Mate-Desktop-Environment, продължение на Gnome 2!

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Re: Mate-Desktop-Environment, продължение на Gnome 2!

Мнениеот me4oslav » 06 Ное 2011, 23:07

Видях, и пак повтарям:
Изключително амбициозна идея, НО дали е осъществима ... :)
Не е невъзможно, НО ще е изключително трудно ... хората са смятали, че земята е невъзжно да е кръгла, пък тя ... :D
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 06 Ное 2011, 23:20

На хората създадените навици никой не може да промени, ако имат алтернатива да си запазят старите!
Ето и Уин7 измества ХП по с принуда. Само младите дето цъкат и на шаренко се радват го предпочитат и с Гном-а е същото. Минт беше до скоро на второ-трето място, но потребителите на Убунту които не харесват унити се прехвърлиха на минт и скоро и аз ако не мигрирам към редхад базирано ще мина на минт май(или усу, но на ЛТС)!
backinblack

Мнениеот me4oslav » 06 Ное 2011, 23:28

Основната цел на Unity не са power user-ите (старите потребителите), а компютърните идиоти (сори за израза).
Power user-ите имат и винаги ще имат свободата да си сложат и тунинговат каквото си искат в Ubuntu, а Unity е за компютърните идиоти.
Не разбирам защото точно power user-ите са тръгнали да се нервират на Ubuntu при положение, че всички от тях имат знанията да си инсталират каквато и да е среда и да направят каквото си искат с нея, но какво да се прави :D
Последните тестове за UX на Unity не бяха никак лоши, има работа, която трябва да се свърши по Dash, но 11.10 определено е по-добре прието от 11.04 :P
А за Windows не ми говори, че имам алергия :D
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 00:18

Пауър ни пауър, малко несправедливо е точно тези които изнасят основната разработка, имам в предвид пакети и основната част да са на място зад тези които само напудрят труда им(в случая Минт), но ако не пуснат и други алтернативи, може и други базирани на тях да ги изпреварят!

П.С. За Уиндоус говоря само за някакви принципни сравнения които определено са в полза на потребителите!
backinblack

Мнениеот me4oslav » 07 Ное 2011, 00:29

... Тоест Debian трябва да е на първо място, защото те правят и пускат най-много пакети? Така ли?
А Mint екипа вършат чудесна работа и ги уважвам МНОГО :P
А алтернативи в Ubuntu има колкото си искаш - Gnome-Shell, Gnome 3 Classic, KDE, XFCE, LXDE, Openbox, Fluxbox, ръчно направена Gnome 3 сесия (например както направиха Cairo Dock и т.н. и т.н.
Не е да няма, просто по някаква причина хората решиха, че щом Unity идва по подразбиране е време да се почне това "О не, Ubuntu ни ограничава и не можем да ползваме НИЩО исвен Юнити, защото Марк Шатълуорт ще ни счупи краката, затова че сме си сложили КДЕ (например)!" И никой не се сеща, че можеш да си сложиш и да си направиш каквото си искаш в Убунту, независимо от това, което идва по подразбиране. Mint правят тъкмо това - базата на Убунту + тяхна си среда. Всеки power user може да си направи каквато си иска среда, но номера е да се мърмори и крещи по блогове и форуми ... безцелно.
Все едно аз сега да почна нещо от типа на "Linux Mint е ужасяваща дистрибуция, защото не идва с Clementine по подразбиране ... писна ми минавам на [въведи накаква дистрибуция тук]" Що за безумие?
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот lokster » 07 Ное 2011, 00:47

Ей, стига с това "УСУ ЛТС"! Имаме други, ПО-ВАЖНИ въпроси касаещи УСУ на главата.
Принципно съм съгласен с me4oslav, но искам да допълня нещо - тъй като и аз съм от хората, които "реват" против Unity.
Проблема не е в присъствието на Unity. Проблема е в това, че Canonical изведнъж изоставиха работната среда, с която много хора бяха свикнали.
Фактът че разработчиците на GNOME пък изоставиха собствената си среда също не помогна.
Всички потребители, привикнали с начина на работа с "класическата среда" бяха на практика изоставени на произвола - да се оправят...
Това е. Canonical изневери на много потребители като смени радикално начина на работа с Ubuntu.
Привлече едни, изгони други.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 01:02

Между Дебиан и Убунту има не малко разлика! Ето аз, на едно компютърче в другата стая което го правя на файлов сървър със софтуерен райд 1 ме сложих дебиан 6 защото никоя Убунту базирана дистрибуция няма в инсталатора опции за създаване на райд. Само убунту сървъра има и след инсталацията трябва апт-гет-инстал убунту-десктоп. Ами има си доста разлика. Първо идва с ядрото му е по-старо и от 10.04, което ще има проблем с поддръжката на по-нови периферни устройства. Инсталирам му Хром, той не ми излиза в менютата при програмите. Свикнал съм с един юзер за роот и юзер, абе все едно, че съм на съвсем различна ОС. Та като философия разликата между убунту и дебиан става все по-голяма нищо, че едни и същи пакети споделят.
Хайде дай предложение, ако имаш нов комп, като моя санди бридж, от дебиан/убунту базираните какво можеш да му инсталираш освен убунту 11.04 или базирано на него, че да тръгнеш после да си го напасваш по твой си вкус!?
Видеото в санди бридж има проблем с ядро по-ниско от 2.6.38. Лайв сд изобщо не зарежда. Аз съм с 10.04, но питай радошоу колко яд брах докато го натаманя, че първо инсталирах минт катя, че във виртуалка си направих 10.04 с ядро 2.6.38-8, тогава това беше актуалното, че добавени хранилищата на х-орг с последни драйвери от това вече инсталационен диск и всичко работи.
Та определено нещата не са толкоз цветни колкото ти изглеждат! Реалноста в момента е нова техника Уиндоус или муле за разработка на линукс и познай тези които купуват комп за да работят нещо с него кое ще изберат!?
backinblack

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 01:08

lokster написа:Ей, стига с това "УСУ ЛТС"! Имаме други, ПО-ВАЖНИ въпроси касаещи УСУ на главата........

На моменти се изказваш много неподготвен и в пъти по-сигурен от това в правотата си!
backinblack

Мнениеот me4oslav » 07 Ное 2011, 09:12

lokster написа:Ей, стига с това "УСУ ЛТС"! Имаме други, ПО-ВАЖНИ въпроси касаещи УСУ на главата.
Принципно съм съгласен с me4oslav, но искам да допълня нещо - тъй като и аз съм от хората, които "реват" против Unity.
Проблема не е в присъствието на Unity. Проблема е в това, че Canonical изведнъж изоставиха работната среда, с която много хора бяха свикнали.
Фактът че разработчиците на GNOME пък изоставиха собствената си среда също не помогна.
Всички потребители, привикнали с начина на работа с "класическата среда" бяха на практика изоставени на произвола - да се оправят...
Това е. Canonical изневери на много потребители като смени радикално начина на работа с Ubuntu.

+100000 Мисля, че повече не трябва да дискутираме :P
И @lokster ти не си от тези, които "реват". Ти не харесваш Unity -> не ползвaш Unity. В това няма нищо лошо, но буквално ми е писнало от хора (power user-и), които не харесват Unity и въпреки, че имат знанията да направят каквото си искат с Ubuntu почват да блъскат по масата за подразбиращи се настройки. Не бях виждал точно тази група потребители да мрънка за това, просто няма логика.
Ситуацията е проста: Хората харесващи Unity -> ползват Unity ; хората не харесващи Unity, но имат знанията да не го ползват -> да не ползват Unity ; хората не харесващи Unity, но нямат знанията да не го ползват -> да питат а UbuntuForums, AskUbuntu, други форуми, блогове, IRC и т.н. ще им бъде отговорено (това как да се смени работната среда трябва да бъде описано по-добре в Ubuntu документацията и да е на ВИДНО място). Толкова е просто, само да няма такава група: хората не харесващи Unity, но имат знанията да не го ползват -> да почнат да тролят където видят с арумента, че ... да де няма аргумент
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 13:04

me4oslav написа:
lokster написа:Ей, стига с това "УСУ ЛТС"! Имаме други, ПО-ВАЖНИ въпроси касаещи УСУ на главата.

+100000 Мисля, че повече не трябва да дискутираме :P
И @lokster ти не си от тези, които "реват". Ти не харесваш Unity -> не ползвaш Unity. В това няма нищо лошо, но буквално ми е писнало от хора (power user-и), които не харесват Unity и въпреки, че имат знанията да направят каквото си искат с Ubuntu почват да блъскат по масата за подразбиращи се настройки. Не бях виждал точно тази група потребители да мрънка за това, просто няма логика.
Мечо, нека да разграничим реването и оплюването от "фиремната политика"! Казах това, че ми е мъчно, че Минт и други привлякаха потребители от Убунту(а не от уиндоус, дебиан, федора и сусе например), защото тръгнаха един вид силово да налагат унити без да дадат алтернатива на тези които не го харесват. Виж дори Зориин с колко места се е изкачила точно поради тази причина(си мисля аз)! Като споменавам Уиндоус, то е само за да изтъкна добрата им политика за да няма отлив от потребители при налагането на новата им ОС.

Ситуацията е проста: Хората харесващи Unity -> ползват Unity ; хората не харесващи Unity, но имат знанията да не го ползват -> да не ползват Unity ; хората не харесващи Unity, но нямат знанията да не го ползват -> да питат а UbuntuForums, AskUbuntu, други форуми, блогове, IRC и т.н. ще им бъде отговорено (това как да се смени работната среда трябва да бъде описано по-добре в Ubuntu документацията и да е на ВИДНО място). Толкова е просто, само да няма такава група: хората не харесващи Unity, но имат знанията да не го ползват -> да почнат да тролят където видят с арумента, че ... да де няма аргумент

Мдааа, много е проста ситуацията! Просто базираш от Убунту на Минт, УСУ, Зориин или нещо друго с което помагаш на любимото ти да слезе с място надолу, а на другото да се изкачи с място нагоре

Моето лично мнение е, че когато произвеждаш някаква стока имаш два варианта за да продаваш! Единия е да произведеш нещо което конкурента ти произвежда и продава добре, но на по-ниска цена или по-добро и качествено, но на същата цена, което си е пак подбиване на цената или да произведеш нещо което го няма. Нещо с което да привлечеш недоволните клиенти от двама или трима конкуренти на един и същ продукт.
Та, все пак всички дистрибуции се борят за по-голяма популярност и критерия е дистроуатч! Не ми говори колко много му вярваш, за да не търся линка към темата дето обсъждате, колко сте се борили за да вкарате там и УСУ и като е толкоз ненадеждна статистика защо се натискате!?
backinblack

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 13:18

Красе, оценям това, че въпреки крайното ти негативно отношение към мен си дискретен за нещата които коментирахме на "лично" и те афектираха и нямам нищо против да ги изнесеш във форума.
Продължавам да твърдя, че имаме в основата си еднакви цели, но ако моите начини са грешни, то пък твоите с крайни догми срещу нет са още по-грешни и вместо да работим заедно, поне до там до където се покриват общите неща, то и двамата губим, но поне да спрем да се дракаме във форума!
backinblack

Мнениеот me4oslav » 07 Ное 2011, 15:17

Това почна да стана безумен flamewar, в който иди разбери кой крив и кой прав. Дискутираме ситуацията дали пълнените чушки са по-добри от бисквитената торта или обратното, след като очевидно двете не могат да бъдат сравнявани :D
А още повече като се намесва Mono, .NET (и Oracle) нещата стават грозни! Предлагам да спрем с него, очевидно всеки си има мнение.
П.П.
Selection_017.png
Само за протокола

EDIT: Flamewar е безполезен за всички, казвам го от личен опит, защото със се нагледал на такива в OMG! Ubuntu! и IRC, че дори и в AskUbuntu :o
Относно популязирането - ще има статия за USU 8 в OMG! Ubuntu! обещал съм :P
Последна промяна me4oslav на 07 Ное 2011, 15:56, променена общо 1 път
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот lokster » 07 Ное 2011, 15:51

@backinblack накратко: УСУ не е "продукт" който се прави с цел продажба & печалба, потребителите не са "клиенти", а останалите дистрибуции не са "конкуренция".
Дал си своето мнение - не сме се съгласили с него. Защо трябва да водим някакви безкрайни спорове? Искаш да ни убедиш да направим на всяка цена това което ти искаш ли, какво?
Ако трябваше за всяко отхвърлено предложение да спорим, щеше да трябва да си "наемем" специални хора за това - да седят цял ден и да спорят...
me4oslav е прав, затова си взимам и аз бележка и спирам.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 17:46

Противоречиш си lokster! Има дори и тема във форума, как да се популяризира УСУ, в друга дори и сравнение, че не била по-лоша от минт, а популярноста е много по-ниска.
Прав си, че потребителите не са клиенти, но нали не мислиш, че тези хора които денонощно пишат приложения и доработват кода, една голяма част от тях са и професионално ангажирани и те нямат семейства които да хранят и го правят просто ей така за кефа на доволния потребител!?
Дали пък този който плаща заплатите на тези програмисти го прави просто ей така щото имал някой излишен лев/долар/евро който да го даде вместо на детето си, на някой който ще направи щастливи някаква си група цъкачи или друга група която даже може и да спечели от това!? Че на всичкото отгоре, дори и да направиш със собствени средства нещо от друго нещо си длъжен да го споделиш с другите които ще го ползват, а може и да печелят от него без да са вложили нищо!
Задавал ли си си въпроса, как аджеба, въпреки наглед нелогичните неща, линукс прогресира и се развива!? Не мисля, че тези неща не си ги осъзнал преди мен, въпреки, че си по-малък от мен, а мисля, че догмите ти стоят над здравата логика!
Защо един потребител който е започнал на някакво си дистро да го сменя с друго когато другото не му дава нищо повече от това на което свикнал!?
Пак ще ти дам пример със себе си дето говоря, че смятам да базирам към Сент ОС! Ами на всички редхад базирани инсталатора им е с възможности за създаване на райд! 3 ХДД по 1ТБ в райд 5 не вадят ли скорост на четене и запис колкото ССД което струва повече от трите обикновенни диска и все още не може да им се разчита!? Добре, има алтернатива и с убунту! Инсталирам сървър и после десктоп, но не искам да е униту а искам да е гном 2 и кво правя!? След като инсталирам униту почвам да сменям десктоп среди и при следваща преинсталация същата гимнастика! Не, не рева, а дали съм само аз един персонален случай!? Но с дебиан съм тествал, при инсталирана система със софтуерен райд, без проблем се преинсталира, инсталатора си вижда MD устройствата и хоум папката си остава неформатирана с инфото вътре. По същия начин ще се държи и с инсталатора който е в дебиански в убунту сървър.
Та, ако примерно във вашата дистрибуция се смени инсталатора, дали по някакъв начин ще се променят целите и потребителската група към които се стремите!? И пак не, не искам да правиш нищо специално за мен, просто ви споделих опита си в търсене на нещо което от толкоз много предлагане, никой не го предлага и ако вие го вкарате, има вероятност да привлечете потребители които не намират това от което имат нужда, а не се предлага в това в което с което са свикнали.
Хайде сега малко и за Уебмин. Според твоите виждания, а също и на убунту за дистрибуция, всичко трябва да се прави и настройва през меню и да бъде лесно за юзера. Терминал да се ползва само в краен случай за неща за които няма интерфейс. Ами и аз като до вчера само уиндоус съм ползвал, веднага бих избягал от линукса ако трябва да работя с терминал. Знам не повече от пет команди и бих се върнал на уиндоус, но не и да ползвам терминала! В уебмин има интерфейс за настройки за които няма фейс в гном и ако бъде вграден в УСУ и изкарана икона до локалхост в менюто администриране, виждаш ли тука някакво отдалечаване от потребителите към които сте се насочили!?
Казваш в една друга тема, че до сега прихода ви от линукс и УСУ е само 3,50 от дарение! Писах на брат ти защото в другата тема хареса темата за уебмин която споделих, че съм съгласен да спонсорирам/даря 200-300 лева, ако се направи ваша си с някой допълнителни неща във фейса за настройки и по този начин чрез импорти експорт всеки да може да я ползва и на други системи с уебмин и и да дорабонва като ви споделя доработката да я включите във вашата си тема и ако идеята е добра, и друг да последва моя пример с дарение или безвъзмезден труд и да го развием като едно уеб гуи работещо зад кадър.
Ама чувствам как ще ти накривее, че видиш ли аз, може и да спечеля много пък плащам прекалено малко! Ами ако имах конкретна оферта от някой да даде кинти, отдавна да съм го направил! За сега само се надявам, че може и да спечеля ако имам някои допълнителни неща в Уебмин, а за вас добра реклама на УСУ, не реклама на backinblack/Бончо
Хайде кажи виждаш ли противоречие с GPL на предложението ми!

Нямам нищо негативно към теб, опитвам се да се обосновавам в твърденията си, но от постовете ти лъха малко повече от нужното догма.

Сега МС като купиха скайп, мислиш ли че ще пропуснат възможноста да вкарат нет във линукс!? Според мен, съвсем скоро ще изкарат нова версия мултиплатформена на нет и кво ще правим!? Няма да има скайп в УСУ щото е на нет или ще отстъпиш заради потребителите!?
backinblack

Мнениеот backinblack » 07 Ное 2011, 18:05

me4oslav написа:
Относно популязирането - ще има статия за USU 8 в OMG! Ubuntu! обещал съм :P

Мечо, има една тема по-отгоре с анкета в която гласувах само за да видя броя на гласувалите и броя им е 17(!), а регистрираните във форума са към момента 503 от които половината сигурно не са активни, а от активните не повече от половината ползват УСУ!

Да ме извинява локстер, но за толкоз много хвърлен техен труд от няколко години и толкоз популярност........... резултата бих го нарекал срамен.
Дано след твоята статия се покачи, но аз съм скептичен!
backinblack

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения