видео карта и ... други :(

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

видео карта и ... други :(

Мнениеот venkoto » 17 Май 2014, 17:23

Здравейте,
днес инсталирах УСУ Десктоп и искам да помоля за малко помощ:
1. хард диска ми беше разделен на две. В единия дял беше Уиндоус, а в другия лични файлове. Май при инсталацията дадох да използва целия диск и сега не мога да стартирам Уиндов и ми ги няма файловете :( Мога ли да направя нещо? Същност не виждам дали въобще имам все още има два дяла. Редактора на дялове не се стартира
2. След инсталацията не мога да настроя монитора ми да работи на резолюция по-висока от 1024х768. Пробвах да стартирам Система – Допълнителни драйвери, но въобще не тръгва. какво мога да направя, че ми излиза и съобщение, че има проблем със звуковата карта?

Компютъра до ми е по-старичък, но до скоро работеше прекрасно с Win XP, но му спряха поддръжката и почнаха проблемите ... чудя се дали има по-подходяща за мен версия на Линукс?

Ако някой ми помогне ще му бъда МНОГО благодарен!
venkoto
Новак
Новак

Re: видео карта и ... други :(

Мнениеот cjbolland2 » 17 Май 2014, 18:07

Здрасти,все пак може ли да кажеш с какви параметри е машината с която работиш ?
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот mrdubanddnb » 17 Май 2014, 18:44

Като за начало можеш да видиш в паката /media/потребителя с който си в усу/ дали има папки, за да знаеш дали още имаш 2 дяла.
Ако няма, значи наистина му е зададено да използва целия диск, тоест забрави за файловете от Windows.

Въпроса е, че щом не ти се стартира редактора на дялове и допълнителни драйвери, вероятно има проблем с цялата инсталация на УСУ и решението ще е само прейнсталиране.
Все пак не бързай да преинсталираш. Пробвай да ъпдейтнеш системата през Synaptic
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 17 Май 2014, 19:17

Ако си дал да използва целия диск - забрави за файловете.
Колкото до другите проблеми - опитай първо да инсталираш всички налични актуализации, и няма да е зле да дадеш информация каква е видеокартата и какъв е монитора.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот venkoto » 18 Май 2014, 10:36

Здравейте,
Да, файловете ми ги няма .... явно УСУ ми е сляла двата дяла на харда, супер :(
преинсталирах УСУ. Звукът тръгна, но видео картата ми nvidia не работи коректно. Системата ми предложи 4-5 драйвера за нея, но нито един не се инсталира успешно. След рестарта, ми изчезна графичния интерфейс .... преди време, когато инсталирах УСУ на друга машина се беше случило същото ... незнам ... обичайно ли е да има толкова проблеми при Линукс ?
venkoto
Новак
Новак

Мнениеот lokster » 18 Май 2014, 20:54

Ако не внимаваш - не се учудвай че нещо не е като хората. Специално форматирането на диска си е твоя отговорност, и не е проблем в системата че си избрал грешната опция по невнимание. В интерес на истината и на мен ми се случи наскоро, и единственият виновен си бях аз - бях забравил че вече не съм във виртуална машина с тестова инсталация на УСУ 9...
Колкото до драйвера за видеокартата - не е въпроса просто да кажеш че е "nvidia", а каква точно е като модел.
Защото за по-старите карти понякога се инсталират едни драйвери, за по-новите - други.
Самата инсталация е най-добре да я направиш през пакетния мениджър като първо опресниш списъка с пакети от бутона "Презареждане".
Също така, задължително инсталирай всички налични актуализации и рестартирай.
След това инсталираш един от пакетите с име nvidia-304, nvidia-310, nvidia-331 (или nvidia-304-updates и т.н.).
Има известно дублиране (nvidia-304 и nvidia-304-updates) защото идват от две различни софтуерни хранилища. Не би трябвало да е от значение кой от двата варианта избираш. Версия 304 е за по-стари карти. 310 е по-стабилната (уж), а 331 е най-новата налична в хранилищата.
Опитай да инсталираш версията, за която пише че е препоръчителна в "Допълнителни драйвери".
Преди това обаче задължително махни предишните драйвери които си инсталирал - в пакетния мениджър да няма никакви пакети с име nvidia-нещо.
Прави го ОТ SYNAPTIC.
След това - рестарт.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот mrdubanddnb » 19 Май 2014, 08:48

@venkoto, понеже писа, че ти е изчезнала графичната среда... имаш следнят вариант(ако си с кабелен интернет):

Отваряш диска или флашката, от които си инсталирал УСУ, тоест в "ЖИВ" режим. Намираш си от сайта на NVIDIA драйвъра за твоята видео карта.
След това зареждаш от компютъра вече и следваш инструкциите на колегата lokster от тази статия:

http://skss.learnfree.eu/archives/4239

Запомни пътя където сваляш файла с драйвъра защото ще ти е необходим. Не съм сигурен обаче дали ще се запази файла след като излезеш от "ЖИВ" режим, така че гледай да го съхраниш на самия твъд диск. Успех!
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 19 Май 2014, 08:57

Не съм сигурен обаче дали ще се запази файла след като излезеш от "ЖИВ" режим, така че гледай да го съхраниш на самия твъд диск. Успех!

Ако го запази върху дял от твърдия диск ще се запази след рестарт. Не се запазва само ако е примерно в домашната папка на живия диск.
Но по-добре първо да опита с наличните в хранилищата драйвери както съм описал. Все с един ще стане, според мен.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот venkoto » 20 Май 2014, 20:19

Благодаря на всички за отговорите!
Ще ги опитам нещата, които сте ми писали в края на седмицата.
Някои може ли да каже защо ми е изчезнал графичния интерфейс? Същото преди ми се беше случило и на друг компютър.
venkoto
Новак
Новак

Мнениеот lokster » 21 Май 2014, 13:32

Това с графичната среда е възможно да е бъг, особено предвид това че и със свободния драйвер не ти се е пуснало на правилната резолюция...
В какво точно се изразява липсата на графична среда - стига ли изобщо до графичния екран за име и парола, или още преди него има черен екран?
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот mrdubanddnb » 21 Май 2014, 16:58

То наистина зависи от ситуацията, но наприемер при мен се изяваше в това, че след ъпдейт се инсталира друга версия на драйвъра на NVIDIA, като старата си остава и след рестарт... изписва, че не може да стартира X-сървъра, защото имало 2 версии на 1 и същи драйвър или нещо от сорта.
Другата ситуация, за която се сещам е бъга с LightDM, но това май отдавна го оправихте в УСУ, не би трябвало след инсталация да го има.
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Назад към Хардуер