Предложения, въпроси и проблеми относно KDE и УСУ 8

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Re: Предложения, въпроси и проблеми относно KDE и УСУ 8

Мнениеот me4oslav » 18 Мар 2012, 13:45

Мда, и аз така си мислех, но си нямах идея че Synaptic няма Update Manager ... това може да е проблемно.
A, Apper може да не е най-страхотното приложение, но поне работи ... за разлика от Muon :P
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот plamen74.72 » 18 Мар 2012, 16:02

Е щом работи и сте го тествали защо да не се ползва той вместо муона?!
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот bako_ttv » 18 Мар 2012, 16:08

Лично аз се убедих, че Apper е по-добър от Muon за ъпдейтите и смятам да си го ползвам като излезе УСУ 8.х ;):)
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот lokster » 19 Мар 2012, 14:11

me4oslav написа:Мда, и аз така си мислех, но си нямах идея че Synaptic няма Update Manager ... това може да е проблемно.
A, Apper може да не е най-страхотното приложение, но поне работи ... за разлика от Muon :P

Какво ще рече "synaptic няма update manager"? Да - няма отделно приложение което да ти показва/инсталира наличните актуализации, но в самия Synaptic няма никакъв проблем това да се направи (и всъщност е най-сигурния начин за инсталиране на актуализации след apt-get):
synaptic-updates.png

Между другото, имаме една идея от известно време - за "Софтуерен център" да използваме онлайн версията - https://apps.ubuntu.com/cat/ (така или иначе за работа със софтуерния център се нуждаете от Интернет)
Идеята е да не дублираме функционалност чрез инсталирането едновременно на софтуертен център и пакетен мениджър. Това си има и плюсове, и недостатъци (не сме го решили, засега е само идея).
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот me4oslav » 19 Мар 2012, 14:13

Говорех за индикатор, който да уведомява за актуализации, а не да трябва потребителя да пуска Синаптик и да обновява от него
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот plamen74.72 » 19 Мар 2012, 17:16

Краси то хувабо това с онлайн софтуерния център, но първо като го отворих сега ми направи впечатление, че не е локализиран на Български, а и не видях да показва кое го имам инсталирано, и кое не, пък и също така трябва аз да знам кое е за кде и кое за гном (и това не показва)?! Иначе като идея не е лоша, но трябва да ги има тези неща с които обикновения потребител би се затруднил ако ги няма?!
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот sahwar » 25 Мар 2012, 18:00

plamen74.72 написа:Краси то хувабо това с онлайн софтуерния център, но първо като го отворих сега ми направи впечатление, че не е локализиран на Български, а и не видях да показва кое го имам инсталирано, и кое не, пък и също така трябва аз да знам кое е за кде и кое за гном (и това не показва)?! Иначе като идея не е лоша, но трябва да ги има тези неща с които обикновения потребител би се затруднил ако ги няма?!

Липсата на локализация е проблемна, може би Synaptic + някакъв сносен мениджър/диспечър за/на актуализации/обновления не са чак толкова страшни като възможност. В смисъл, че не са много тежки като приложения.

Извън темата с избора на мениджъри на пакети:
От екипа мислили ли сте да добавите повече приложения за художници, т.е. повече неща от тези, включени например в OpenArtist (Ubuntu)? Питам, защото в последните години програмите за по-творчески дейности за ГНУ/Линукс набраха голяма скорост и вече има достойно количество и качество в този софтуерен сегмент, а доколкото ми е известно има категория „Рисуване“ (и подобни) в менюто на УСУ. ;)

П.П. Интересни неща се намират в opendesktop.org: Hask Checker (GUI), Debreate (GUI за създаване на .deb пакети) и т.н.
Може би е добра идея да има хипервръзка към opendesktop.org във Firefox при УСУ 8...
Последна промяна sahwar на 27 Мар 2012, 19:34, променена общо 1 път
sahwar
Зарибен
Зарибен

Мнениеот plamen74.72 » 25 Мар 2012, 21:16

sahwar написа:... може би Synaptic + някакъв сносен мениджър на пакети ...

Написаното е едно и също т.е Synaptic е мениджър на пакети ;)
Ставаше въпрос за ъпдейт мениджър!
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот sahwar » 27 Мар 2012, 19:34

plamen74.72 написа:
sahwar написа:... може би Synaptic + някакъв сносен мениджър на пакети ...

Написаното е едно и също т.е Synaptic е мениджър на пакети ;)
Ставаше въпрос за ъпдейт мениджър!

Точно това имах предвид, просто от бързане стана дублиране...
Последна промяна sahwar на 24 Май 2012, 00:03, променена общо 1 път
sahwar
Зарибен
Зарибен

Мнениеот малин » 03 Апр 2012, 20:19

Мислех си - дали не по-добре менюто "стандартни настройки" да се казва "нулиране на настройките" , както и съобщенията от remastеrsys и к3b за "грешка" да имат малко по-подробно обяснение в Ръководството .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот sahwar » 24 Май 2012, 00:24

малин написа:Мислех си - дали не по-добре менюто "стандартни настройки" да се казва "нулиране на настройките" , както и съобщенията от remastеrsys и к3b за "грешка" да имат малко по-подробно обяснение в Ръководството.

Ето моето мнение за предложенията ти.

1. За избора на изказ при превода на програми от английски на български (и обратно):
Реално погледнато има много начини да се преведат едни и същи изрази от английски на български език (и обратно), като всеки преводач сам избира кой да използва (според преценката си и езиковедските си възможности и умения), въпреки че УЖ има някакви общи насоки, които често се използват като основополагащи при този вид специализирани преводи. Проблемът с преводачеството е, че е МНОГО трудна дейност (противно на това, което повечето си мислят) и често се изисква дългогодишен професионален опит (практически и образователно-квалификационен), за да се получат качествени (и грамотни!) преводи. Преводът не е точна наука, а по-скоро сложно и трудно изкуство, което е доста често подценявано от незапознатите с проблемите на езика/-ците и лингвистиката като цяло (а те са безкрайни...). Да не говорим, че преводачите у нас често са доста нископлатени, въпреки че преводачеството е от най-трудните професии и изисква доста мислене, гъвкавост, дори изследователски нюх.
В крайна сметка е добре повечето програми в УСУ да имат еднакъв български превод на еднаквите изходни изрази (които са обикновено на английски), за да не се налага човек да се чуди за какво става въпрос при съответната команда/меню/съобщение и т.н. текстове в програми. Май трябва да се работи в посока съставянето на упътване или ръководство по въпроса, което да се опитваме да следваме, за да е синхронизиран преводът на повечето програми в УСУ (вкл. средата за работен плот). Май ще трябва сам да се заема с последното, но ще отнеме време. Дано да успея да пусна сносна работна версия на това упътване преди излизането на УСУ 8, за да обърнем повече внимание върху качеството на българския превод на УСУ, който е от първостепенна важност за българоезичните му ползватели (защото реално чрез него „използват“ операционната система, защото повечето е четене на команди, бутони, менюта, съобщения и т.н., плюс преценка и взимане на решения).

2. За предложенията за добавяне на текст към „Ръководство(-то) за УСУ“:
Вероятно svetli и lokster могат да направят нещо по въпроса при наличие на повече потребители на УСУ, които желаят това предложение да се изпълни. В същия ред на мисли, изглежда като добра идея по-запознатите с българския език и тънкостите му да прегледат бъдещето ръководство на УСУ 8 и да използват коректорските си умения, за да го подобрят. Може и аз да се включа, стига да се предостави работна версия на въпросното бъдещо ръководство (вероятно това за УСУ 7 ще послужи като основа, но ще се наложат и немалко промени, особено поради смяната на работната среда от GNOME към KDE).
sahwar
Зарибен
Зарибен

Мнениеот serggg » 14 Юни 2012, 16:06

Здравей Те.
Аз съм от начинаещите в Линукс и въобще с компютрите :D
И затова чак сега се престрашавам да пробвам тестовото УСУ 8.
Не знам,може би е било споменато но аз съм пропуснал?
Кое Кубунту да си сложа за СД или за ДВД?
Иначе четох че е Кубунту 11.10,Което се ползва за надграждане.
И откъде да си го дръпна?
С програмата Flush от официалния сайт на Кубунту зададох да се изтегли Кубунту 11.10,но сега забелязах че ми се е изтеглило Кубунту 12.04.Най вероятно съм объркал нещо :rofl:
Мога ли с Кубунту 12.04 и със съответните команди,дадени по горе да имам тестово УСУ 8?Или трябва да се поровя повечко и да си дръпна първо Кубунту
11.10.
Благодаря на всички които ще се отзоват на въпросите ми!
И спорна и лека работа на Краси и Светли по УСУ 8 :hai:
serggg
Старши член
Старши член

Мнениеот малин » 14 Юни 2012, 16:58

За 12.04 е това http://download.learnfree.eu/repository/usu/8.1/ . Но прочети и какво пише на първия ред ;) . И знаеш ли какво трябва да направиш . Версията ( сиди или друго ) не е толкова от значение - въпроса е да работи .
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот yogle » 14 Юни 2012, 18:04

Да попитам и аз, от madbox да стигна до УСУ 8 през синаптика първо кубунту ли трябва да инсталирам или КДЕ ?
yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 15 Юни 2012, 11:18

Просто трябва да си инсталираш usu-repositories пакета, и след него - usu-minimal
Но трябва да ги вземеш от хранилището, което е за конкретната версия на ubuntu
УСУ 8.1 - Ubuntu 12.04
УСУ 8.0 - Ubuntu 11.10
УСУ 7 - Ubuntu 11.04 и т.н.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения