули го разнасят насам-натам и ми бяха присадили нЯщу като вирус.
Гениалната ми мисъл е да го форматирам на ext4 и да спра притока на такива "жъотни" към мен,когато някой монтира харда на "Уйндоус" компютър.
Има ли удачна програма когато си на ntfs да виждаш и прехвърляш файлове,които пък се намират върху ext4?
niko
Сцепва се от писане

Мнениеот mrdubanddnb » 20 Окт 2013, 13:28

Използвай Gparted (дистрибуцията или вградената в УСУ...все тая).
Няма проблем да се форматира в ext4 или в какъвто искаш, но това не е гаранция, че пак няма да има вируси.
Проблема ще ти е, когато отваряш диска под Windows, ако е ext4, то Windows-а вероятно няма да го разпознае.

В момента се сещам за едно решение, но има смисъл от него само за по-големи от 500+GB дискове.
Пример, диск с обем 500GB го разделяш на 2x250 (приблизително).
Едните 250 си ги форматираш в ext4, за твойте нужди, другите 250(или по-малко) ги форматираш в NTFS за другите хора, които ще го ползват.

Предполагам, че тези 250 ще са ИМ напълно достатъчни, освен ако не правят бекъп на някой "масивен" сървър (което е малко вероятно, но знае ли човек).
И ако ще форматираш нещо, може и да си знаеш, но ще го кажа, предварително си свали/запази всичката ценна информация !
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 20 Окт 2013, 17:39

niko написа:Мога ли да си форматирам външния хард диск на ext4 или след като го закупя не трябва да го форматирам изобщо?
Мога ли да го повредя или в други такива капани да попадна ако го форматирам в някоя Линукс файлова система.

Не знам защо реши че не можеш да го форматираш след като си го закупил. Все едно да си купиш фотоапарат но да не снимаш с него, или телефон, но да не говориш по него...
Форматирай смело, но имай предвид че ако го форматираш в непозната за Windows файлова система, при щракване върху въпросния дял Windows вероятно ще пита дали да го форматира.
Имайки предвид че "цървули" (според твоите думи) ползват диска ти, не мисля че това е добро решение - защото пълната загуба на данни ще е на едно щракване разстояние.
Според мен, най-качественото решение е просто да не го даваш за общо ползване.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 20 Окт 2013, 19:06

М-да , тъкмо имам пресен спомен отпреди малко - току що един Уйн ми забърса флашката , дето беше в непозната файлова система ( е , правих за проба) .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот radoshow » 21 Окт 2013, 17:27

Някой ако иска да отваря Линукс партиции под Уиндоус му трябва Ext2Read.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот niko » 23 Окт 2013, 19:59

Благодаря за препоръките и за програмата.
Форматирах го на ntfs но и пробно оставих един празен ext4 да видя какви ще са отзивите.
niko
Сцепва се от писане

Мнениеот wavic » 25 Окт 2013, 23:09

Аз пък се чудя, дали като се свърже харда към Уин и системата няма да предложи това непознато стройство да бъде форматирано?! :D
wavic
Старши член
Старши член

Назад към Хардуер