Ще има ли ново издание на УСУ?

Дискутиране на софтуерни проблеми и въпроси.

Ще има ли ново издание на УСУ?

Мнениеот tsveto » 20 Мар 2016, 10:48

Здравейте,

От години ползвам УСУ още от версия 5 насам. Преди по-често излизаха нови издания на тази българска ОС. Напоследък обаче проекта УСУ сякаш е замрял и в застой! Никакво ново развитие от версия 9, 9.1 за настолни компютри и 9.2 мини...

Аз ползвам на домашния си компютър последната версия 9.1, вече не помня преди колко време съм я инсталирал... Уж ъпдейтвам софтуера си редовно но понякога имам проблеми със системата... И сега това спиране от страна на Google за поддръжката им на популярния и браузър Chrome за 32 битови Линукс системи много ме дразни. Аз инсталирах преди много време 32 битовата версия на УСУ, просото защото не виждах тогава ползата от 64 битовата. Иначе системата ми хардуерно е 64 битова и следващия линукс, който ще инсталирам ще бъде 64 битов...

Та така или иначе съм решил вече да преинсталирам, вече се чудя коя дистрибуция да избера? Можете ли да ми предложите идеи, както и да кажете УСУ ще се развивали и занапред, маже ли да очакваме нещо ново в близко или в по-далечно бъдеще?

Сега има и някаква друга българска Линукс дистрибуция - StotinkaOS, но тя е базирана на CentOS... Но CentOS е базирана на Red Hat Linux, както Fedora, която бях пробвал преди години и не ми допадна...

Може би ще инсталирам все пак Linux Mint 17.1 MATE. Все пак е Ubuntu, базирана, редовно излизат нови версии и с много добра поддръжка... Спрял съм се на MATE версията, защото това KDE с което е и сега УСУ не ми допада особено!

Честно казано много по-добро си беше доброто старо УСУ с GNOME 2, много по ми харесваше и допадаше... И много по-леко беше, което е много важно!

Това са просто мои размисли и въпроси в момента, които реших да споделя публично в този уважаван от мен форум с молба за отговор и съвет..., понеже все още съм с УСУ!
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Re: Ще има ли ново издание на УСУ?

Мнениеот lokster » 20 Мар 2016, 11:56

Следващо УСУ - ще има, и ще продължава да се развива.
Проектът не е замрял - просто последните години разредихме изданията, тъй като именно по настояване на потребителите от форума преминахме към LTS версии на Ubuntu / Kubuntu, които ползваме за основа.
LTS версиите имат по-дълъг период на поддръжка (изразяваща се под формата на актуализации), и излизат през 2 години. Следващата такава излиза през април 2016, и УСУ 10 ще се базира на нея.
Тъй като тогава ще преминем и към KDE / Plasma 5.x, ще отнеме известно време до излизането на УСУ 10.
Както винаги - няма точен срок. Правим УСУ както можем, когато можем. Не можем да се сравняваме с Mint и другите подобни дистрибуции, просто защото нямаме нужните човешки ресурси, и всичко си правим сами (а сме само двама, и не сме "специалисти по всичко"). Всичко това отнема време, а в повечето случаи изисква и "вдъхновение", тъй като УСУ за нас е преди всичко хоби, а не професионален ангажимент в който да влагаме цялото си време.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот tsveto » 20 Мар 2016, 12:26

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!

Когато излезе новото УСУ 10 непременно ще го инсталирам и тествам. И аз като Вас съм работещ човек и имам малко свободно време за експерименти, но съм от години убеден привърженик на Линукс и на софтуера с отворен код като цяло! Там е ИСТИНАТА в Свободата да избираш според мен. Докато чакам новата версия на УСУ, ще пробвам все пак и някоя друга дистрибуция. Трябва ми за домашния компютър - да е стабилна, лесна за работа и с добра поддръжка.

Желая Ви успех в бъдещите Ви издания!
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Мнениеот cjbolland2 » 13 Апр 2016, 10:19

lokster,преди беше споменал че смяташ да направиш нещо като тема за това как сте решили да направите проекта УСУ,как е възникнала идеята,как се е осъществила,какви технологии за разработка на софтуера са се ползвали,дизай и т.н.Лично на мен ще ми бъде итересно,най-вече частта с софтуера,тъй като съм се запътил към тази сфера и може да науча нешо полезно :)
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот izen » 13 Апр 2016, 14:13

Аз пък апелирам за едно Mate 16.04. LTS
Уважавам решението на авторите на УСУ за KDE графична среда, но точно тя ме отказа да ползвам хубавата дистрибуция. Правих няколко опита с различни версии и не можех да издържа дълго. Не става въпрос за минималистични графични среди, но KDE за мен си остава тромава и тегава, въпреки големите си възможности, а може би точно заради тях. Вярно, в УСУ е оптимизирана, но това не изключва проблема.
Ползвам Mate от първите версии, а откакто Каноникал я включиха нямам почти никакви проблеми, като изключим стандартните, за видео драйвери, от които страдат всички графични среди.
Поздрави.
izen
Герой
Герой

Назад към Софтуер