Дуал буут на Windows 8.1 и Lubuntu 15.10

Въпроси свързани с използването на УСУ

Дуал буут на Windows 8.1 и Lubuntu 15.10

Мнениеот LXDE_Noob » 26 Мар 2016, 10:31

Здравейте, от няколко дни се опитвам безуспешно да си направя дуал буут(dual boot) между Windows 8.1 и Lubuntu 15.10. Имам лаптоп Acer Aspire E 15 Start, който е купен "готов за употреба" с инсталиран windows 8.1. Тъй като и преди съм ползвал Lubuntu и бях наистина доволен от нея, сега реших отново да си я инсталирам, разбира се запазвайки и windows-а. Но срещам някои затруднения при този процес.

Първо искам Lubuntu да е на отделен дял( заделил съм за него от хард диска един дял под NTSF от около 30 GB). Инсталационния процес в общи линии ми е ясен но, това разделяне на дяловете, swap, boot и т.н ми е непонятно честно казано. Следвах стъпките от този сайт: http://linux.about.com/od/LinuxNewbieDesktopGuide/ss/The-Ultimate-Windows-81-And-Ubuntu-Dual-Boot-Guide.htm но не мога да кажа, че ми се получи.

Основният ми е проблем обаче настъпва след инсталацията. След като инсталирам линукс-а компютъра директно си буутва windows и това е. Пробвах стъпките описани в сайта, който посочих по-горе но уви никакъв резултат.
Не знам доколко стана ясно, какъв е проблемът ми, но надявам се някой да може да ми помогне.
LXDE_Noob
Зарибен
Зарибен

Re: Дуал буут на Windows 8.1 и Lubuntu 15.10

Мнениеот малин » 26 Мар 2016, 14:03

Опитай така и ако не стане - значи иска и още неща за правене/променяне по БИОСа или разпределението на дяловете.

При следващата (пре)инсталация (нали 16.04 ще излезе скоро) ще може ли снимка от gparted как изглежда разпределението.
Аватар
малин
Заклет фен

Назад към Въпроси / Проблеми