Споделяне на принтер в безжична мрежа

Дискутиране на хардуерни въпроси/проблеми

Споделяне на принтер в безжична мрежа

Мнениеот vankoabv » 20 Апр 2014, 09:22

Здравейте... Имам следния проблем- направих нещо като домашен офис в нас. Десктоп компютър с УСУ 8.1,свързан kъм интернет с безжичен USB адаптор и към компютъра има свързан жично USB принтер . От този компютър нямаме проблеми с печатането. Въпроса е,че и аз,и жена ми ползваме основно за работата си лаптопите,седейки навсякъде из къщи . И когато му дойде времето да разпечатаме нещо,се почват мъките-прехвърляме нужното на флашка,отиваме до десктопа,ръгаме флашката,отваряме нужното и принтираме.
Има ли начин директно от лаптопите да се принтира,ползвайки някак десктопа като принт сървър или по друг начин ? В настройките на принтера има отметка "споделяне" . маркирал съм я,но като се опитам да го открия на другите лаптопи,се получава съобщение че принтера е офлайн.Принтера е с инсталирани съответни драйвери на всеки лаптоп.
Трябва да спомена ,че всеки от лаптопите е с различна ОС. Десктопа е с УСУ 8.1, моя лаптоп е с Mac OS,а на жена ми е Уиндоус 7.
vankoabv
Зарибен
Зарибен

Re: Споделяне на принтер в безжична мрежа

Мнениеот mrdubanddnb » 20 Апр 2014, 16:11

Възможно е! Като първо и за предпочитане, е принтера да има поне LAN порт или в най-добрия случай да има WiFi.
Като за начало може да кажете за какъв принтер става на въпрос(марка и модел)

Втория вариант е, да се сподели папка на компютъра с принтера, в която от лаптопите да се постави файла за принтиране.
Този вариант за жалост ви спестява само прехвърлянето с флашка. Тоест пак ще трябва да се отиде до компютъра, за да се пусне файла.
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот vankoabv » 20 Апр 2014, 23:27

Принтера няма LAN или WiFi . А и да имаше LAN,не ми се опъват кабели из цялата къща от рутера до принтера. Модела е HP Laserjet 1320. Има разновидност с WiFi,но моя не е такъв.
vankoabv
Зарибен
Зарибен

Мнениеот mrdubanddnb » 23 Апр 2014, 18:44

Този урок може би ще помогне:
http://www.tldp.org/HOWTO/Debian-and-Windows-Shared-Printing/sharing_with_windows.html

като файловете "mime" за които пише в него, в УСУ се намират в папката "/usr/share/cups/mime/"

Също така и в файла /etc/cups/cupsd.conf вероятно ще трябва да се сложи "Browsing On"

Забележка: В УСУ вероятно са инсталирани samba и cups, ако не ги инсталирай.
Файловете, по които се променя нещо е хубаво преди това да си ги запазиш някъде, един вид като бекъп!
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Назад към Хардуер