Молба: най-новата стабилна версия на GParted към USU7/8

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Молба: най-новата стабилна версия на GParted към USU7/8

Мнениеот sahwar » 06 Мар 2012, 05:35

Здравейте!

Имам молба.

Възможно ли е да добавите най-новата стабилна версия на GParted към USU 7/8, защото чета, че по-новите такива версии са значително по-изчистени откъм бъгове в сравнение с версията, която идва сега с USU 7 (Desktop)?

Надявам се, ако има начин, да тествате това, ако не за 7.1 или нещо подобно, то поне да се осъществи за USU 8, защото GParted наистина е едно от най-важните приложения преди нова инсталация (или пренареждане на дяловете).

П.П. Четох някъде в СКСС, че УСУ 7 идва с някои полезни приложения за възстановяване и поправка (recovery and repair) на файлови системи и MBR и GRUB 2+ chainloader, част от които са включени в дистрибуции като GParted LiveCD и RIPLinux, Trinity и подобни.
Мисълта ми е, ако визирам „приложението“ Boot-RepairLaunchpad) (и базираното на него Boot-repair-disk Rescue LiveCD), има ли начини за извършване на това, което то прави, чрез настоящето USU 7 (с или без инсталация на допълнителни пакети)?

Ако не, има ли някакъв шанс някои от тях да се включат в USU 8? Като заговорихме за това, сетих се, че при GParted се работеше с MiB (а не MB) и подобни, та — няма ли да е по-удобно да има включено приложение от типа unit converter в USU 8 (нещо не намирам такова в стандартната инсталация на 7-мото издание), за да може по-неопитните откъде да пресметнат колко GiB-ти да отделят за всеки дял? Също така се надявам частта с обясненията за разпределянето на дяловете да е по-подробно в ръководството с инструкциите за USU 8, за да има по-малко подобни питания из форумите (няма да е зле, ако освен като .PDF, ръководството да е налично и като .ODF и HTML, при положение, че всички те се поддържат от LibreOffice). И най-важното: да има нещо като по-подробно описание на различните файлови системи и коя точно да изберем. Аз например обикновено избирам ext4, но на няколко пъти след крах на системата файловата система се скапва, а след това при опит да я възстановя някакси с някои от гореизброените „живи“ дискове (без Boot-repair, който почти винаги върши работа), файловата система съвсем се corrupt-ва и става неизползваема след опити за поправка чрез fsck/e2fsck (от efs2progs).

Последният проблем е вероятно единствената причина, поради която не съм изтрил Windoze за постоянно (т.е. често ми се случва да се скапе безвъзмездно файловата система ext4, без да знам защо, може би заради I/O грешка, или и аз не знам... обикновено това става след замръзване на екрана и последвал рестарт, но fsck не помага, а само влошава нещата...). Което пък води до форматиране на дяла с развалената файлова система и нова преинсталация...

Предварително благодаря за вниманието.
Последна промяна sahwar на 07 Мар 2012, 07:20, променена общо 2 пъти
sahwar
Зарибен
Зарибен

Re: Молба: най-новата стабилна версия на GParted към USU7/8

Мнениеот малин » 06 Мар 2012, 18:25

Boot-Repair , както и най-най-новата версия на Ге-партед и сам можеш да си ги добавиш , и после да си направиш копие за себе си . А и УСУ е идейно насочено към образованието , а не към аварийно възстановяване . Честно казано -"поправката" си я бях сложил , ей така -ако се наложи да има нещо допълнително , но ... не се наложи :D и я махнах , като нещо излишно .
Аватар
малин
Заклет фен

Назад към Предложения