УСУ LTS

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Re: УСУ LTS

Мнениеот backinblack » 04 Ное 2011, 00:13

svetli написа:Хайде и аз да се намеся и като човека започнал УСУ да ви "подсетя" нещо... :) Всичко това с LTS версията и по-горе описаните функционалности е ОК..., но то не отговаря на първоначалното предназначение и целеви групи на УСУ.

УСУ още от самото начало беше (и продължава да е) система, подходяща за обща употреба от обикновени потребители и в лицето на УСУ Десктоп - от ученици, студенти и учители. За нито една от тези групи LVM, RAID или рутер функциите не са важни или необходими. Колкото до LTS, lokster вече спомена, че тъй като се базираме на Убунту, на практика всяка тяхна LTS версия е и наша такава, защото използваме техните хранилища. За много от важните приложения пък разполагаме с допълнителни хранилища, които с години ги поддържат актуални. Тук там все още се намират хора с УСУ 4-5-6, нека те да споделят дали си чувстват системите неподдържани. Спирането на нашата поддръжка за дадена версия на УСУ, означава само че спираме да пускаме по-нови версии на нашите си пакети (които вече отиват към по-новата версия на УСУ), но в никакъв случай не оставяме нещо в счупено и неработещо състояние.

Бихме могли да базираме на УСУ САМО на LTS версии на Убунту. Това би означавало че нова версия на УСУ би имало на всеки 3 (вече 5) години - твърде дълъг за нас срок. Ние обичаме предизвикателствата и късите срокове ни допадат повече. :)

Оппа! Тука май говорим за различни неща! Аз не говоря за нови версии с нови картинки или нови програми за едни и съще неща дето са правени от старите, а за функционалности които се правят и с времето се развиват, че даже и евентуално се пренасят в следващата.
Ето един пример дадох с рутера фаеруол на Сент ОС/Ред Хат, друг пример е контролния център в PCLinux OS(всъщност май неговия екип не е по-голям от вашия) и др.
Това, че ще има някоя друга функционалност дето студентите няма да я ползват, не вярвам, че ще ги затрудни, но със сигурност може и да привлече потребители.
backinblack

Мнениеот lokster » 04 Ное 2011, 01:43

Бях тръгнал да пиша един километричен пост, но накрая го сведох до това:
@backinblack ние казваме ли ти как да въртиш бизнес (ако се занимаваш с такъв)?

Генерално се вслушваме в предложенията на потребителите (защото УСУ е предназначен за тях), но в края на краищата визията която следваме е наша - имаме си идея как да го развиваме, и го правим така.
Едни предложения приемаме, други отхвърляме.
Поддържането на много от нещата които си изброил не ни е приоритет.
ОСОБЕНО писането на собствени софтуерни центрове, контролни панели, инсталатори и т.н. - безсмислено е, поне от нашата гледна точка. Защо да хвърляме труд да пренаписваме нещо, което вече го има и работи добре?
Както вече казах, правим каквото можем, с ресурсите и времето с които разполагаме.
Не мога да разбера какво е това упорстване.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 04 Ное 2011, 03:44

Не пич! Не ви упорствам! Много добре знам, че това което днес ровя и търся в другите дистрибуции, ще го намеря или комбинирам някак си, преди вие да го направите дори и да ми приемете идеята и още утре да се захванете!
Ценя труда ви който сте хвърлили да ни ограмотявате нас прохождащите и може би най-много съм научил от вашия сайт. Давам ви някаква идея която колкото и да не разбирам е приложима с малък ресурс.........., но няма смисъл! Щом мислиш, че само с популяризиране по форуми и фейсбуци ще постигнете по-голяма популярност - така да бъде.
Ти май не следиш много-много на къде вървят нещата! ARM напира към малки сървъри и десктопи, Андроид 4 е вече единна за телефони и таблети а Уиндоус 8 с 2 интерфейса за таблети и за десктопи и ще поддържа АРМ и линукс десктопите и сега са по-тежки от уиндоуса, а като вземат да вадят десктопчета с АРМ и съвсем ще се стопят с този гном3 и унити, но поживьом, по увидим!
backinblack

Мнениеот SHADOWAWS » 04 Ное 2011, 07:21

Абе преди 2-3 часа четох, че Bodhi ще се развива за ARM процесорите (понеже ги намеси в темата - справка: http://www.bodhilinux.com/ ). Но както и да е...
По темата: И според мен е загуба на време най-вече да се преоткрива топлата вода: хранилища, инсталатори, среди, ала-бал... това вече го има. Честно казано.....ми не се сещам какво му "липсва" на УСУ до момента. Оп! Ето предложение: Има ли гласов контрол или добавена програма за такъв? Нали се сещате - за хора с двигателни увреждания.
http://modsbg.com

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Собода или робство?! чл. 25 ЗАПСП
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот svetli » 04 Ное 2011, 08:43

SHADOWAWS написа:Ето предложение: Има ли гласов контрол или добавена програма за такъв? Нали се сещате - за хора с двигателни увреждания.

Добро предложение! Ако някой е запознат с такава програма, нека да сподели в темата с предложения за УСУ...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот svetli » 04 Ное 2011, 10:48

@backinblack: Teмата за Webmin не е лоша. Ако някои път ми остане може да ѝ направя иконите в като тези в УСУ, за да ми създава еднаквост... :)
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 04 Ное 2011, 12:50

Благодаря! Радвам се че съм бил поне малко полезен и ако можеш да и добавиш функционалност, там при мрежовите връзки да може да се избира и настройва и pppoe входяща връзка ще е чудесно, че така както е не виждам възможност без конзола да се настрои и-нета ако влиза по pppoe :) !
Бих я ползвал като основна без да ми пречи това, че иконите, а защо не и целия фейс да е на УСУ!

Всъщност, може и да бъде една много добра реклама на УСУ и имам някакви идей към развитие и допълване с функционалности една такава тема и бих могъл да спонсорирам малко без условия за авторство, собствен дизайн и "марка" и би могло и да се включи в инсталацията на УСУ, че има неща които през гнома няма фейс за настройка и наблюдение, но на 11.04 при мен нещо уебмина не ще да влиза в профила! Дава ми, грешно има или парола!
backinblack

Мнениеот backinblack » 04 Ное 2011, 13:25

Не знам дали не е за отделна тема предложението ми, но тука има един туториал как да си направим райд масив с Уебмин и ако вземе някой да го разцъка на виртуалка и да го преведе и сложи тука ще е много полезно за такива като мен дето още се учат и на всичкото отгоре и бе бъкел англииски! Аз лично не можах да се справя със създаването на райд, а както виждам се създава на вече работеща машина с инсталирана ОС!
backinblack

Мнениеот malin » 04 Ное 2011, 19:20

svetli написа:
SHADOWAWS написа:Ето предложение: Има ли гласов контрол или добавена програма за такъв? Нали се сещате - за хора с двигателни увреждания.

Добро предложение! Ако някой е запознат с такава програма, нека да сподели в темата с предложения за УСУ...

Дори и да има , българския език няма да е застъпен , а това си е Наистина много трудоемка програма . Имам спомен за някаква програма за недолюбвана от мене ОС със смешни резултати ( лично не съм я тествал , но ми казаха , че и произношението трябва да е перфектно ) ;) .
Аватар
malin
Заклет фен

Мнениеот lokster » 05 Ное 2011, 00:17

Струва ми се че бъркате понятията "разпознаване на говор" и "гласови команди". Двете неща нямат нищо общо.
Разпознаването на говор превръща говор в текст, докато гласовите команди сравняват това което "чуват" с предварителен запис на командата изговорена с вашия глас, и ако се получи съвпадение - правят каквото правят.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот SHADOWAWS » 05 Ное 2011, 01:38

Именно - гласови команди...като "отвори папка", "влючи принтер", "пусни песен", "разходи кучето" (последното е в кръгът на шегата). За такъв софтуер се питам дали има.
http://modsbg.com

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Собода или робство?! чл. 25 ЗАПСП
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Предишна

Назад към Предложения