Въпрос за процесор AMD

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

Въпрос за процесор AMD

Мнениеот radoshow » 07 Яну 2010, 11:04

Здравейте,
От както съм с убунту имам проблем с флаш-приложенията в интернет.И вчера реших малко да си поиграя с процесора.Той е AMD Bathon XP 2500+.Тактовата чистота на която работи е 1.84 GHz.И започнах по малко да му вдигам чистотата.Стигнах до 2.4 GHz,но не работи стабилно,Флаша се оправи не ми насича,но както гледам и ми изключва Мозилата и трябва да я стартирам отново.Накрая го настоих на максимума и компютъра спече и не искаше да запали.И аз съответно извадих батерията изчаках 2-3 минути и пак я поставих и включих компютъра.Той заработи но на 1.1 GHz тактова чистота.Та въпроса ми е може ли като съм го купувал този процесор да са ми го продали още тогава овърклокнат,защото аз го купих за 1.84,а всъщност ми показва 1.1?И също на каква чистота мога да го закрепя да работи стабилно и да не ми изключва браузъра?Ще се радвам някой който се е пробвал да си овърклокне процесора да ми отговори и да обменим имформация.БЛАГОДАРЯ
Аватар
radoshow
Заклет фен

Re: Въпрос за процесор AMD

Мнениеот lokster » 07 Яну 2010, 16:42

Не е бил овърклокнат.
Когато се махне батерията на BIOS-a, всички настройки се връщат към някакви "стандартни" стойности за този BIOS (но не и за процесора).
Затова след ресет на BIOS-а, трябва (най-често) да влезеш и да настроиш правилната FSB (Front Side Bus) честота.
За твоя процесор тя е 166 (или 333 ако го смяташ като DDR).
Нещо много важно когато овърклокваш е, ако BIOS-a ти го позволява, да повишиш маалко (много с малки стъпки) и волтажа на процесора. Ако пък може да избираш само между няколко волтажа - избери следващия който е над текущия като стойност.
Повишения волтаж стабилизира работата при овърклок в разумни граници.
Волтажа на паметите също е добре да се повиши малко, стига да има такава опция.
Предполагам че е излишно да ти казвам че овърклока е рисковано начинание.
Но не е и кой знае какво, стига човек поне малко да знае какво прави...

Относно флаша не знам какво да ти кажа. По принцип Adobe не са се справили много добре с флаша под Линукс, и често има проблеми с него.
Опитай пробно да изключиш Compiz (ефектите на работния плот) и виж дали пак ще спича.
Има и някои други хитрости, но засега опитай това.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Re: Въпрос за процесор AMD

Мнениеот radoshow » 07 Яну 2010, 17:57

Здравей lokster,
В БИОС-а имам три опции за овърклок.НОРМАЛ;ТУРБО и РЪЧНО.Сега съм го направил на ръчно и го вдигнах до 188 и работи стабилно.Процесора ми сега показва 2,06 ГХц.Флаша също се оправи не ми сече.Волтажа на процесора не съм го пипал, ама щом работи така мисля да не пипам.Благодаря ти.Искам да те питам още нещо ама ще отворя нова тема като получа отговор да може ако има някой със същия проблем да може да го види.Става въпрос за криптирането на безжичната мрежа.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Назад към Хардуер