Системни изисквания към хардуера от страна на УСУ

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

Системни изисквания към хардуера от страна на УСУ

Мнениеот carnelino » 08 Дек 2009, 13:25

здравейте
хрумна ми, че може би ще е от полза ако се публикуват минималните системни изисквания към хардуера и препоръчителните такива. УСУ не е много по-различно от Убунту, но все пак....

ПП или ОфТопик

аз съм новак (надявам се да е за кратко) в линукс и нямам много опит, но съм решил да използвам едно старо желязо, ама лаченооо, за да се науча. Смятам да му инсталирам УСУ.

първо за какво ще го ползам - стандартните неща - браузване в нета, теглене на файлове през торенти и п2п клиенти, скайп, слушане на музика, гледане на филми, опън офис, някакви занимателни игрички, може и вайн да пробвам.

ето параметрите

процесор на слот 1 хардуерно моднат от 550мхр на 750 и работи нормално на над 60 градуса ;D
външна лан карта и външна звукова карта - стари
твърд диск сиагейт 40гб на 5400 оборота
видеокарта матрокс 8мб евентуално ще я разменя за 16 или 32 мб
рам памет сд рс133 една платка 256мб, една 128 и още една 128 на три слота са и май са с различни мегахерци 133 100 и различни тайминги, не че тва вече има значение
дъно някво старо - слот 1, няма нищо вградено, три слота за рам, агп слот х2 скорост, шината май беше 100 или 133
китайско захранване от 300вата
сд четящо само, флопи и едно усб, не знам дали може да бутва от усб, не съм пробвал нито търсил

върви вин ХРистос на машинката, с премахнати всякви визуални добавки и инсталирани последни версии на мн програми, върви и то не лошо.

Въпроса ми е ще тръгне ли УСУ и как ще се държи, какво мога да очаквам?

Благодаря.
40VEK
Аватар
carnelino
Герой
Герой

Re: Системни изисквания към хардуера от страна на УСУ

Мнениеот svetli » 08 Дек 2009, 23:00

Минималните изисквания за УСУ са посочени в често задаваните въпроси тук - http://learnfree.eu/archives/14#5 и са:
Процесор – поне 900 МХц;
Системна памет – поне 384 МБ;
Твърд диск – за режим като „жив“ диск не е необходим никакъв твърд диск; За инсталиране е необходим твърд диск с минимум 5.3 ГБ свободно място (препоръчително е да е повече);
Монитор – да е способен на разделителна способност 640х480, а за нормална работа – над 800х600;
Видео карта – способна да изобразява поне 16 битови цветове и 640х480 (препоръчително – над 800х600);
Звукова карта;
DVD устройство;

Разбира се, в реалността тези изисквания може да варират в известни граници...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот carnelino » 16 Дек 2009, 11:57

здравейте
искам да запитам защо минималните изисквания на УСУ са толкова високи спрямо тези на УБУНТУ, като се има впредвид, че УСУ е надграждане на УБУНТУ ? Ето минималните за убунту - от официалната страница - https://help.ubuntu.com/community/Insta ... quirements , от википедия - http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28 ... _system%29. svetli да не би да си имам впредвид препоръчителните системни изисквания? Ако не, то тогава кое налага те да са различни от тези на УБУНТУ ? Благодаря.

Още нещо - горната конфигурация на РС ще е достатъчна ли за УСУ. Въпроса ми е ще тръгне ли УСУ и как ще се държи, какво мога да очаквам?
Още веднъж благодаря.
40VEK
Аватар
carnelino
Герой
Герой

Мнениеот crazyfrog » 16 Дек 2009, 13:37

Recommended minimum requirements

Ubuntu should run reasonably well on a computer with the following minimum hardware specification. However, features such as visual effects may not run smoothly.

* 700 MHz x86 processor
* 384 MB of system memory (RAM)
* 8 GB of disk space
* Graphics card capable of 1024x768 resolution
*

Sound card
*

A network or Internet connection
Това гледай не другото.
crazyfrog
Герой
Герой

Мнениеот lokster » 16 Дек 2009, 14:55

Умишлено сме завишили изискванията, тъй като тези които са дадени за Убунту не са много реалистични.
Въпреки че МОЖЕШ да пуснеш Убунту на система с 300 MHz процрсор и 64MB памет, няма да можеш да го ползваш реално, освен ако не използваш само конзола.
Също така, тези минимални изисквания са валидни за алтернативния, не за живия диск.

Не искаме да подвеждаме потребителите с такива ниски системни изисквания.
На 300 MHz просто НЯМА да върви никак добре.
Също така изискванията ни са съобразени с това че дистрибуцията е във вид на LiveDVD, което налага наличието на достатъчно количество оперативна памет.
С 256 МБ памет, живия диск просто няма да работи или ще забие по време на зареждането (освен ако предварително не си създадеш един SWAP дял на хард диска).
Така че, ако напишем че изискванията ни са 300 MHz / 64 MB RAM, просто ще излъжем, тъй като няма да е възможно да стартираш живия диск и инсталацията от такава машина.

За такива стари машини си има други дистрибуции - Slitaz, Puppy, Damn Small Linux и др. Те са по-подходящи, защото са правени за такива машини.
При УСУ идеята е друга - гледаме да не го правим излишно тежък, но и не го орязваме излишно.
Така че да е съобразен със средностатистическия потребителски компютър без това да налага някакви ограничения по отношение на функционалността и нововъведенията.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот batipej4o » 17 Ное 2016, 00:12

Здравейте,за УСУ 10 как се очертават минималните изисквания за хардуера?
batipej4o
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 17 Ное 2016, 11:17

Най-общо казано - като на Kubuntu.
Когато става дума за минимални изисквания е трудно да се каже нещо конкретно.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Назад към Хардуер