Предложения за док/панел за УСУ8

Ако имате някаква идея или ви се иска да предложите нещо за следващите версии на диска, можете да го направите тук.

Предложения за док/панел за УСУ8

Мнениеот lokster » 19 Авг 2011, 10:23

Тъй като времето си минава, е време да започнем лека полека да заформяме работната среда на УСУ8.
От сега ще кажа че 100% няма да използва gnome-shell, а unity - само в много, много краен случай.
Мениджъра на прозорци ще е Compiz, но ще има и "авариен" режим, който ще пуска СЪЩАТА среда, но с Metacity.
Затова искам да чуя предложения за хубави и функционални докове и панели, които бихме могли да използваме.
Трябва да са независими от работната среда и да не използват Mono :)
И естествено да са функционални.
Идеята е чрез подходящо избран и конфигуриран док/панел, да "емулираме" познатата ви работна среда.
Мисля че ще можем да го направим, но искам да чуя вашите предложения.
Може в крайна сметка да има полза от цялата работа, и работната среда да стане по-лека.

Извън темата:
Между другото, ето ранна снимка:
УСУ8-1.png

Това си е познатата тема на УСУ7, но в етап на портване към GTK3 :)
Както се вижда, ние не сме се хванали хорото на Unity и ще използваме класически ленти за превъртане (scrollbar), и класически менюта (т.е. няма да има глобално меню) :!:
Като коментар относно GTK3 мога да кажа че темите за него се пишат много по-лесно отколкото за GTK2, така че преминаването към CSS-базирани теми беше добър ход.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Re: Предложения за док/панел за УСУ8

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 10:33

То пак аз да се включа :D
Gnome-Shell отпада като избор заради липста на Compiz, липста на реален десктоп, липсата на бутон за изключване и т.н.
Класическото Gnome 3 не виждам как също може да участва тук, защото има по-малко настройки и възможности от Unity в 10.10 :D
Реално (според) мен избора пада между Unity и XFCE.
И двете имат класически менюта (това на Unity е от дясно :D), и двете могат да не ползват глобалното меню (това в Unity се забранява много лесно), същото важи и за склобарите.
Хубавото на XFCE е че е по-приличащо на Gnome като външен вид, НО не е Gnome. Unity пък не прилича на класическото Gnome, но пък си е Gnome под капака.
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот lokster » 19 Авг 2011, 10:41

Не ме разбра ;)
Работната среда ще си е GNOME, просто няма да използваме gnome-shell или unity.
Иначе работния плот ще се управлява от Nautilus и т.н.
Тоест, трябва ни само панел/док, а не цяла друга работна среда.
А относно Unity - както съм написал, ще бъде избран в много, МНОГО краен случай.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 10:47

Мисля, че има проблем тогава.
Класическото Gnome е МЪРТВО или по-точно Gnome 3 Classic е толкова далеч от Gnome 2 Classic, че не е истина и е брутално ограничен (няма аплети, няма опции за премахване на панели ... няма НИЩО). Само два панела със заключени подразбиращи се настройки, които не можеш да пипнеш.
Реално Gnome остана само на Gnome-Shell и Unity, така че в такъв слуачай избора пад между тях.
Или Elementary, но то все още не е досатъчно готово.
А иначе ако е само за Dock аз лично гласувам за AWN, но те доковете останаха само за XFCE и LXDЕ, след като са неизползваеми в другите среди.
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот bako_ttv » 19 Авг 2011, 10:49

Краси едно въпросче само, от снимката се виждат доста зелени тапети, та в тази насока ли ще е УСУ 8 или пак нещо с космоса ще е визията?
Иначе като док предпочитам някоя програма, но на всяка една от тях все по нещо им липсва та за това не ги ползвам, но до колкото разбирам не става въпрос за програма или...? Иначе от тия трите програми (докове) може нещо да се взаимства и да се направи идеята която имаш, но да си е в стил УСУ, в смисъл да не е програма, а да си е функционалност направена за УСУ, а към всичко това може и от функциалността на Юниту да се вземат идеи, но така както е фикс това юниту ми се струва, че десктопа ми е доста отрязан. Нещо интелигентно предлагам да се направи, в смисъл да е твое дело, нали все пак си програмист!
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот lokster » 19 Авг 2011, 11:37

@me4oslav според мен пък мисията изобщо не е невъзможна.
Между другото, проблема ни с Unity не е в бъговете - те са решими. Проблема е в самата концепция, и затова едва ли ще го "заобичаме".
@bako_ttv ти си схванал идеята ми. Но няма да преокткриваме топлата вода, правейки някакви големи собствени приложения. По-скоро ще използваме вече съществуващи неща, и ще ги комбинираме по удачен начин.
Снимките които виждаш горе нямат нищо общо с УСУ - просто съм си отворил файловия мениджър в произволна папка със снимки.
А относно темата и тапетите за УСУ8 - как да ти отговоря, след като още ние не сме го измислили. Обикновено това го правим накрая.
Разберете че нещата са на МНОГО ранен етап (да не кажа че изобщо не сме почнали работа по него). В момента предимно си почиваме, и ще продължим да го правим още известно време.
Все пак никой не ни плаща за тази работа, и затова не гоним някакъв краен срок или план. Когато - тогава.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 12:17

Задачата щеше да е решима, ако някой "гений" от Gnome не беше махнал required componenets от gconf backend-а в Gnome 3 :fubar:
Тогава най-лесно required compoenent-а "panel" можеше да се смени на xfce4-panel, а всичко останало да е на Gnome, но сега не може :doh:
Другия вариант е просто да е класическо Gnome 3, като в началото на сесията се убива gnome-panel и после се пуска xfce4-panel, но тогава става манджа с грозде с тези "killall" навсякъде...
И последния вариант е чисто класическо Gnome 3, НО то е :swear:
Това са вариантите, които се сещам, но те не са решения.
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 19 Авг 2011, 12:41

За док и аз гласувам за AWN все пак ми се струва че с не го се работи по лесно пък и има повече настройки от другите,можеш да му добавиш аплети всякакви даже да си го направиш да изглежда като панел със DockbarX поне аз не виждам док който да го конкурира от малкото избор който има.
А за Gnome3 явно @Lokster има някаква идея иначе сигурно нямаше да се хванат с него но и Юнити в 11.04 не е толкова зле поне аз не виждам проблеми като обикновен потребител :)
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот lokster » 19 Авг 2011, 12:47

Експериментално класическо меню ОТЛЯВО в Unity :) Това го направих за 20-ина минути, и не изисква модификация на нищо, освен изключени глобални менюта.
Unity Classic Menu.png
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот evgeny81 » 19 Авг 2011, 12:56

Някъде видях как се добавя Cardapio в глобалното меню като лънчер през компиз мисля че го добавих в темата за Unity ставаше но при всеки рестарт като го пуснеш за първи път трябваше да го чакам малко да се зареди но после се пускаше нормално а ето
viewtopic.php?f=3&t=1126&start=90
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 12:59

Мда, сега с пременстването на бутона за dash в Launcher-а едно тунинговано Unity за УСУ би могло да изглежда така в панела:
Класическо меню (най в ляво) ------------ бутони Close, Maximize, Minimize ----------------- Празна зона (тук попринцип стои apmmenu) ------------- аплети индикатори.
Като празната зона може да се използва за зона за други аплети индикатори, които не са системните (те са си найд-обре в дясно), но шримерно такива за метеорологично време и други подобни.
Така става много епично :)
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот lokster » 19 Авг 2011, 13:03

Да, за Cardapio го знам това. То с launcher може всичко да се добави отстрани.
Въпроса е да не е отстрани, а да е в горния панел :)
@me4oslav и аз си мислех дали не може чрез някоя проста модификация да направим така че примерно в едно просто текстово файлче да се описва кои индикатори да се появяват отляво, кои - отдясно :)
Иначе менюто което съм показал използва именно appmenu-то :) Използвах част от кода на indicator-classicmenu, но го направих да добавя менюто като appmenu вместо като индикатор :)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 13:20

@lokster - доживях някой да е доволен от APi-то на launcher-а и да не мрънка, че не ползва DockManager API (УРА!).
Иначе просто ме кефи как си го сложил - dirty workaround от класа :D
Обаче не мисля, че концепцията ми ще може да се релизира, поне не изцяло, поради причината, че зоната за аплети идникатори в Unity просто започва от appmenu.
Но без ядове може да стане нещо такова:
Бутони Close, Minimize, Maximaze --- Класическо меню --- Зона за всякакви аплети индикатори (освен системните) --- Системни аплети индикатори.
Единственото "лошо" е, че просто няма начин бутоните Бутони Close, Minimize, Maximaze да са в дясната част на прозореца или панела, тоест в прозореца има, но в панела винаги са в ляво, което обезсмисля това да са в дясно в прозореца. Това не е болка за умиране, но изисква 1 ден свикване от потребител свикнал с бутони от дясно. Но пък от друга страна, launcher-а на Unity е от ляво и като бутоните са от ляво има много по-малко движение с мишката :)
Последна промяна me4oslav на 19 Авг 2011, 14:34, променена общо 1 път
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот me4oslav » 19 Авг 2011, 13:51

@lokster, Всъщност ето ти и готова концепция за десктопа в УСУ 8 (АКО ще се използва Unity):
http://twitpic.com/68dvv7/full
И сега идва резонният въпрос, как може да ползваш Nautilus 3? Мен лично ме побърква с тези "back" и "forward" ОТ ДЯСНО. На всички други приложения тези бутони са ОТ ЛЯВО. ГРР. Истината е в Marlin (наследника на Nautilus Elementary).
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 19 Авг 2011, 15:01

Така ако може да стане ще е много добре :)
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Следваща

Назад към Предложения