[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4673: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4674: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
УСУ / SKSS - форуми • Виж темата - УСУ LTS

УСУ LTS

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

УСУ LTS

Мнениеот and1soma » 16 Сеп 2011, 02:02

Мисля, че ще е добра идея при опит за изтегляне да има два варианта - последната версия и тази с дълга поддръжка LTS (Long Term Support):

Изображение

също забелязох, че малко по-надолу в страницата за има секция "", мисля, че ще е по-удобно, ако версията на УСУ, която се базира на Ubuntu 10.04 LTS (5.x ако не се лъжа) се именува с "LTS" или до нея се напише, че това е издание с дълъг период на поддръжка, нещо такова:

Изображение

или

Изображение
"Нищо не е по-далеч от истината."
Аватар
and1soma
Заклет фен

Re: УСУ LTS

Мнениеот lokster » 16 Сеп 2011, 10:39

Ами, не знам какъв е смисъла от това. Ubuntu 10.04 може и да е LTS, но УСУ 5.x не е. А и УСУ не е Ubuntu и ние нямаме никаква връзка с Canonical, така че защо да използваме техните "имена" на версиите? Думичката "Long Term Support" си е чист маркетинг от страна на Canonical.
Ние не осигуряваме "поддръжка" на УСУ 5.x с години (LTS означава точно това).
Фактически, в момента в който започнем разработката на нова версия на УСУ, почти спираме поддръжката на предишната версия (в смисъл, не актуализираме пакети, не поправяме бъгове освен ако не са фатални и т.н.).
Ако се "изхитрим" да напишем срещу 5.2 "LTS", това ще привлече потребителите към тази СТАРА версия на УСУ, понеже ще си мислят че е по-стабилна.
На практика обаче, ще ги остави със стара версия, която ние вече не поддържаме.
И това ще обезсмисли една от основните особености на УСУ - софтуера да е винаги е максимално актуализиран.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот and1soma » 16 Сеп 2011, 11:10

Напълно разбираемо. Мерси за бързия отговор. :D
"Нищо не е по-далеч от истината."
Аватар
and1soma
Заклет фен

Мнениеот radoshow » 16 Сеп 2011, 11:11

@lokster Щом казваш,че като извадите нова версия на УСУ спирате поддръжката на стара.Няма ли да е по-добре,ако направите УСУ Rolling release.Примерно както направиха LinuxMint,както е ArchLinux и др. така винаги софтуера ще е Up-to-date.
Изображение
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот lokster » 16 Сеп 2011, 12:15

Теоретично - да, и идеята ми харесва. Но на практика - не съвсем.
За да го направим Rolling, това означава да се откажем от Ubuntu като основа. А засега мисля че Ubuntu е най-добрата основа върху която да градим (ако не друго, то защото е най-популярната дистрибуция).
Плюс това, едно такова преминаване вероятно ще ни забави супер много. Mint разполага с една камара разработчици и спонсори. А ние имаме 3.50лв. СМС дарения за предния месец (3 СМС-а)...
Няма лошо, просто мисълта мие, че е невъзможно да се посветим на 100% на разработката на УСУ, тъй като трябва и да работим...
Което за пореден път ме навежда на мисълта, че щеше да е много полезно ако имаше още някой към нас, който да се занимава със "социалните" дейности - писане това-онова във facebook страницата, някоя кратка статийка в СКСС - ей такива неща.
Винаги сме отворени ако има мераклии :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 03 Ное 2011, 02:23

lokster, с най-голямо уважение към теб и брат ти за това което правите, но пак ще вляза в спор може би, но за да има постъпления трябва да има хора с кинти които да имат нужда от вашето творение, а то е добро и наистина хвърляте доста труд, но не е ориентирано към хората с кинти. Може и да греша, но все си мисля, че една ЛТС дистрибуция която се развива с времето от към функнционалност би донесла повече пари с по-малко труд!
backinblack

Мнениеот lokster » 03 Ное 2011, 15:21

Какво означава LTS? Това означава че потребителите продължават да получават актуализации дълго след излизането на дистрибуцията.
Тъй като УСУ се базира на Ubuntu и използва преди всичко неговите хранилища и пакети, всяка версия на УСУ която се базира на LTS версия на Ubuntu, фактически също е LTS.
Ние не ползваме някакви наши версии на основните компоненти от дистрибуцията - ядро, работна среда и т.н. Използваме това, което вече е налично. И ако то е част от LTS издание - толкова по-добре.
Знаеш ли какво означава да правим LTS версия на УСУ която не е зависима от Ubuntu? Това означава да поддържаме собствени хранилища, съдържащи всичкия софтуер идващ с УСУ.
Под "поддържаме" нямам предвид само хостинг. Тук се включва и настройка и компилиране на upstream пакетите, инсталиране, тестване и какво ли още не. Някои от нещата дори не са от нашата компетенция.
Това не е работа за един човек, не е работа и за двама.
И не е работа за без пари в свободното време.
Ако направим една фондация (така както е при много дистрибуции) кой ще ни спонсорира за това?
Дори самото Ubuntu започна така - с пари дадени от един милиардер, който е решил да направи Линукс дистрибуция - Mark Shuttleworth.
Не искам да бъда разбран погрешно - не се оплаквам, и не искам пари от никой (най-малко пък от хората които четат този форум - това че се интересуват от УСУ и от нас е по ценно от някакви си там пари).
Просто правим това което можем според възможностите си.

Ако трябва да съм честен, до сега, досега който сме имали с бизнеса е бил предимно негативен.
В смисъл че бизнесмените винаги гледат да те прецакат, и ако може - да не ти плащат нищо за труда.
Например, преди няколко години имаше някаква инициатива на няколко от големите компютърни фирми в България.
Беше насочена към учениците, и се състоеше в това, че щяха да продадат определена бройка компютърни конфигурации с Ubuntu с МНОГО ГОЛЯМА отстъпка на определени ученици - май на такива с висок успех или нещо такова (забравил съм вече).
Та тогава (с голям мерак) им предложихме да направим специална версия на УСУ, която да замести Ubuntu-то - тъй като УСУ е преди всичко образователна дистрибуция и е идеална за целта.
Съгласиха се, но първо трябваше да направим нещо за демонстрация. Направихме работна среда като за тях - брандирана според техните изисквания, и приличащи максимално на средата на Windows (такива бяха изискванията им).
Стигна се до парите.
Предложихме да получим смешен по всички стандарти процент от печалбата - примерно 1-2% от всеки продаден компютър (не помня точни цифри), като в замяна на това щяхме да осигурим и поддръжка.
Познай дали се съгласиха. Бяха съгласни еднократно да ни платят примерно 200-300лв.
Мисля че всякакъв коментар е излишен.
Ето така се прави бизнес в България - прее*и другарче, а не взаимно изгодни условия.
И затова - нямам желание да угаждам на бизнесмени с претенции.
Все са пък ощетени това бизнесмените, и все гледат ако може, така, нали, да не ти плащат... ми да не се занимават с бизнес като им е скъпо и нямат пари!

Sorry за тона @backinblack - не искам да влизам в препирни, просто така се получи :D
:EDIT нещо взех да се превръщам местния форумен трол :devil:
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 03 Ное 2011, 17:10

Ееее, за мен поне, емоцията в тона е за предпочитане от културните увъртания!

Виж сега, ти гледаш на нещата някой да ти поръча нещо конкретно и цялостно да му направиш! Аз до колкото съм чел за линукс идеята и до колкото я разбирам нещата не са така. В линукс идеята е да се постави една идея просто и ако се одобри от евентуални потребители всеки според нуждите си да и възможностите си да спонсорира и да се развива.
Като идея бих оприличил редхад, дебиан и други основни дистрибуции. Убунту е едно мощно развитие на малко по-друга идея, но ползваща в основата си дебиан, та в този ред на мисли, да ще е нужно хранилище за допълнителните неща, но спокойно може да се ползва основата на нео създадено и поддържащо се. Ето, вече новата ЛТС на убунту ще е с 5 години поддръжка, имат амбициите хората да влязат сред бизнес потребителите, но на мен тези амбиции с осрания гном3 и юнититу хич не ми се връзват, но пък съм сигурен, че минт и други ще изкарат на тяхна основа гном2 и ще има съвсем друго развитие на нещата.
Та, според мен, една дистрибуциика на база на сървъра който е с дебианския инсталатор със създаване на райд масиви при инсталацията, но с десктоп мениджър би било добра идея! В момента, ако инсталирам сървър 10.04, mdadm в него е много стара версия, а ако инсталирам 11.04, после пък apt-get install ubuntu-desktop идва с проклетото унити!

Като за начало, не може ли вашата УСУ с гнома да се "пакетира" в сървъра на убунту и пак да си ползва хранилищата и основата на убунту!? Горе долу това ми е идеята.
backinblack

Мнениеот me4oslav » 03 Ное 2011, 17:24

Мне, "сървърите" на Убунту (под сървъри имам предвид "main", "universe", "multiverse" и т.н.) са само за пакети за Убунту. Иначе си предтави, ако всеки Убунту форк можеше да пакетира неща там - щяха да станат огормни и претоварени.
Но пък всеки може да има PPA и нищо не пречи УСУ да се пакетира (процеса по "правилния" начин на пакетиране, подписване и качване на пакети в PPA първоначално е малко труден да се научи в началото, но после пък е супер лесено да се качва там, но това главно се дължи на това, че пакетите трябва да са подписани с GPG ключ и да са направени с lintian, за да няма "package is of bad quality"). Всяко PPA е по 2 GB и може да стане и по-голямо при нужда и могат да се създват и още PPA-та :)
Иначе съм напълно съгласен, с това, което каза @lokster :P
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 03 Ное 2011, 21:05

Ама аз нямам в предвид да се пакетират нещата на техните сървъри! Много форкове съм разглеждал, не само на убунту и всички ползват основно пакети от хранилището на дистрибуцията плюс хранилища на програмите които ползват в тяхната си. Така и в УСУ. При убунту, хранилищата за сървърната и десктоп версията са май едни и същи щом след като инсталираш сървъра можеш да инсталираш и десктоп менажера без да добавяш хранилище.
Мисълта ми е просто този хамаллък, ако искаш райд и лвм, да инсталираш сървър и после десктоп менидър да се съкрати, като самата инсталация на диска си е с дебианския инсталатор.
Аз например ползвам моя си дистрибуция на убунту 10.04 де то съм си я мастерсисвал на виртуалка! Компа ми е i5 санди бридж и когато го купих, не се инсталираше нищо с ядро по-ниско от 2.6.38! Инсталирах 11.04 но то беше пълна отврат в началото, дебиан 6 идва с ядро 2.6.32 и инсталирах минт катя. Ама нещо и с него имах някви ядове и на виртуалка си спретнах 10.04 с ядро 2.6.38-8 беше актуалното тогава, добавих си му хранилищата на х-орг и разни други неща, разчистих куп непотребни за мен, от едно УСУ си краднах цялата папка flags, ъпдейт и инсталационно ДВД и санди бридж и си хвърчи на него и не смятам да го сменям докато му изтече поддръжката, ама сега стягам едно компютърче с два диска за рутер и файлов сървър и тези дни експериментирам със софтуерен райд и ме боли главата вече! Сложил съм му дебиан 6, ама тва че ядрото е ниска версия може и да е проблем като му се закачи нова периферия и пак разцъквам купища дистрибуции, че и моя комп ще го правя на райд.
Та, мисълта ми беше, че от толкоз купища дистрибуции, има и големи празнини! Бях се запалил по Zentyal за рутер, файлов сървър и десктоп, ама тяхното е с ЛХД на база 10.04, мастерсиснах го към към 10.04 гном/убунту, ама то много тежко! 800МВ рам в покой след рестарт и за нула време прехвърля кило и половина! На Р4 НТ 3000Гх е мъка с него.
На pfSense-то във вибокс-а съм отпуснал 128рам и с 10 активни торента не може да напълни и половината, да не говорим какви възможности за рутиране има(от които, аз лично нямам нужда и само ме затрудняват).
Сега експериментирам със Сент ОС 6, че гледам си има хубав инсталатор за райдове и мноо готин фаеруол, цял рутер си има, дето дадох идея локстер да го вгради във усу-то
backinblack

Мнениеот me4oslav » 03 Ное 2011, 21:18

Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот backinblack » 03 Ное 2011, 21:45

backinblack

Мнениеот svetli » 03 Ное 2011, 23:47

Хайде и аз да се намеся и като човека започнал УСУ да ви "подсетя" нещо... :) Всичко това с LTS версията и по-горе описаните функционалности е ОК..., но то не отговаря на първоначалното предназначение и целеви групи на УСУ.

УСУ още от самото начало беше (и продължава да е) система, подходяща за обща употреба от обикновени потребители и в лицето на УСУ Десктоп - от ученици, студенти и учители. За нито една от тези групи LVM, RAID или рутер функциите не са важни или необходими. Колкото до LTS, lokster вече спомена, че тъй като се базираме на Убунту, на практика всяка тяхна LTS версия е и наша такава, защото използваме техните хранилища. За много от важните приложения пък разполагаме с допълнителни хранилища, които с години ги поддържат актуални. Тук там все още се намират хора с УСУ 4-5-6, нека те да споделят дали си чувстват системите неподдържани. Спирането на нашата поддръжка за дадена версия на УСУ, означава само че спираме да пускаме по-нови версии на нашите си пакети (които вече отиват към по-новата версия на УСУ), но в никакъв случай не оставяме нещо в счупено и неработещо състояние.

Бихме могли да базираме на УСУ САМО на LTS версии на Убунту. Това би означавало че нова версия на УСУ би имало на всеки 3 (вече 5) години - твърде дълъг за нас срок. Ние обичаме предизвикателствата и късите срокове ни допадат повече. :)
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот backinblack » 04 Ное 2011, 00:00

Между другото, докато си ровех и търсех разни работи, на какви дистрибуциики се натъкнах! По около 200МВ инсталационен диск са и след инсталация са около 1ГБ и се работи само като роот, базирани са на убунту 10.04, но сървър или десктоп не знам, но само най-основни неща и webmin. Без десктоп мениджър, перфектно за файлов сървър и рутер, ама за малко по-напреднали от мен! Лесно се инсталира и стартира и с уебмина лесно се администрира, но не му стига функционалност за всичко необходимо и трябва и конзолата да поиграе, а аз знам не повече от 5 команди на кръст!

От тази дистрибуциика си експортнах и темата за уебмина дето ви споделих :D
backinblack

Мнениеот me4oslav » 04 Ное 2011, 00:07

Ахъм ... убеден съм, че ще са изключително полезни и лесни за обикновения потрбител, към който УСУ се цели :D
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Следваща

Назад към Предложения