Стартиране без парола?

Дискутиране на софтуерни проблеми и въпроси.

Стартиране без парола?

Мнениеот byba » 08 Апр 2011, 00:18

Здравейте
Не мога да си махна паролата от компа, искам Убунту да се стартира без пароли! пробвах от System-Administration-Ligin Screen- Там дадох- Log in as automatically , но при стартиране пак ми иска паролата!? Какаво трябва да направя?
Последна промяна byba на 08 Апр 2011, 16:38, променена общо 1 път
byba
Герой
Герой

Re: Стартиране без парола

Мнениеот lokster » 08 Апр 2011, 11:20

Мисля че трябва да махнеш една отметка пак в този прозорец - "Позволи X секунди всеки да влиза"
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

: Стартиране без парола

Мнениеот byba » 08 Апр 2011, 14:05

няма отметка , но ми дава Unlock Login Keyring-където пак ми иска паролата?! :o
byba
Герой
Герой

Мнениеот lokster » 08 Апр 2011, 15:41

Това е друго. Това е паролата за отключване на ключодържателя на пароли. За да не те пита за нея, трябва да я премахнеш Система - Предпочитания - Пароли и ключове за шифриране.
Там в раздел "Пароли" щракаш с десния бутон върху "default" в списъка, и избираш "Смяна на паролата". Ще излезе прозорец който те пита за старата парола, и за новата.
Въвеждаш старата, а новата оставяш празна. След това ще те пита "Запазване на паролите нешифрирани?" - трябва да избереш "Използване на незащитен ключодържател".
Като гледам, май интерфейса ти не е на Български, но това няма значение - всичко е аналогично (това е недостатъка от използването на Английски интерфейс) :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот byba » 08 Апр 2011, 16:23

не мога да го намеря на английски!В System-Preferences -нямам пароли и и.т.н.Благодаря все пак!
byba
Герой
Герой

Re: Стартиране без парола?

Мнениеот svetli » 09 Апр 2011, 17:54

За да пуснеш програмата, която не намираш, натисни Alt+F2 и изпълни командата seahorse
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот ivodintchev » 28 Сеп 2012, 09:20

lokster написа:... паролата за отключване на ключодържателя на пароли. За да не те пита за нея, трябва да я премахнеш Система - Предпочитания - Пароли и ключове за шифриране.
Там в раздел "Пароли" щракаш с десния бутон върху "default" в списъка, и избираш "Смяна на паролата". Ще излезе прозорец който те пита за старата парола, и за новата.
Въвеждаш старата, а новата оставяш празна. След това ще те пита "Запазване на паролите нешифрирани?" - трябва да избереш "Използване на незащитен ключодържател"...

А тази гимнастика под KDE( УСУ 8.1 mini ), как става? Не мога да намеря такава опция в менюто! Активирах ключодържателя и сега не мога да го махна, а ме дразни всеки път да го активирам. Не са ми ясни функциите му и не го ползвам.
А защо тогава го активирах ли? :)
Мислех, че ще ми иска тази парола само ако ми потрябва, а не всеки път... :emo:
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 28 Сеп 2012, 09:42

@ivodintchev под УСУ 8.1 се прави от менюто "Система - Управление на портфейл". Като го щракнеш, ще изглежда че нищо не се стартира, но всъщност се стартира - иконка в областта за уведомяване, скрита в падащия списък вляво до часовника (появява се като щракнеш на стрелкичката - обяснявам за всеки случай :))
kdewallet.jpg
kdewallet.jpg (12.1 KiB) Прегледано 3961 пъти

Щракаш след това на "Управление на портфейли в KDE", което ще ти отвори нов прозорец.
В него щракаш с десен бутон върху kdewallet, избираш "Смяна на парола", ако те пита дали искаш да дадеш достъп до портфейла, избери "Разрешаване винаги", и след това въведи празна парола:
kdewallet1.jpg
kdewallet1.jpg (20.36 KiB) Прегледано 3961 пъти

А какъв е смисълът от портфейла? Много просто: той осигурява надеждна защита на запазените ти пароли като ги заключва/отключва с помощта на една обща парола. Ако оставиш паролата за портфейла празна, това означава че всеки който седне за момент на компютъра ти, може да ти прочете запазените пароли.
В повечето случаи това не е кой знае какъв проблем, тъй като обикновено компютъра е много "лична" вещ, която се ползва така или иначе само от един човек...
Аз също ползвам празна парола за ключодържателя за да не ме пита никога.
Лично според мен разработчиците на KDE (а и тези на GNOME) не са направили тази система достатъчно ясна и проста - потребителя може много лесно да се обърка, особено ако за първи път чува за този "ключодържател" (или "портфейл" както му викат в KDE)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот ivodintchev » 28 Сеп 2012, 09:48

Много благодаря за светкавичния отговор! :clap:
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Мнениеот ivodintchev » 28 Сеп 2012, 11:54

Да, ама Не! :^)
Явно не е този ключодържател!?!

Изображение

Пак си иска парола! :worried:
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 28 Сеп 2012, 12:40

Има разлика между паролата за ключодържателя, и паролата на потребителя ти. Това са две различни пароли.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот ivodintchev » 28 Сеп 2012, 13:56

Ами какъв е този ключодържател "default"? Как да му махна паролата?
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Мнениеот ivodintchev » 05 Окт 2012, 22:09

ivodintchev написа:Изображение

Някой ще ми каже ли как да се оправя с ключодържателя? При всяко стартиране на системата ми излиза този прозорец. Как да го спра или поне да не ми се появява? Благодаря, предварително!
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Мнениеот cybercop » 06 Окт 2012, 07:53

Ако си с KDE - натискаш Alt+F2, пишеш в прозорчето wallet и след като ти покаже портфейла го стартираш. Махаш отметката от "включване на системата Портфейл" и затваряш настройките.
Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
Аватар
cybercop
Заклет фен

Мнениеот ivodintchev » 07 Окт 2012, 10:28

cybercop написа:Ако си с KDE - натискаш Alt+F2, пишеш в прозорчето wallet и след като ти покаже портфейла го стартираш. Махаш отметката от "включване на системата Портфейл" и затваряш настройките.

С УСУ 8.1 мини съм. Не се получава! Пак си иска паролата при стартиране на системата... Някакви други идеи? :(
Аватар
ivodintchev
Сцепва се от писане

Назад към Софтуер