Предложения за нови/алтернативни програми за УСУ

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Re: Предложения за нови/алтернативни програми за УСУ

Мнениеот backinblack » 20 Юли 2011, 23:23

malin написа:Човекот иска бизнес решения за бизнеса му наготово . Съжалявам - ама така го разбрах .

Не! Не си разбрал правилно! Искам да създадем нещо което го няма в другите дистрибуции за да накараме някаква група хора да предпочетат УСУ вместо другите!
backinblack

Мнениеот Боби » 20 Юли 2011, 23:26

@backinblack, за нещо такова ли иде реч:
http://www.microinvest.net/images/MicroinvestWarehouseOpen03.png
Боби
Редовен
Редовен

Мнениеот svetli » 20 Юли 2011, 23:27

@До всички: Очевидно повечето тук не сме съгласни с някои от нещата, казани от backinblack... но все пак при все различията ни, общото помежду ни е, че по един или друг начин сме открили Линукс и се стремим да извлечем максимума от това. :)

@backinblack: Предложенията ти за специализиран софтуер са интересни, но да се намерят един или повече разработчици, които да се захванат с реализирането им е трудно...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 20 Юли 2011, 23:30

plamen74.72 написа:@backinblack като гледам от скоро ползваш Линукс! Като откриеш възможностите му тогава ела и пиши! ;)

Не смятам да откривам пълните му възможности, но от това от което имам нужда съм го открил, а и честно казано започвам да си мисля, че другото което още не съм го открил - вероятността да го намеря тук започва да ми изглежда нулева!

Мисля, че сте повече от нужното фанатизирани!
backinblack

Мнениеот backinblack » 20 Юли 2011, 23:53

svetli написа:@До всички: Очевидно повечето тук не сме съгласни с някои от нещата, казани от backinblack... но все пак при все различията ни, общото помежду ни е, че по един или друг начин сме открили Линукс и се стремим да извлечем максимума от това. :)

@backinblack: Предложенията ти за специализиран софтуер са интересни, но да се намерят един или повече разработчици, които да се захванат с реализирането им е трудно...

Първото ми предложение беше за не чак толкоз специализиран! Предложих, на база УСУ незнам кой номер, дето е на база Убунту 10.04 да се направи, ако е възможно някакъв олекотен вариант на 32битовата версия за работа на възможно най-слаби компютри! Незнам, нещо по ядрото ли или по-стар гном ли, щото тези другите алтернативи на десктоп мениджър са пунта-мара работа, за да можем да я предлагаме на фирми, а и за домашно ползване за слаби компютърчета! Също така и малко да се пипне по rdp-то на нормалната версия за да може да се управлява пълноценно! Идеята ми е на един силен компютър да се сложи ВМуаре сървър който е безплатен и в него уиндоус и линукс виртуални машини и да се управлява под rdp дистанционно като мини дейта център без монитор, а виртуалките също от линукс клиентски машини но за сега това става само с уиндоус сървър!
backinblack

Мнениеот lokster » 21 Юли 2011, 00:07

@backinblack може да изглеждаме "фанатични", но това е така, защото обичаме тази операционна система.
И има причина да я обичаме. Повярвай ми, всички тук са бивши Windows потребители, някои от тях - дори не от толкова отдавна.
Спомням си че някои от тях в началото доста се оплакваха - това не било като под Windows, онова не било... а сега са"линукс фанатици" :) Показателно...
Всъщност и аз съм бивш Windows потребител, а сега правя Линукс дистрибуция...

Сега конкретно на въпросите ти от един от предните постове - зависи какъв е складовосчетоводния софтуер - може и да може да работи чрез WINE. Или пък да пробваш някоя WEB базирана ERP система - има и платени, има и безплатни.
А CAD софтуера зависи за какво го ползваш.
Виж тези варианти:
- LibreCAD (свободен е) - http://librecad.org/cms/home.html
- Bricscad (комерсиален) - http://www.bricsys.com/en_INTL/bricscad/index.jsp
- DraftSight (безплатен) - http://www.3ds.com/products/draftsight/ ... -software/
- qCad (свободен) - http://www.ribbonsoft.com/qcad.html
- ARES Commander (комерсиален, има безплатна бета версия за Линукс) - http://www.graebert.com/en/cad/ares/99
има и други.
Също така, някои по-стари версии на AutoCAD работят добре чрез WINE.
Ще трябва да има период на нагласа към нов софтуер и промяна на навиците.
Между другото аз също съм ползвал (и ползвам) изцяло Линукс за работа, и изобщо не страдам от това.
Всъщност, откакто преминах 100% на Линукс всичко ми стана много по-лесно. Но аз съм програмист - то остава и да се оплача че под Линукс нямам нужните инструменти...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 21 Юли 2011, 00:17

Относно олекотеното УСУ - ако имахме ресурсите, с удоволствие бихме се заели с това.
За съжаление обаче сме двама и трябва да си поставяме реалистични цели, поне докато някой не прояви сериозно желание да се включи в "екипа", или не получим някаква друга помощ. Просто е невъзможно да поддържаме толкова много разновидности на УСУ - не забравяй че правим УСУ в свободното си време.
Освен разработката, много време отнема и тестването - всяка версия се инсталира по няколко пъти на различни компютри, тестват се различните програми и т.н.

Между другото, това което предлагаш за RDP, може да се реализира по много по-"авангарден" начин - с "тънки" клиенти. Не знам доколко си запознат с това, но тънките клиенти представляват изключително слаби компютри, без операционна система и без твърд диск, които зареждат операционната система чрез локалната мрежа, от "сървър".
Това обаче важи само за Линукс. Windows тепърва прави първи стъпки при тънките клиенти с WinTPC.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 21 Юли 2011, 00:48

lokster написа:Относно олекотеното УСУ - ако имахме ресурсите, с удоволствие бихме се заели с това.
За съжаление обаче сме двама и трябва да си поставяме реалистични цели, поне докато някой не прояви сериозно желание да се включи в "екипа", или не получим някаква друга помощ. Просто е невъзможно да поддържаме толкова много разновидности на УСУ - не забравяй че правим УСУ в свободното си време.
Освен разработката, много време отнема и тестването - всяка версия се инсталира по няколко пъти на различни компютри, тестват се различните програми и т.н.

Моето лично мнение е също, че е излишно да се поддържат много версии! Мисля, че 3 LTS версии за бизнес потребители и 2 от другите за домашни са достатъчни! Аз бих могъл да помагам за бизнес версиите с тестване и разни идеи!

Между другото, това което предлагаш за RDP, може да се реализира по много по-"авангарден" начин - с "тънки" клиенти. Не знам доколко си запознат с това, но тънките клиенти представляват изключително слаби компютри, без операционна система и без твърд диск, които зареждат операционната система чрез локалната мрежа, от "сървър".
Това обаче важи само за Линукс. Windows тепърва прави първи стъпки при тънките клиенти с WinTPC.

Знам ги тези тънки клиенти, ама са по-скъпи от дебелите! Гледах някъде оферти по над 250лв, а за по 150 лева има втора употреба маркови компютри в слим кутиики дето и гном 3 ще върви! Според мен по-удачния вариант е да си е пълноценен компютър с линукс, а уиндоусите на виртуалки и с Remmina-та да си влиза на ремоут десктоп! Трафика по мрежата между клиента и сървъра по този начин е много по малко и с 15-20лв интернет, сървъра може да бъде и извън локалната мрежа и става перфектния виртуален офис! Моя комп за 1000лв може без проблем да издържи 15-20 юзера да работят виртуално на него разните му там складови и счетоводни работи по този начин!
backinblack

Мнениеот konan » 21 Юли 2011, 08:05

@backinblack
Имам чувството,че се мъчиш с трици маймуни да ловиш...
konan
Заклет фен

Мнениеот lokster » 21 Юли 2011, 11:07

@backinblack никой не те кара да купуваш някакви специализирани хардуерни тънки клиенти. Говоря ти за най-обикновени "бракувани" компютри, които се чувстват натоварени от Windows98 :D
Абсолютно всеки един компютър може да се използва като тънък клиент, и абсолютно всеки един компютър може да се използва като сървър за тънки клиенти.
Естествено сървъра трябва да е достатъчно мощен за да издържа нужното количество потребители, но по същество си е нормален компютър.
Колкото до самите клиенти, ето ти една примерна конфигурация за тънък клиент: CPU 200 до 400MHz, RAM 48MB до 128MB, мрежова карта с възможност за ethernet boot (на практика всяка карта за 10лв става), видео карта - 2MB (примерно S3 Trio :) ), твърд диск няма. Един такъв компютър (без монитор) струва коллко? 40-50лв (много са му)?
За сървъра: процесор - всякакъв съвременен (и Core2Duo става, а дори и по-ранни), RAM - Поне 256 MB за системата, след това още по около 128Mb на потребител (колкото повече - толкова по-добре). Локална мрежа при по-малко от 10 потребители 100Mbit, за повече - gigabit.
Също така за сървъра ти трябва допълнителна мрежова карта - тя се свързва към отделна мрежа, в която се свързват и тънките клиенти (евентуално може да ти трябва и switch за тази мрежа - ако нямаш).
Мисля че е възможно да минеш и без switch и допълнителна мрежа, но тогава конфигурирането е по-трудно, защото трябва да си конфигурираш и рутера правилно.
А клиентите не се конфигурират - просто ги свързваш към мрежата и boot-ват.

Ето кратко ръководство: https://help.ubuntu.com/community/Ubunt ... ickInstall

:EDIT
тия дни май ще спретна едно ръководство по темата...
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот evgeny81 » 21 Юли 2011, 11:19

Човека просто иска някой да му направи безплатна програма с която да могат да работят компютрите му в бизнеса който има :)
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 21 Юли 2011, 16:07

evgeny81 написа:Човека просто иска някой да му направи безплатна програма с която да могат да работят компютрите му в бизнеса който има :)

Ти май не си следиш постовете! Тва го каза малко по-горе!
backinblack

Мнениеот backinblack » 21 Юли 2011, 16:19

lokster написа:@backinblack никой не те кара да купуваш някакви специализирани хардуерни тънки клиенти. Говоря ти за най-обикновени "бракувани" компютри, които се чувстват натоварени от Windows98 :D
Абсолютно всеки един компютър може да се използва като тънък клиент, и абсолютно всеки един компютър може да се използва като сървър за тънки клиенти.
Естествено сървъра трябва да е достатъчно мощен за да издържа нужното количество потребители, но по същество си е нормален компютър.
Колкото до самите клиенти, ето ти една примерна конфигурация за тънък клиент: CPU 200 до 400MHz, RAM 48MB до 128MB, мрежова карта с възможност за ethernet boot (на практика всяка карта за 10лв става), видео карта - 2MB (примерно S3 Trio :) ), твърд диск няма. Един такъв компютър (без монитор) струва коллко? 40-50лв (много са му)?
За сървъра: процесор - всякакъв съвременен (и Core2Duo става, а дори и по-ранни), RAM - Поне 256 MB за системата, след това още по около 128Mb на потребител (колкото повече - толкова по-добре). Локална мрежа при по-малко от 10 потребители 100Mbit, за повече - gigabit.
Също така за сървъра ти трябва допълнителна мрежова карта - тя се свързва към отделна мрежа, в която се свързват и тънките клиенти (евентуално може да ти трябва и switch за тази мрежа - ако нямаш).
Мисля че е възможно да минеш и без switch и допълнителна мрежа, но тогава конфигурирането е по-трудно, защото трябва да си конфигурираш и рутера правилно.
А клиентите не се конфигурират - просто ги свързваш към мрежата и boot-ват.

Ето кратко ръководство: https://help.ubuntu.com/community/Ubunt ... ickInstall

:EDIT
тия дни май ще спретна едно ръководство по темата...

Знам за това, че и старите компютри могат да работят като тънки клиенти, интересувал съм се и имаше и някакви мини линукси които бутват от дискета за тази работа, но там на където съм се насочил не е магазин, а производство дето без уиндоус не може да се размине и той ми трябва да е във виртуалка, а сървъра може да бъде и уиндоус и линукс, но предпочитам да е линукс, но пък ако трябва да се управлява изцяло дистанционно ще трябва да е уиндоус защото може да се управлява изцяло под ремоут!
За конзолни истории изобщо не мисля!
backinblack

Мнениеот backinblack » 21 Юли 2011, 16:22

konan написа:@backinblack
Имам чувството,че се мъчиш с трици маймуни да ловиш...

Че даже и ако има чалъм с по-малко трици - повече маймуни :D :D :D

Варварче, с тебе в кой форум още не сме се засичали!?
backinblack

Мнениеот malin » 14 Сеп 2011, 22:13

Доста се колебах дали да предложа това http://code.google.com/p/tv-maxe/ , ама при положение , че измести любимия ми sopcast-player - не издържах . Освен , че поддържа повече протоколи , с десния бутон излизат и още глезотийки . Бях му направил и превод (много куц обаче) и си го ползвам както си е . Не се вписва в образователната насока , не знам ...
Аватар
malin
Заклет фен

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения