[РЕШЕН] Пробем с инсталацията на УСУ 8,1

Дискутиране на софтуерни проблеми и въпроси.

[РЕШЕН] Пробем с инсталацията на УСУ 8,1

Мнениеот kurdovas » 02 Дек 2012, 05:17

Здравейте,
От доста време съм със усу 7 и съм много доволен! Сега реших да си инсталирам 8.1 и горе долу нещата се развиваха добре в началото. Успях от третия път да си сваля iso-то. Записах го на диск както си му е реда и тръгнах да го инсталирам. Общо взето инсталацията протече нормално макар че малко се забавяше на отделните етапи, бях също така озадачен че инсталатора не разпозна че съществува друга версия на УСУ и не ми предложи да надграждам над старата версия. Задели си ново място на диска където да се инсталира нямаше и въпрос да запази ли предходните настройки от предишната версия, но в крайна сметка инсталацията завърши успешно. Поиска рестарт след което се зареди старото ми усу 7 чисто и непокътнато все едно никаква инсталация не съм правил. Та някой ако може да помогне бих му бил много благодарен. Аз смятам че има проблем в самия диск но не съм сигурен. Та предварително благодаря за съдействието! :)
kurdovas
Новак
Новак

Re: Пробем с инсталацията на УСУ 8,1

Мнениеот plamen74.72 » 16 Дек 2012, 22:12

Просто при инсталирането не си задал Grub на УСУ 8.1 да се инсталира в MBR, а си го оставил по подразбиране! И сега в Grub прозореца при стартиране на компютъра си стои само старото ти УСУ (макар, че би трябвало да е новото 8.1)! Можеш да опиташ да обновиш Grub на УСУ 7 (може и Grub Customizer, или с команда sudo update-grub) и след рестарт да намериш в списъка УСУ 8.1 и да го стартираш! Или можеш (ако искаш Grub прозореца пир стартиране да е на УСУ 8.1 да пуснеш LiveCD-то и да обновиш Grub, като му зададеш да се инсталира в MBR ;)
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот kurdovas » 17 Дек 2012, 00:08

Благодаря за отговора, макар че чесно казано ми се струва че пробема леко се измества! Какво имам предвид: Ако проблема е само в Grub това означава ,че аз имам паралелно и двете системи с други думи УСУ 7 и УСУ 8.1. Аз мисля че при инсталирането УСУ 7 трябваше да бъде изтрито и на негово място записано УСУ 8.1. Не съм голям специалис по линукс но досега това не ми се случвало. Преди това ползвах убунто, а още преди това Федора. Всяка следваща версия на линукс, която съм инсталирал е разпознавала предишната и се е записвала върху нея като Grub съответно показва най-новата инсталирана. Ще опитам съветите все пак тъй като се опасявам , че са верни!
kurdovas
Новак
Новак

Мнениеот малин » 17 Дек 2012, 22:45

Че нещо не е станало по реда си е сигурно . 2-те системи ( 7 и 8 ) би трябвало да си ги има , но не казваш изпълнил ли си командата на Пламен и какво е станало . При инсталиране не става надграждане - мисля , че и при другите дистра е така , не само при Убунту - просто диска с новата версия на ОС се използва от старата като източник за надграждане ( друг е въпроса какво ще се получи - нещо страшно ;) , и пак ще трябва преинсталация ). Ако изрично не задаваш по време на инсталацията , че искаш да разделиш ръчно дяловете е напълно нормално да се свие най-големия дял и там да се инсталира - при автоматично разделяне . Сега - проблема е , че по подразбиране ГРУБ трябва да се инсталира в МБР и да презапише съществуващия .
Малко съмнително ми изглежда " от третия път " - толкова ли е лоша връзката . Хеш проверка на сваления имидж-файл направи ли .
Сега се сетих - тъй като основния запис в ГРУБ е на 7 , то той се стартира първи . Ще трябва ръчно да избереш 8-цата или с програма/друг начин да промениш реда на зареждане , ако искаш .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот svetli » 17 Дек 2012, 23:13

При инсталирането, инсталатора няма автоматично да затрие старата и на нейно място да запише новата ОС - това би било нежелано в 9 от 10 случая... На 3-4 стъпка си има момент, в който пише къде и как ще се инсталира, просто не си му обърнал внимание.
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот kurdovas » 20 Дек 2012, 16:48

Благодаря много за помоща. И двете системи ги има да. Оправих си Grub чрез Grub Customizer и сега се виждат и двете. Май наистина така е по добре да ги има и двете докато свикна с новата. Просто досега не беше ми се случвало. Отново благодарности на всички които се отзоваха !
kurdovas
Новак
Новак

Назад към Софтуер