Проблем с интернет скорост

Въпроси свързани с използването на УСУ

Проблем с интернет скорост

Мнениеот bingobongo » 26 Май 2017, 12:17

Здравейте. От месец и половина съм с нов доставчик на телевизия и интернет: "Виваком". Първия месец и малко всичко беше повече от перфектно. По договор съм на 100 Mbps. и при включени три броя stb и то на HD канали скоростта мерена по кабел падаше до около 90 - 95 Mbps. От две седмици обаче се почнаха проблемите. Насичане на HD каналите - не винаги и постоянно, както и бавна скорост на интернета. Идваха пет различни екипа от Виваком като тестваха какво ли не, включително смяна на устройства: рутер и суич при мен, както и смяна на асес суича на входа на блока. Днес след някакви настройки от тяхна страна, дойде нов екип. HD каналите за сега не насичат, но интернета мерен по кабел от "speedtest.net" трудно стига 20-30 Mbps. Меря на настолен комп с УСУ 9.1 Декстоп, на друг настолен с УСУ 9.3 Мини и на лаптоп с УСУ 9.1 Декстоп , скоростта е почти еднаква. Екипа от Виваком си носеха лаптоп с бозата и на него с кабел показва 98 Mbps. а през рутера 55 Mbps. Дръпнах "chromium" за да елиминираме "Firefox" като евентуален проблем, но и там скоростите през "speedtest.net" са 20-30 Mbps. Явно проблема е някъде при мен. Човек от екипа им ме попита мога ли да си сменя дрйверите, като предположение че проблема е там. Дайте идеи къде и какво да правя ? За тях въпроса е приключен, но от екипа искат да споделя с тях ако намеря решение, просто да знаят. Благодаря.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
0.5литра-personal edition
0.7литра-professional edition
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
3 литра-for small business
5 литра-corporate edition
Оплачи се. http://www.armenskipop.net/
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Re: Проблем с интернет скорост

Мнениеот bingobongo » 26 Май 2017, 19:19

0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 27 Май 2017, 09:08

За по сигурно извиках двама съседи с лаптопи единия беше със седмицата а другия с десетката на бозата. И двата отчетоха скорости около 95 Mbps. :@ Не знам защо УСУ ми отчита такива бавни скорости. Интересното е че телефона през рутера ми показва 40 Mbps.
speedtest-telefon.jpg
Може ли проблема да е от софтуера на Виваком ? Моля помагайте. Благодаря.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 27 Май 2017, 21:41

Сега се сетих че преди време мерих скорост на интернет през терминала. python-pip и speedtest-cli. Пуснах speedtest в терминал и о чудо, скорост през рутера: download 47 Mbps , upload 15 Mbps , а на кабел: download 94 Mbps , upload 60 Mbps . Пуснах speedtest в терминал и на трите компа. Скоростите са идентични.Значи ли това че браузъра се е...ва. От известно време ми прави впечатление че лиско (Firefox) зарежда страниците по бавно, но го отдавах на uBlock.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 30 Май 2017, 08:57

Здравейте. Вчера привечер ми се обадиха от техническия отдел на Виваком да ме питат до къде съм стигнал с решаването на проблема ми. Попитаха дали мога да сменя дистрибуцията на един от компютрите с различна от УСУ, и да видя дали пак ще го има проблема със скоростите на интернета. Какво ще ми препоръчате за лесна и бърза инсталация и то само за пробата. После пак ще си кача УСУ. Или ако има начин с някоя дистрибуция да си направя флашката да зарежда както УСУ без инсталация - и да тествам от нея. Благодаря.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 30 Май 2017, 22:23

Здравейте. Вече се чувствам малко странно - сам си пиша. При никой ли го няма моя проблем ? Опитах да сваля ISO на StotinkaOS . но нещо не се получи. Свалих ISO на linuxmint-18.1-cinnamon-32bit , но LiveUSB Install на УСУ ми изписва че не го поддържа. Последната версия която я има в него е linuxmint-17.3-xfce-32bit. Свалих нея буутнах USB и тествах скоростта през неговата Mozilla. Показа ми това.
Снимка на екрана_2017-05-30_18-12-56.png

И това ограничение за големината на снимката ме побърка, голяма игра падна докато го намаля. Не може ли да се качват в по голям размер ? Например с print screen големината на снимката на екрана е около 500-600. а ограничението е 256.
Та към въпроса със скоростта.
Проблема в УСУ ли е , или във Виваком ?
Прикачени файлове
Снимка на екрана_2017-05-30_18-12-56.jpeg
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот levun4o » 01 Юни 2017, 03:35

Повечето от тестващите скоростта на нета сайтове са на самите доставчици или поддържани от тях и винаги показват "страхотна скорост" :D

Освен това под Бозата винаги са на "Full"

Ако рутерът ти поддържа обмен 54 Мбпс а не 150 или 300 не искай повече от него.

Не им зная нета на Виваком но всичките мобилни оператори се опитват да правят от пръдня боя и така си омайват клиентите.Но....то и боя не се получава.

Ще попитам хора които са наясно и ще се опитам да те светна по въпроса,защото това което ти пиша до тук са само общи приказки базирани на мои и не само мои наблюдения.

Но това за рутера си е верно.
РЕД МОЖЕ И ДА НЯМА,НО ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВА ! (стара казармена мъдрост)

"MICROSOFT" ДА МЕ ЦЕЛУВА ВСЯКА СУТРИН,ПРЕДИ ЗАКУСКА, МЕЖДУ ДВЕТЕ БУЗИ,НО НЕ ТИЯ ДЕТО СА МИ НА ЛИЦЕТО ! :mooning:
Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот levun4o » 01 Юни 2017, 04:45

Здрасти,пак съм аз
След кратка консултация с ранобудните радиолюбители от половин България стигнах до следните изводи:
1.За 15лв такса-толкова :(
2.Ако искаш максимална скорост включи само едно устройство

И съответно се появиха въпроси:
1.По какъв кабел ти идва нета?
2.Какъв рутер са ти дали вивакомци?
3.Има ли някакъв разпределител след кабела?

И малко обяснение от моя страна само за твоя информация:

HD телевизията и интернета вървят на пакети. И като закачиш n-броя устройства (телефони,компютри,телевизори) за кого по-напред?Защото пакетите се разпределят между всички.Както се досещам ти не си на гарантирана скорост.А това означава,че тези 100Мбпс се разпределят между устройствата които са включени.
Тъй като съм сигурен,че не си на гарантирани 100Мбпс (а там цените са дебели) не винаги ще имаш 100Мбпс.

Съвет даден от много народ до когото се допитах-отделно интернет,отделно HD телевизия.Е...имаш едно неудобство-ще плащаш 40-50лв на месец.

И най-важното: Не забравяй,че доставчикът винаги е прав! :devil: Грешката е в твоя телевизор :)

Ако искаш направи следният тест:Включи само един комп и мери скорост.Може да повториш с различни устроства,но винаги само едно да е включено

И за последно,ако искаш, потърси си по-истински доставчик на интернет услуги.

Надявам се да са ти полза съветите.

"MICROSOFT" ДА МЕ ЦЕЛУВА ВСЯКА СУТРИН,ПРЕДИ ЗАКУСКА, МЕЖДУ ДВЕТЕ БУЗИ,НО НЕ ТИЯ ДЕТО СА МИ НА ЛИЦЕТО ! :mooning:
Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот bingobongo » 01 Юни 2017, 21:38

Здравейте. За тестсайтовете дори и да са тяхни, защо тогава ми показват не това което трябва а в пъти по бавна скорост през браузъра, а в терминал реалната скорост ? Рутера който ми свързаха от Виваком е ZTE – ZXHN – H118N 300 Mbps, а моя е TP-LINK TL-WR842ND 300 Mbps. и да изпреваря въпросите - не раздават еднакви IP и не си пречат на каналите. При тестовете махам единия от рутерите. Картата на лаптопа е макс 72 Mbps. Но на кабел няма ограничения. Таксата не ми е 15 лв. А 40 лв. В горните постове писах, че до преди две седмици нямаше никакви проблеми. Дори и при включени 3 стб на HD канали скороста беше около 90 - 95 Mbps.
"Ако искаш направи следният тест:Включи само един комп и мери скорост.Може да повториш с различни устроства,но винаги само едно да е включено"
Мерих и аз и те на входна точка в апартамента както и на аксес суич на входа на блока. По интересното е че с УСУ и на трите компа мери еднакви скорости - 20-30 Mbps. в работна среда а през терминал 90 - 95 Mbps. На linuxmint-17.3-xfce-32bit. Е съвсеееем различно, както писах по горе. Относно по добрия доставчик: блока ни е последен в квартала и е почти на сред полето. Единствените които се престрашиха да докарат кабели до нас са 1.Мегалан-после Мтел. 2.newagenetworx. При тях бях преди да мина на Виваком които прекараха кабел преди два месеца. 3. Булсатком вкараха кабел малко след Виваком. При този избор Виваком са за предпочитане, след като съм бил на Мегалан – мтел и се уака-а, newagenetworx бяха добре в началото и после се почнаха едниииии. Слаб интернет и насичане на каналите, следва обаждане до шефа и всичко е на 6. На следващия ден пак греда. Просто ми писна да си приказваме едни и същи глупости с него. Днес свързаха още един съсед към Виваком. С неговия лаптоп с боза-10 мерихме онзиден скорстта в нас и беше на 95 Mbps. Хареса му и веднага отиде да подпише с Виваком и заряза newagenetworx. Моля Светли и Краси ако имат време и желание да погледнат проблема ми. Благодаря. :bow: :bow: :bow:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот levun4o » 02 Юни 2017, 06:57

Не съм специалист по линукса,но все си мисля,че проблемът не е в УСУ.Опитах се да ти помогна доколкото мога.Ако искаш прочети в нета що е туй интернет,как се доставя,как се менажират мрежите,от какво зависи скоростта и още много неща.Много добре е обяснено и е на български език.За съжаление не мога да си спомня къде-отдавна съм го чел.Ако не се лъжа е на страницата на Циско.
Последна промяна levun4o на 02 Юни 2017, 07:27, променена общо 1 път

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот levun4o » 02 Юни 2017, 07:26

Ето ти и нещо полезно.На този адрес като си напишеш IP-то ще видиш всичко за него-как е менажирана мрежата,собственик,брой IP-та,рутиране и др.

https://www.robtex.com/oldindex.html

Но преди това е хубаво да прочетеш за мрежите за да знаеш какво виждаш.

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот bingobongo » 02 Юни 2017, 10:28

Здравейте. Направих няколко теста и ето резултата:
Първия е на сайта който си дал
snapshot9.png

другите два са ясни
snapshot10.png

snapshot11.png

Всичко се мери на кабел УСУ 9.3 мини.
Вече не знам какво да мисля.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот levun4o » 03 Юни 2017, 00:50

Нищо не си разбрал.Дадох ти този сайт за да видиш как доставчикът ти е менажирал твоето IP и как идва до теб нета,а не да си мериш скоростта.

Ще ти го обясня съвсем просто.Представи си една тръба с диаметър 10 см и от единият и край някой пуска да тече по нея кока кола.На другият край на тръбата стоят 10 човека с отворени уста и всеки иска да получи пълният дебит който идва по тръбата.Нали се досещаш,че няма как да стане.

А на входа на кабела може да мериш колкото си искаш.На доставчикът това му е основно задължение-да омае клиента и да го обвърже с договор.Не си ли виждал промоция на нов продукт в някоя от веригите?Пускат ти нещо хубаво и на приемлива цена докато захапеш и после-големото дърво.

Не ти е виновно УСУ-то.Ако си направиш труда да прочетеш как се доставя нет (писах ти в по-горен пост) ще успееш да разбереш как се мъчи да те убеди доставчика,че при теб нещо не е наред.

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот bingobongo » 04 Юни 2017, 12:57

Здравейте. Благодаря ти за съветите. Това ми е ясно:
http://www-it.fmi.uni-sofia.bg/courses/BonI/chapter1.html
http://www.soft-press.com/uploads/products/book74/chapter/chapter.htm
http://valenstef.info/pomagalo/sastnost.pdf
Ще ти го обясня съвсем просто.Представи си една тръба с диаметър 10 см и от единият и край някой пуска да тече по нея кока кола.На другият край на тръбата стоят 10 човека с отворени уста и всеки иска да получи пълният дебит който идва по тръбата.Нали се досещаш,че няма как да стане.

Много готино е това с кока колата въпреки че предпочитам бирата. :beer: :beer: :beer:
Началото на "тръбата" след оптиката е асес суича. На него за сега сме само 4 клиента. Порта на който съм вързан е гигабитов. Както споменах по горе при включени 3 stb на HD канали ми гарантират скорост на интернета не по малка от 70-80 Mbps. За модела на рутерите и цената на пакета вече писах.
При замерванията винаги оставям включен към лан кабела единствено и само компа с който меря. От сайта https://www.robtex.com/oldindex.html какво точно искаш да ти покажа ?
snapshot6.png

Интересното е че на другия край на "тръбата" – входната точка в апартамента ми, замервахме с няколко компа с различни О.С. както писах по горе и скоростите са повече от добри. Дори и на УСУ мерена в терминал скоростта е добра. Единствено в работна среда през Mozilla ми бави интернета и клиповете от тубата и Vбокса се зареждат бавно и понякога насичат. За онлайн филми и дума не може да става. При тази ситуация не разбирам как точно доставчика менажира IP ми и мрежата така че скоростите на нета да са добри мерени с бозата, linuxmint, и УСУ през терминала.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот levun4o » 05 Юни 2017, 06:24

Напиши в терминала "traceroute IP на адреса или името на сайта" без кавичките.Пример: "traceroute google.com" или "traceroute 93.128.150.48" (измислено IP).Ще ти покаже целият път от теб до крайната точка и колко ти е пинга на всяка една от точките през които минаваш.Ще се уплашиш какви забавяния има по трасето.
По този въпрос помогнах на някой,не помня на кой.И той като теб бе задал неправилно въпроса защо му е слаб нета,а не защо му вървят тегаво някои неща.
За такова забавяне в повечето случаи твоят доставчик няма вина,още повече пък съответната ОС.Има го писано във форума.

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Следваща

Назад към Въпроси / Проблеми