Екран при зареждане на УСУ

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Екран при зареждане на УСУ

Мнениеот bingobongo » 04 Апр 2015, 14:14

Здравейте.Искам да споделя моята идея,вие ще прецените до колко е осъществима.
При зареждане на УСУ се показва това
usu.jpg

може ли глобусът да се завърти и да се акцентира върху България ?
Друга идея:примерно въртящ се глобус на който за основа се използува буквата У от УСУ ,
или въртящ се глобус и от мястото където е България да проблясват буквите УСУ така както проблясват звездите.
desktop.jpeg

Благодаря за чудесната ОС. :clap:
и Успех. :up: :up: :up:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
0.5литра-personal edition
0.7литра-professional edition
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
3 литра-for small business
5 литра-corporate edition
Оплачи се. http://www.armenskipop.net/
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Re: Екран при зареждане на УСУ

Мнениеот малин » 05 Апр 2015, 18:35

По принцип е възможно. Само че плимута не върши нищо съществено освен да изглежда красиво. И за да се направи се иска време.
Аз дори го махам или изключвам, но сега ми хрумна идеята да си открадна "космоса" и сменя логото за лични нужди на Мадбокса ми, който няма плимут. :D Май ще остане без лого, защото не мога да си харесам шрифт.
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот lokster » 06 Апр 2015, 10:37

@малин това което @bingobongo е снимал не е plymouth - това е ksplash (екрана, който се показва по време на зареждането на KDE, СЛЕД като си вкарал името и паролата си). Този екран се генерира чрез QML код, и функцията му е да гледаш нещо шарено вместо черен екран докато работната среда зареди. Относно това дали има забавяне заради него - технически има, но на практика е несъществено (примерно 1 секунда или нещо от сорта - тествал съм преди време).

Plymouth от друга страна, се показва веднага след зареждането на ядрото (най-общо казано). И при него забавянето е такова (даже и по-малко, ако помня правилно).
Така или иначе, и plymouth и ksplash показват 2D картинки, върху които има анимирани други по-малки 2D картинки ("спрайтове"). Реална 3D анимация в Plymouth е невъзможна - за да се постигне такава илюзия, трябва да се показва поредица от големи картинки т.е. все едно показваш видеоклип, само че по-бавно и тромаво. Което означава да има минимум 20-30 картинки с пълноекранна резолюция (поне 1920x1080), които да се заредят и да се въртят една след друга.
Което хем ще забави чувствително зареждането, хем ще заеме и ненужни мегабайти дисково пространство.
В ksplash вероятно може да се постигне 3D анимация в QML, но и там подобно нещо е нецелесъобразно и ще забави и натовари зареждането на работната среда (а и няма да работи гладко, тъй като на заден фон се зарежда работната среда).
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот bingobongo » 06 Апр 2015, 15:55

В такъв случай поне по първия въпрос (глобусът да се завърти и да се акцентира върху България) там не е нужна анимация или други подобни,пък и този екран се вижда при всяко зареждане на ОС.Доста по приятно ще е докато се зареждат иконките да се вижда България вместо Судан,Чад,Ангола и т.н. :rock:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот lokster » 06 Апр 2015, 16:55

Тази картинка така или иначе вероятно няма да е стандартния тапет в УСУ 10 (когато стигнем до него). Мислил съм за вариант със завъртане на кълбото, но Plymouth е прекалено ограничен, пък и няма смисъл да натоварваме системата точно по време на зареждане. Идеалния вариант е изобщо да няма нужда от Plymouth...
Колкото до наблягането върху България, трокольори и т.н. (за което и преди е ставало на въпрос) - това е много лесен вариант за зарибяване на хора (чрез предизвикване на емоционална реакция), но предпочитаме да не "свирим" на патриотичната струна :)
Конкретно с глобуса, наблягането върху Африка и части от Азия идва от това, че там е люлката както на Homo-sapiens като биологичен вид, така и на цивилизацията ни.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот малин » 06 Апр 2015, 18:28

lokster написа:@малин това което @bingobongo е снимал не е plymouth - това е ksplash

:D Кой да ти обърне внимание. При мене няма ка-сплаш. На дуъл-буут съм - Мадбокс за мене, УСУ 8 - за жена ми ,(пък и спасителен пояс когато прецакам нещо докато експериментирам и заседна на празен екран).
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 08 Апр 2015, 10:22

lokster написа:Тази картинка така или иначе вероятно няма да е стандартния тапет в УСУ 10 (когато стигнем до него). Мислил съм за вариант със завъртане на кълбото, но Plymouth е прекалено ограничен, пък и няма смисъл да натоварваме системата точно по време на зареждане. Идеалния вариант е изобщо да няма нужда от Plymouth...
Колкото до наблягането върху България, трокольори и т.н. (за което и преди е ставало на въпрос) - това е много лесен вариант за зарибяване на хора (чрез предизвикване на емоционална реакция), но предпочитаме да не "свирим" на патриотичната струна :)
Конкретно с глобуса, наблягането върху Африка и части от Азия идва от това, че там е люлката както на Homo-sapiens като биологичен вид, така и на цивилизацията ни.

Това с Homo-sapiens ми хареса. Следва Цитат от wikipedia
(По фосили, открити в Германия, на възраст около 16.5 милиона години, излиза, че те са са около 1.5 милиона години по-възрастни от подобни фосили в Източна Африка. Това говори, че човекоподобните маймуни, както и първите човешки представители, са се появили в Евразия, а не в Африка.)
За няколкото секунди през които зарежда УСУ има Скок от зараждането до наши дни. :rock:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен