Проблем при добавяне на хранилище

Дискутиране на софтуерни проблеми и въпроси.

Проблем при добавяне на хранилище

Мнениеот mike10 » 25 Юли 2013, 11:01

Здравейте!
Опитах се да добавя хранилището на УСУ в Линукс Минт, добавяйки в софтуерния мениджър адреса на хранилището (или така си мислех :?: ). Сега не може да се стартира мениджъра и когато се опитвам да стартирам другия мениджър (Sinaptic), ми дава съобщение "лошо форматиран ред 1 в списъка с източници....."
Исках да добавя хранилището, защото има хубави програми, но...
Извинявам се че искам помощ за ОС, която е различна от тази за която е създаден този сайт :$
Хората са като пясъка. Колкото повече го стискат в юмрук, толкова повече изтича между пръстите.
mike10
Зарибен
Зарибен

Re: Проблем при добавяне на хранилище

Мнениеот stancho » 25 Юли 2013, 11:19

Здравей,

Допуснал си грешка при изписване на адреса на хранилището. Дай съдържанието на файла /etc/apt/sources.list

Код: Избери целия код
cat /etc/apt/sources.list

Понеже това не е единствения файл където може да се намира грешния ред с хранилището, дай списък и на файловете в /etc/apt/sources.list.d/

ls /etc/apt/sources.list.d

По възможност дай пълната грешка която ти изписва Synaptic
Аватар
stancho
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 25 Юли 2013, 11:48

Не трябва да добавяш примерно "http://download.learnfree.eu/repository/usu/8.3/" а "deb http://download.learnfree.eu/repository/usu/8.3 /" - точно както е описано в инструкциите като заредиш адреса.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот mike10 » 25 Юли 2013, 12:31

Здравей Lokster!
Това ми връща връща при тези команди:
mihail@mihail-Inspiron-N5010 ~ $ cat /etc/apt/sources.list
# deb http://archive.getdeb.net/ubuntu raring-getdeb apps games

mihail@mihail-Inspiron-N5010 ~ $ ls /etc/apt/sources.list.d
additional-repositories.list official-package-repositories.list
local-repository.list webupd8team-jupiter-raring.list
Хората са като пясъка. Колкото повече го стискат в юмрук, толкова повече изтича между пръстите.
mike10
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 25 Юли 2013, 13:55

Не съм сигурен Mint в кой файл по подразбиране добавя новите хранилища, затова отвори с текстов редактор един по един файлоете от /etc/apt/sources.list.d и като намериш в кой е добавено нашето хранилише - просто изтрий реда и запиши (трябва да стартираш текстовия редактор със sudo за да добиеш root права за редактиране на тези файлове - примерно "sudo gedit").
После си добави хранилището по правилния начин.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 25 Юли 2013, 17:51

За някой вариант на LinuxMint 13 Maya ли говорим или за "кака" , понеже raring ...
С добавянето по този начин на хранилището http://download.learnfree.eu/repository/usu/8.3/ и инсталирането на отделни пакети няма да има проблеми , но добавянето на ВСИЧКИ хранилища които ползва УСУ не мисля , че е добро хрумване , не случайно ъпдейт-мениджъра на Ментата не обновява всичко .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот малин » 25 Юли 2013, 18:34

За да не дава грешка трябва записите в /etc/apt/sources.list и sources.list.save да са ЕДНАКВИ . По някаква си причина във второто не иска да го запази .
Направил съм едно видео http://dox.bg/files/dw?a=c516165459 , ако не се справиш .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот малин » 25 Юли 2013, 21:55

Хъм . Един път става , друг - не . Ако се редактират от "източници на софтуер" - всичко е нормално . После - от синаптик , при опит за редактиране на източниците дава грешка . Може да се инсталира , но явно трябва да се погледне във форума на Ментата къде да се добави записа на хранилище с "/" означение .
Всъщност не съм опитал още директно добавяне на всички хранилища ;) .

Инсталирах usu-repositories и обнових от тях ( добре е да се инсталира и usu-fixes за да няма изненади след рестарт ) . Хранилищата са в sources.list.d , но пак дава грешка от синаптика .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот mike10 » 27 Юли 2013, 20:38

малин, благодаря за видеото, страхотно е :$ , явно вече знаете, малко съм си индианец и трябва да ми се покаже...
Във /etc/apt/sources.list.d намерих файла additional-repositories.list който отворих със sudo gedit (поне това знам :$ )
Там намерих следният ред: deb http://download.learnfree.eu/repository/skss
Трябва ли да го заменя със deb http://download.learnfree.eu/repository/usu/8.3 /
Не намирам sources.list.save
Не знам това проблем ли е?
Отговорих си сам :D Набрах смелост, смених реда и О, чудо... мениджъра се отвори. После опитах същото със синаптика. Той също се отвори. Презаредих, за да обнови информацията за пакетите. Извади следната грешка:
W: Грешка от GPG: http://download.learnfree.eu Release: Следните подписи не можаха да бъдат проверени, защото публичния ключ не е наличен: NO_PUBKEY 8095DBD6EA79208A
Какъв е ключа и къде трябва да се постави?
mike10
Зарибен
Зарибен

Мнениеот малин » 28 Юли 2013, 21:29

http://ubuntu-tutorials.com/2009/05/14/ ... t-keyring/

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 8095DBD6EA79208A
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот mike10 » 30 Юли 2013, 15:56

Получи се, благодаря :)
mike10
Зарибен
Зарибен

Мнениеот малин » 30 Юли 2013, 18:38

По една случайност бях решил да експериментирам с Ментата , но виждам че не е за моята машина . Mplayer2 при мен товари повече и самата система - също . Хранилище "/" така и не разбрах къде трябва да отиде (или да се означи по някъкъв "ментов" начин) , въпреки че дава грешка при опит за редактиране от Синаптика , той работи с хранилището . Всичките репота на УСУ обаче се отразяват ( може и затова да товари ) и се държи доста нестабилно. Обаче открих , че в такава "неблагоприятна" среда vokoscreen прави добър запис на екрана ( при мен - по-добре от kazam ) .
А се оказа , че в сервизното меню на Ментата за root има "отвори като текст" , което е може би по-правилното при редактиране на източниците (gedit не е "хармонично" с КДЕ :) ).
Всъщност - разбрах . Трябва да е без коментара( # USU ) , не бях прочел внимателно предните постове . ;)
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот малин » 31 Юли 2013, 17:36

@mike10 , необходимо ти е И хранилището на skss , то е за "универсалните" програми , докато това на УСУ е за прoграмите , специфични само за него , както и nonfree ( предполагам вече си се досетил ) .
sudo add-apt-repository "deb http://download.learnfree.eu/repository/skss /"
за да го добавиш и после ( след обновяване ) ще можеш да инсталираш каквото има от него (live-usb-install и viget например ). Ползването на всички хранилища , специфични за УСУ ( usu-repositories пакета ) си е за твоя сметка и риск .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот Wildlady » 05 Апр 2015, 23:52

Привет :) темата става и за мен, за това пиша направо тук :) С УСУ 8.1 32 bit съм, но от последната преинсталация от диска, не ми се отваря въобще Muon , не работи и synaptic, ramastersys също. Все едно мат само икони в менюто, но не се зареждат. Синаптик всъщност се отваря, но изписва това и се затваря:

E: Encountered a section with no Package: header
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/www.remastersys.com_ubuntu_dists_precise_main_binary-i386_Packages
E: Списъкът с пакетите или файлът за състоянията им не могат да бъдат анализирани или отворени.
E: _cache->open() failed, please report.

пробвах с apt-get upgrade/update евентуално да се ъпдейтне, обаче и там дава някакви грешки и не става. С apt-get -f за поправяне на файлове също нищо не става. (командите си ги вадя от форуми, когато е нужно и не ги помня наизуст, така че се извинявам за непрофесионалното обяснение ;) )
Благодаря предварително за отговора :)
Свободата е право, а не привилегия!!!
Аватар
Wildlady
Новак
Новак

Мнениеот lokster » 06 Апр 2015, 17:06

Някои от хранилищата вече не съществуват.
Първо трябва да изтриеш остатъците с тази команда:
sudo rm /var/lib/apt/lists/*_Packages /var/lib/apt/lists/*_Translation* /var/lib/apt/lists/*_Release /var/lib/apt/lists/*_Sources /var/lib/apt/lists/*InRelease

След това стартирай това и премахни хранилището на remastersys (в таб-а "Друг софтуер"):
sudo software-properties-gtk

Накрая опресни списъка с пакети:
sudo apt-get update

Би трябвало пакетния мениджър да работи вече.

Колкото до самия remastersys - той вече не съществува като проект. Поддържаме го в хранилищата на УСУ, тъй като го използваме за нашите нужди и ни върши работа.
И накрая - УСУ 8 вече не се поддържа, и затова и хранилищата му лека-полека стават неактуални когато някой проект си промени адреса или спре да съществува.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Следваща

Назад към Софтуер