Предложение за УСУ

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Предложение за УСУ

Мнениеот vesssko95 » 29 Ное 2011, 23:28

Здравейте,преди малко разгледах информацията около проекта за УСУ 8,и бих казал че това ще бъде нещо много добро и ми харесва.Както и да е,да преминаваме към предложението:
Можете да направите и версия предназначена специално за ползване в училище,с офис пакетите,и някакви качествени среди за разработка.Щом става дума за компютри в училище,които в повечето училища са супер слаби,няма да е лошо да се направи с някаква лека графична среда.Мисля че си струва да се направи такава версия.
vesssko95
Зарибен
Зарибен

Re: Предложение за УСУ

Мнениеот evgeny81 » 30 Ное 2011, 00:11

УСУ по принцип е създадено за ползване в сферата на образованието за това е и УСУ Десктоп пълната версия в която разликата от Мини е образователния софтуер, но това най добре могат да ти го обяснят създателите му.
Последна промяна evgeny81 на 30 Ное 2011, 17:35, променена общо 1 път
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот svetli » 30 Ное 2011, 16:13

Изданието, за което говориш го има и се нарича УСУ Десктоп... :)
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот vesssko95 » 30 Ное 2011, 18:38

svetli написа:Изданието, за което говориш го има и се нарича УСУ Десктоп... :)

Знам,но gnome 2 не е най-леката графична среда.Доколкото видях в сайта в него не пише дали има някакви среди за разработка,а в училищата вече се програмира на езици като c и python.Знам че не е проблем човек да си инсталира нещо,но специално за линукс повечето не знаят кои са качествените среди за разработка.
vesssko95
Зарибен
Зарибен

Мнениеот malin » 30 Ное 2011, 19:00

О-хоо , толкова малък а вече ... вожд :D . И откога средните (примерно) училища станаха школа за програмисти ?
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 30 Ное 2011, 19:05

То лошо няма да ги учат от малки а като гледам работата отива на там че в близко бъдеще ще започнат да ги обучават и от детската градина.
Последна промяна evgeny81 на 30 Ное 2011, 19:34, променена общо 1 път
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот malin » 30 Ное 2011, 19:25

Имам спомен , че в "голямата" версия имаше нещо - детска среда за разработка - може да греша .
Съгласен - няма лошо .
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот vesssko95 » 30 Ное 2011, 22:08

malin написа:О-хоо , толкова малък а вече ... вожд :D . И откога средните (примерно) училища станаха школа за програмисти ?

Oт няколко години.Познати от други училища са почнали Python oт 8-ми клас.
vesssko95
Зарибен
Зарибен

Мнениеот and1soma » 01 Дек 2011, 02:13

Python е вграден в повечето съвременни дистрибуции, каквато е УСУ (отнася се и за Ubuntu).
Просто се влиза в терминала (Помощни програми > Терминал) и се пише python -

python_terminal.png

мисля, че няма разлика с Windows-кият -

python_windows.png
python_windows.png (5.12 KiB) Прегледано 6815 пъти
"Нищо не е по-далеч от истината."
Аватар
and1soma
Заклет фен

Мнениеот svetli » 01 Дек 2011, 07:17

vesssko95 написа:
svetli написа:Изданието, за което говориш го има и се нарича УСУ Десктоп... :)

Знам,но gnome 2 не е най-леката графична среда.Доколкото видях в сайта в него не пише дали има някакви среди за разработка,а в училищата вече се програмира на езици като c и python.Знам че не е проблем човек да си инсталира нещо,но специално за линукс повечето не знаят кои са качествените среди за разработка.

Прав си, че има и по-леки среди от Гном (или от КДЕ за УСУ 8 ), но УСУ поначало не е система предназначена за възможно най-старите и очукани компютри. Но обикновено работи добре на типа техника, която има в училищата. А за това, че на сайта не сме споменали че има инструменти за разработка си прав, когато обновяваме сайта за новото издание може би тази информация ще намери място там...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 01 Дек 2011, 13:15

В УСУ Десктоп има предостатъчно инструменти за разработка:
usu-development.jpeg

С други думи: C/C++ (Code::Blocks), Pascal (Lazarus), Python, нещо-като-Basic (Gambas), HTML (Kompozer), и естествено - Bash, който си е част от всяка Линукс дистрибуция.
Мисля че това покрива изискванията на повечето училища. Среди от сорта на NetBeans или Eclipse просто е немислимо да сложим - те са големи колкото половината УСУ, а потребителите които биха ги ползвали са МНОГО малък процент.
Силно се съмнявам че в някое училище биха ползвали чак такива среди (в краен случай - могат да си ги инсталират с няколко щраквания с мишката ако толкова им трябват).
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Re: Отн. проблема с надграждането:

Мнениеот Боян » 09 Яну 2012, 09:09

Отн. проблема с надграждането:
Трябва да призная че за мен като "краен" потребител идеята често да преинсталирам ОС не е вдъхновяваща.
Тук не става дума лесно или трудно е това.Аз не съм ентусиаст и не ми се занимава с такава дейност.
За мен изборът на ОС е като избор на автомобил при който цената е без значение.
Т.е. да е съвременен,с всички екстри и да мога само да го ползвам без да ми се налага да се занимавам с него.
Мисля че така е при повечето хора.
Добре би било ако УСУ-то предвид краткия му живот,може да се надгражда от Кубунту или от следващата негова версия по избор.
Това мисля,би дало много по голяма увереност на крайните потребители.
Желая Ви успех.
Боян
Старши член
Старши член

Re: Отн. проблема с надграждането:

Мнениеот svetli » 09 Яну 2012, 10:17

Боян написа:Отн. проблема с надграждането:
Трябва да призная че за мен като "краен" потребител идеята често да преинсталирам ОС не е вдъхновяваща.
Тук не става дума лесно или трудно е това.Аз не съм ентусиаст и не ми се занимава с такава дейност.
За мен изборът на ОС е като избор на автомобил при който цената е без значение.
Т.е. да е съвременен,с всички екстри и да мога само да го ползвам без да ми се налага да се занимавам с него.
Мисля че така е при повечето хора.
Добре би било ако УСУ-то предвид краткия му живот,може да се надгражда от Кубунту или от следващата негова версия по избор.
Това мисля,би дало много по голяма увереност на крайните потребители.
Желая Ви успех.

Далеч не е задължително често да преинсталираш. Базирайки се на Убунту, всяка версия на УСУ получава критични обновления за сигурността поне 3 години, а дори повече, тъй като за огромна част от софтуера имаме допълнителни хранилища (напр. за графичните драйвери, за Firefox, за LibreOffice и т.н.). Това би трябвало да е разумен срок за повечето потребители.

Относно надграждането от Убунту до УСУ - това е възможно във всеки един момент и за текущото издание на УСУ е описано тук: http://learnfree.eu/welcome/convert-ubuntu-to-usu7

Същата възможност ще е налична и за УСУ 8, когато това издание стане факт. Но автоматично надграждане от по-ниска до по-висока версия на УСУ не се очертава да има. В миналото имаше и макар че технически е възможно, идеята не е толкова добра, колкото може да изглежда на пръв поглед.

Причината е, че между отделните версии може да има достатъчно големи различия и това води до много по-голяма вероятност нещо да се обърка при надграждането... Освен това едно надграждане отнема много повече време, отколкото да си направиш резервно копие на важните файлове и настройки, да си инсталираш чисто нова версия на УСУ и след това да си върнеш файловете и настройките обратно.
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 09 Яну 2012, 15:18

Не ни разбирайте погрешно - бихме искали да имаме надграждане между версиите на УСУ.
Но към момента не можем да го осигурим - нито технически, нито по какъвто и да е начин, без това да води до проблеми.
И в крайна сметка излиза че една преинсталация + възстановяване на резервно копие става много по-бързо, лесно и чисто, отколкото едно надграждане.
Защото дори надграждането между отделните версии на ubuntu не е толкова чисто колкото си мислите - особено ако ползвате повече допълнителни програми.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот frankennstein » 09 Яну 2012, 18:32

При положение, че една инсталация трае около 15-20 минути, не е проблем изобщо. Два пъти съм надграждал вече инсталирана система и 2та пъти съжалявах, и после пак ми се наложи да преинсталирвам.
Windows: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраните файлове?
Потребител:Не.
Windows: Късно...
Аватар
frankennstein
Заклет фен

Следваща

Назад към Предложения