Удачен ли е УСУ за хостване?

Дискутиране на софтуерни проблеми и въпроси.

Re: Удачен ли е УСУ за хостване?

Мнениеот arap » 06 Сеп 2012, 10:29

Здравейте! Как мога да пусна няколко сайтчета на домашния си компютър.Качил съм ги в папка WWW.Работят си локално през localhost ,но не знам как да им дам път през IP.Дано ме разберете какво питам :D
arap
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 06 Сеп 2012, 10:45

Трябва интернет доставчика ти да ти даде реален IP адрес. Някои доставчици го правят по подразбиране (май вече повечето го правят). Трябва да ги питаш имаш ли.
Ако имаш реален IP адрес който е статичен (не се променя след всяко прекъсване на връзката) - най-добре.
А ако е динамичен, ще трябва да си направиш регистрация в http://dyn.com/ (безплатна е) и да си регистрираш домейн който да е свързан с динамичния адрес.
Това става чрез една програмка която следи дали IP адреса ти се е променил и го актуализира в настройките на домейна.

В зависимост от това дали интернета ти минава през рутер или влиза директно в компютъра метода е различен.
Ако влиза директно в компютъра ти трябва само програмката за DynDNS.
А ако минава през рутер, ще трябва от настройките на рутера да направиш пренасочване на порт 80 към локалния IP на компютъра ти (или да настроиш DMZ хост, който пренасочва всичко към него).
Също така, повечето рутери имат вградена поддръжка на DynDNS, така че трябва да намериш настройката и да си въведеш информацията за акаунта.
По този начин компютъра ти ще стане постоянно достъпен от адрес http://нещо.dyndns.info дори и да ти се променя IP адреса.

По отношение на Apache - нищо не трябва да се настройва.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот arap » 06 Сеп 2012, 11:30

Интернета ми е с реален статичен IP и не се променя никога.Имам кабелно рутерче Линксис.Имам 2 регистрирани домейна.И 2-та домейна ги насочвам към моето IP ама как да разберат кой кой е.Един вид как трябва да стане така че като напиша в браузера "моя сайт" да пуска него.И като напиша "сайта на жена ми" да пуска нейния.Пък и 2-та да работят едновременно през едно IP.
arap
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 06 Сеп 2012, 11:55

Става чрез така наречените "виртуални хостове" (vhost) на Apache.
Накратко, в конфигурационния файл на apache (/etc/apache2/apache2.conf) накрая се добавя това:

Код: Избери целия код
NameVirtualHost *:80

и след това за всеки отделен домейн добавяш по един текстов файл със следното съдържание в директорията /etc/apache2/sites-available/ (най-добре файлът да е с името на домейна):
<VirtualHost *:80>
       ServerAdmin root@localhost
       DocumentRoot /път/до/файловете
       ServerName ДОМЕЙН
       ServerAlias www.ДОМЕЙН
</VirtualHost>

примерно:
<VirtualHost *:80>
       ServerAdmin root@localhost
       DocumentRoot /opt/lampp/htdocs/start.learnfree.eu/www
       ServerName start.learnfree.eu
       ServerAlias www.start.learnfree.eu
</VirtualHost>

След това за всеки отделен сайт изпълняваш
sudo a2ensite ИМЕ-НА-ФАЙЛА

където "ИМЕ-НА-ФАЙЛА" е името на файла (само името) който си създал в /etc/apache2/sites-available/

И накрая рестартираш Apache:
sudo /etc/init.d/apache2 restart

То стана подробно като за статия в СКСС... :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот arap » 06 Сеп 2012, 12:15

Благодаря :) Ще си поиграя , да видим какви ще ги сътворя.Мислех си че има нещо с мишката :) ,ама ще пробвам и така.
arap
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 06 Сеп 2012, 12:41

Когато става дума за конфигуриране на такива услуги, много малко неща се правят с мишката, и всъщност е по-голяма разправия да ги настроиш през графичен интерфейс :)
Има софтуер за цялостно управление на тези неща (http://www.webmin.com), но за да го ползваш, първо трябва да го инсталираш и настроиш... и пак ще ти се наложи да ползваш терминал :D
В случая мисля че по-лесно и бързо ще стане както аз ти го описах.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот arap » 06 Сеп 2012, 14:51

Ок. Ще се пробвам така и ще видим какво ще стане.Още един път благодаря :)
arap
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 06 Сеп 2012, 15:17

Написах две статии по въпроса в СКСС:
Как да хостваме собствен web сайт с Apache/PHP/MySQL върху компютър с УСУ/Ubuntu - http://skss.learnfree.eu/archives/3690
Как да настроим виртуални хостове на Apache под УСУ/Ubuntu - http://skss.learnfree.eu/archives/3689
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот arap » 06 Сеп 2012, 15:30

Малее, машини сте бе хора :clap:
arap
Зарибен
Зарибен

Мнениеот lokster » 06 Сеп 2012, 15:38

Не, просто съм сам вкъщи и си нямам друга работа :D
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот cjbolland2 » 08 Сеп 2012, 21:37

Това е много полезна информация.Решил съм след известно да взема едно сърварче и да правя ескперименти :)
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот wavic » 29 Дек 2012, 11:10

Хайде и аз да се включа.
Едно от най-важните неща, дето съм научил досега в живота си, се да слагам всичко в контекста. Човека иска сайт. Какъв сайт обаче? Колко заявки на ден ще има. Толкова ли ще са много, че графичната среда да пречи, на бързината? Според мен е по-добре да се замисли за разхода на енергия и колко ще му излезе този сайт да е 24/7 на линия. :D
wavic
Старши член
Старши член

Предишна

Назад към Софтуер