Проблем при изключване, рестарт и т.н

Ако сте се сблъскали с някакъв бъг - тук е мястото да го докладвате.

Re: Проблем при изключване, рестарт и т.н

Мнениеот iceto85 » 08 Юли 2010, 17:36

Здравейте и от мен. Ето какво е положението на моя компютър:
аз също срещам гршката на spoo:

E: likewise-open: под процеса инсталиран е скрипта post-installation върна грешка за състояние за излизане от 1
E: likewise-open-gui: проблем свързан със зависимост - остава неконфигуриран

Аз и инсталирах след това ъпдейтите, които ми дойдоха в диспечера на обновленията и след нормален рестарт в началния екран виждам по-нова версия за зареждане

usu, with linux 2.6.35-7-generic

но като я заредя ми блокира клавиатурата, а проблема с рестарта там си го има. После стартирам по-старата версия

usu, with linux 2.6.34-24

и клавиатурата се оправя,но проблема с рестартирането си стои. Ето какво ми излиза и на мен след като напиша командата "sudo apt-get install -f" в конзолата:

http://ico85.hit.bg/konzola.odt

А ето и снимка на това което ми излиза сега след като се опитам да рестартирам
http://ico85.hit.bg/08072010049.jpg
Надявам се да съм бил полезен!

Нека споделя още нещо, което открих току що. След като премахнах напълно пакетите „likewise-open“ и „likewise-open-gui“ компютъра се рестартира и изключва съвсем нормално.
iceto85

Мнениеот spoo » 08 Юли 2010, 18:11

Не знам какво става, но при 10 преинсталации се сблъсквам със едни и същи проблеми:
1. Проблем при конфигурирането на DSL
2. Проблем с рестартирането/изключването
3. След инсталиране на актуализации не работи мишката и клавиатурата
4. Накрая стана така, че при инсталиране на nvidia драйвера, резолюцията се промени и монитора не можише да прихване екрана - явно е била много по-голяма.
Явно съм много нов в средите на линукс и не мога да си обясня нещата, а камоли да си ги оправя :D :D
А иначе линукс УСУ е върха за мене...замисъла, а и всичко е чудесно... само трябва да се направят някои малки подобренийца за да може новите потребители да се "установяват" по-лесно" :)
Поздрави :):)
spoo
Старши член
Старши член

Мнениеот svetli » 08 Юли 2010, 20:28

@
spoo написа:Не знам какво става, но при 10 преинсталации се сблъсквам със едни и същи проблеми:
1. Проблем при конфигурирането на DSL
2. Проблем с рестартирането/изключването
3. След инсталиране на актуализации не работи мишката и клавиатурата
4. Накрая стана така, че при инсталиране на nvidia драйвера, резолюцията се промени и монитора не можише да прихване екрана - явно е била много по-голяма.
Явно съм много нов в средите на линукс и не мога да си обясня нещата, а камоли да си ги оправя :D :D
А иначе линукс УСУ е върха за мене...замисъла, а и всичко е чудесно... само трябва да се направят някои малки подобренийца за да може новите потребители да се "установяват" по-лесно" :)
Поздрави :):)

1. След като се свърже към auto-eth1 (или както там ти е кръстена картата) пробвал ли си дали всъщност зарежда нещо, напр. да си пуснеш Firefox? Питам защото си нов потребител за Линукс и може да имаш грешното очакване че като се свързжеш чрез DSL ще се появи някъде още една иконка за мрежа (като под Windows). Под Линукс иконата е една и след като DSL връзката ти минава всъщност през физическия мрежов адаптер eth*, то и съобщението за свързване ще бъде такова, каквото си писал по-горе.

2. Проблема с изключването/рестартирането трябва да е отпаднал след надграждане на пакетите likewise-open и likewise-open-gui. Ако не си ги обновил или ако не можеш, значи си объркал нещо и си пипал в системните настройки на УСУ.

3. Мишката и клавиатурата ще се оправят ако в момента презаредиш хранилищата, инсталираш предложените обновления за ядрото и рестартираш след тях. Поне при мен на вече 4 реални и 1 виртуални системи, проблема се оправя след надграждане.

4. За драйвера на nvidia не мога да коментирам - той е затворен софтуер и какво се случва там никой не знае...

Относно малките подобренийца - вярвай ми като ти казвам, че постоянно се стремим да ги правим... Просто е невъзможно да предвидиш действията на всеки един потребител, възможностите и предпочитанията му.

iceto85 написа:Здравейте и от мен. Ето какво е положението на моя компютър:
аз също срещам гршката на spoo:

E: likewise-open: под процеса инсталиран е скрипта post-installation върна грешка за състояние за излизане от 1
E: likewise-open-gui: проблем свързан със зависимост - остава неконфигуриран

Аз и инсталирах след това ъпдейтите, които ми дойдоха в диспечера на обновленията и след нормален рестарт в началния екран виждам по-нова версия за зареждане

usu, with linux 2.6.35-7-generic

но като я заредя ми блокира клавиатурата, а проблема с рестарта там си го има. После стартирам по-старата версия

usu, with linux 2.6.34-24

и клавиатурата се оправя,но проблема с рестартирането си стои. Ето какво ми излиза и на мен след като напиша командата "sudo apt-get install -f" в конзолата:

http://ico85.hit.bg/konzola.odt

А ето и снимка на това което ми излиза сега след като се опитам да рестартирам
http://ico85.hit.bg/08072010049.jpg
Надявам се да съм бил полезен!

Нека споделя още нещо, което открих току що. След като премахнах напълно пакетите „likewise-open“ и „likewise-open-gui“ компютъра се рестартира и изключва съвсем нормално.

Пак казвам - пускаш Мениджъра на пакети, презараждаш хранилищата, инсталираш ВСИЧКИ предложени обновления, презареждаш втори път и ако има още обновления инсталираш ги и тях. Рестартираш и се наслаждаваш на системата си...

Ето така се получават проблемите - пишеш че си махнал двата пакета... и така ефективно си развалил всички зависимости на УСУ. Не е чудно, че после едно или друго не иска да се обновява... Когато си понечил да ги махнеш ти е излязло съобщение че ще бъдат премахнати usu-desktop. usu-minimal и т.н. пакети. Ти си се съгласил и сега имаш система, която на практика вече не е УСУ. Инсталирай си пакета usu-desktop обратно, за да я събереш отново и изпълни надгражданията, за които писах вече по-горе.
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот spoo » 08 Юли 2010, 21:02

Значи работата с интернета е такава...аз знам, че няма да се появи икона за свързването, но става така, че веднага след инсталацията имам интернет /скайп, браузер и т.н/, но на другия ден вече не ме свързва автоматично и си ми трябват настройките за интернет /като потребителско име, парола, доставчик и т.н./. И даже ми е много чудно защо се получава така, но това си е сигурно от доставчика на интернет.

ПП: А за това, че постоянно работите за подобрение съм сигурен. И още веднъж...това което правите е супер и според мен така трябва да се развиват нещата за напред в компютърната индустрия /ако се изразявам правилно/.
....../Само да се появят програми зо бработка на семпли като extreme sample converter и awave studio и друг подобен музикален софтуер за линукс като reason, sonar и style works ставам 100% потребител на линукс, а не като сега 60% на 40% в полза на windows !?!?!/.
Ще се пробвам да се справя с положението в УСУ, ако има нещо ще пиша :)

Поздрави и много успехи! :)
spoo
Старши член
Старши член

Мнениеот svetli » 08 Юли 2010, 21:49

Ако си 40% потребител в полза на Линукс... значи Windows e загубил битката. :) Не е казано че трябва да осигуриш пълен и моментален преход от едната среда към другата - това може да стане плавно. Просто... колкото повече свикваш с Линукс, толкова повече предимства откриваш и те започват да ти липсват като пуснеш другата ОС. Дори на проблемите тук се търси решение по много по-човешки начин - чрез пряк диалог с разработчика. Нещо което е немислимо при комерсиалните ОС - там важен е големият клиент, който цака пари за 10 000 лиценза и нагоре, а домашните потребители... просто ползват Windows, защото е единственото, което са докосвали и защото го цъкат и в работата...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 09 Юли 2010, 15:33

@spoo всъщност за Линукс има СЕРИОЗЕН брой аудио приложения. Погледни примерно списъка на http://linux-sound.org/one-page.html
Внушителен е. Почти съм сигурен че можеш да намериш заместник на споменатите програми.
За тяхна Линукс версия, която да изглежда и работи по същия начин не се надявай - и двете са затворени комерсиални програми, обвързани от дълги години с windows, и разработвани от windows програмисти. Поне Awave Studio. С другата не съм се сблъсквал, но съм сигурен че и при нея е така.
Така или иначе, не вярвам това да са абсолютно най-уникалните аудио програми, та да не може да се намери свободен Линукс заместител.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 09 Юли 2010, 16:15

spoo Пробвай през Терминал-а с тази команда:
Код: Избери целия код
sudo pppoeconf

Преди бях с DSL-връзка и винаги по този начин се вързвах към нета.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот lokster » 09 Юли 2010, 16:39

@spoo не съм сигурен че точно разбирам проблема който имаш с DSL връзката.
Значи... нещо такова разбрах:
- веднага след инсталация, си конфигурираш DSL връзка - име, парола и т.н., тя се свързва и имаш интернет, така ли?
- след това, на другия ден примерно, нямаш Интернет, така ли?

Когато стане така че да нямаш Интернет, DSL връзката видима ли е в менюто на NetworkManager?
Ако е видима но не е свързана - какво става когато цъкнеш на нея?
Връзката спира да работи след като си спреш компютъра и го пуснеш на другия ден ли, или през цялото време е пуснат (т.е. без гасене или рестарт)?
Потребителя с който влизаш в системата автоматично ли влиза или въвеждаш парола? Изобщо - има ли зададена парола?

Отговори ми на тези въпроси, за да стане по-ясно каква точно е ситуацията.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот spoo » 09 Юли 2010, 18:12

Значи става така:
1. Инсталирам линукс и веднага след инсталацията влизам - директно без парола, понеже при инсталацията съм задал в системата да се влиза автоматично.
2. Веднага с влизането имам интернет без да съм пипал нищо по нетуърк мениджера. (В падащото меню ми показва, че съм свързан с Auto eth1).
2.1. При едната инсталация оставих това без да конфигурирам DSL. Имах си интернет, скайп.....и на другия ден вече ми изписваше - вие сте без мрежа. Реших да конфигурирам ДСЛ, като въвеждам име, потребител, доставчик и там всичко нужно....като поставям отметка на анвтоматично свързване. Давам ОК и като опита да се свърже изчезва всичко от падащото меню на иконката до часовника и пише със затъмнени букви - без интернет (или нещо такова). При това положиние мениджера си работи, но каквото и да правя не може да се свърже.
Тъй като нямах интернет и не можех да направя нищо - преинсталирах.
2.2. При втората преинсталация с влизането реших да оправя първо ДСЛ-а. Пак същата работа....но тъй като имах интернет чрез auto eth1 преинсталирах всички пакети свързани с network, wan, pppoe, network manager. И тагава хоп....и веднага ме свърза с Optilink (предварително правената конфигурация за DSL). И се зарадвах много, че стана, ама тогава ми се прецака изключването и рестартирането.
Преинсталирах пак, но след ъпдейтите не ми работеха мишката и клавитурата .....ии.... сега нямам достатъчно време да се занимавам... :|
Това е общо взето положинието с ДСЛ.

>>>> Ако може някой да напише точния ред на действията при инсталация на УСУ ще съм много благодарен :)
(в смисъл:
1. Форматиране и инсталиране като се се спазва...../ако има нещо важно/
2. Инсталиране на еди кои си ъпдейти
3. Инсталиране драйвер за видео.... абе ясно ви е за какво става на въпрос....за да може ако правя нещо погрешно да се поправя.)
Благодаря предварително :) :) :)
spoo
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 10 Юли 2010, 10:06

Като за начало, опитай все пак да си зададеш някаква парола на потребителя.
Забелязал съм че понякога има някои мистериозни проблеми свързани с влизането без парола / автоматичното влизане.
Относно Интернет-а ти - в крайна сметка с DSL (PPPOE) Интернет ли си или с обикновен LAN Интернет?
Желателно е, ако официално се води че си на pppoe, да си направиш още в началото настройките за pppoe. Другото е по-скоро някаква аномалия предизвикана от самия ти доставчик (това че имаш Интернет без да настройваш нищо).
Като цяло, ако си объркаш нещо конфигурацията, имай предвид че преинсталирането на пакети далеч не е решение на каквото и да е - това не е windows :)

Иначе, проблемът с мишката и клавиатурата е отстранен вече. Той се беше появил заради един грешен ъпдейт (в хранилище което не е наше).
Така че, вече може спокойно да ъпдейтваш всичко веднага след преинсталация. Просто беше извадил кофти късмет с дефектния ъпдейт :)
Видео драйвер се инсталира от Система -> Администриране -> Драйвери за хардуер.
Ако не се показва нищо там - значи нямаш нужда от драйвер (или няма точно като за твоя модел видеокарта).
Пиши все пак каква е ако срещнеш проблеми.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот spoo » 10 Юли 2010, 15:32

Интернета ми е DSL.

Използвах командата "sudo pppoeconf" и след това "sudo /etc/init.d/networking restart" и интернета ми идва :D , но при рестартиране на компютъра не се свързва автоматично, а и икнката за уведомяване на нетуърк мениджъра я няма.
Какво да направя за да се свързва с интернет автоматично при влизане в системата без да се налага всеки път да пиша командата pppoeconf и да се повтаря целия процес?
А и друго - няма ли приложение нещо, дето да улеснява процеса със свързването. Четох някъде из тоя форум, че може да се добави "нещо такова" с командата sudo apt-get install wicd.

ПП: От /network manager/DSL/добави/ - не става работата.....само от конзолата.
spoo
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 10 Юли 2010, 16:21

Не прави грешката да слагаш wicd! Това тотално ще умеша нещата, а и не е стандартно за УСУ / Убунту.
ВСИЧКО се прави през Network Manager. Не през pppoeconf.
Според мен всичко ще се оправи ако си настроиш парола на потребителя с който влизаш в системата, и не използваш автоматично влизане.
Едното се прави от Система -> Администриране -> Потребители и групи, а другото от Система -> Администриране -> Екран за влизане.
Също така, не забравяй докато настройваш връзката в Network Manager, да сложиш отметка "Автоматично свързване".
Пак повтарям - ВСИЧКО се прави чрез Network Manager. Другите начини са нестандартни и има добра вероятност да объркаш нещо ако конфигурураш чрез тях.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот spoo » 10 Юли 2010, 16:35

Сега съм го направил да влиза с парола, не автоматично. От както се пробвам да слагам УСУ не става конфигурацията за интернета през мениджера....винаги се пробвам да го настроя точно така както трябва и каквито препоръки ми давате, но...не става... Може би е добре да кажа, че съм с 2 LAN карти /едната си е вградена в дъното, тя седи неизползваема/.
За да не се мъча да правя конфигурация през нет. мениджър-а, не може ли да си напиша нешто като .bat /както е при Windows/ и той да прави тези действия в конзолата, които сега ги пиша за да се свържа. Това са:
sudo pppoeconfig
...след няколко питания въвеждам име, след това парола...
слет това за да има нет - sudo /etc/init.d/networking restart

Поздрави! :)
spoo
Старши член
Старши член

Мнениеот bako_ttv » 10 Юли 2010, 18:01

На мен пък ми е много странно ,че имаш проблем с връзката (преди първия рестар си имал интернет , а след него нямаш)?!
И аз съм с РРРоЕ и нямам такъв проблем! Когато се случи по време на работа с компютъра да прекъсне интернета (това си е от доставчика) и ми изпише ,че нямам връзка - просто кликам на иконата и избирам отново да се свърже. При което си се свързва и продължавам да си работя с компютъра в интернет!
Не знам само дали има начин (както и ти го искаш) да се рекънектва автоматично при такива сривове на връзката?!
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот spoo » 10 Юли 2010, 18:10

Ако е дадена отметка върху автоматично свързване, връзката веднага се опитва да се въстанови....става въпрос за прекъсване на интернета за секунди. Аз бях марко време с ubuntu 10.04 и там нямах проблем със свързването...не знам защо тук се получава така.
....Но да чакаме отговор от администратора :) :)

ПП: Пак ми се прецака изключването и рестартирането :D
spoo
Старши член
Старши член

Предишна

Назад към Бъгове