Грешка в УСУ-то ли е, или бацил?

Въпроси свързани с използването на УСУ

Грешка в УСУ-то ли е, или бацил?

Мнениеот king » 06 Ное 2015, 16:10

Здравейте, проблема е следния. независимо, какъв прозорец отворя на екрана (мозила; нещо от офиса; плейър; тъндърбърд и т.н.) на същия му няма горното и долното поле (където се намират иконките за минимизиране, цял екран и затваряне). Също така, когато имам отворени програми не ми ги показва в долния панел, както беше досега. Другото което е, не работят клавишните комбинации Алт+F2 и Алт+F4, както и някои от иконките по мозилата. Когато натисна иконката за домашната папка менюто ми пада с по-голям шрифт, докато другото с програмите си изглежда нормално. Предполагам, че и други неща не искат да ми работят, но просто това използвам и съм забелязал.
Интересното е, че съм инсталирал УСУ9 на два компютъра (сагата по инсталацията е подробно описана в цяла тема тук, за което за пореден път благодаря за помощта), които нямат връзка по между си и проблема се появи едновременно на двата, след последния ъпдейт на системата. Единственото, което съм опитал да правя е да вляза в аварийния режим и да ги накарам сами да си поправят изпочупените пакети, но нищо не се получи. За съжаление толкова ми е капацитета. Факта, че се получи едно и също нещо на два отделни компютъра ме кара да предполагам за вирус или грешка в ОС, след ъпдейта, но може и да греша.
king
Старши член
Старши член

Re: Грешка в УСУ-то ли е, или бацил?

Мнениеот малин » 06 Ное 2015, 21:57

Преинсталирай usu-minimal-skel или usu-desktop-skel. За пример
Код: Избери целия код
sudo apt-get install --reinstall usu-minimal usu-minimal-skel usu-fixes

или от Синаптика. И после рестартирай.
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот king » 07 Ное 2015, 11:57

Четири пъти преинсталирах пакетите и рестартирах, но за съжаление ефекта е нулев. Правя го през синаптика, защото се оказа, че за разкош не ми дава да пиша и в терминала. Явно при мен нищо не става от първия път. Някакъв друг начин има ли?
king
Старши член
Старши член

Мнениеот tesco » 09 Ное 2015, 11:08

При новоинсталирано усу 9.2 мини и след ъпдейт и при мен стана както при кинг.При 9.1 десктоп версията засега няма проблем.Ползвам 64 битови версии.
tesco
Редовен
Редовен

Мнениеот Alfonsu » 09 Ное 2015, 11:23

Проблема идва от хранилището ppa:kubuntu-ppa/backports. Просто го деактивирайте от синаптик и няма да има проблем след актуализация. На 04.11.2015 пуснаха актуализация на КДЕ до версия 4.14.3 която нещо не се понася на УСУ. При вече актуализирана и омазана система вероятно ppa-purge ще помогне.
Alfonsu
Старши член
Старши член

Мнениеот малин » 09 Ное 2015, 13:26

"Превод" на горното
sudo apt-get update && sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:kubuntu-ppa/backports && sudo apt-get update && sudo apt-get -f install
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот king » 10 Ное 2015, 09:53

Премахнах въпросното хранилище от синаптика. Рестартирах, но нещата си останаха по стария начин. Може би е нужно да премахна още нещо? Не мога да работя през терминала, защото не ми дава да пиша в него.
king
Старши член
Старши член

Мнениеот tesco » 10 Ное 2015, 14:02

Аз като премахнах хранилището от програми и актуализации и последвал ъпдейт през синаптика нямах вече проблеми.
tesco
Редовен
Редовен

Мнениеот king » 10 Ное 2015, 17:00

Аз го махнах от синаптик-настройки-хранилище-друг софтуер и сега, като те прочетох махнах чавката от актуализации- неподдържани актиализации. Но не се получи. Може би, бъркам някъде
king
Старши член
Старши член

Мнениеот tesco » 10 Ное 2015, 18:13

Може би го правиш при вече омазана система.Забравих да напиша че съм го направил на прясно инсталирано усу.
tesco
Редовен
Редовен

Мнениеот lukas1 » 11 Ное 2015, 19:55

Аз съм с 64 битова версия десктоп.И при мен се омаза,след някакви ъпдейти,но май се оправи през синаптик,а може и да е било през терминал със sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade .Но не съм махал хранилища.Абе нищо не махах,като хранилища.
Аватар
lukas1
Заклет фен

Мнениеот king » 13 Ное 2015, 10:39

# tesco изпълних точно казаното от теб. Преинсталирах, без да слагам чавките на автоматичните обновявания и т.н. Веднага, първата ми работа беше да премахна този пакет на Кубунту, оттук Изображение. След това обнових пакетите и когато му дам да започне да инсталира актуализациите ми излиза този надпис
Изображение
и инсталацията спира, като продължава да ми показва, че актуализациите не са инсталирани. Най-вероятно нещо не правя, както трябва, но не мога да разбера къде бъркам. Интересното е, че този проблем с УСУ-то се появява само при някои от нас.

ПП Съжалявам за големите снимки, но не зная как да ги направя да излизат, като иконки.
ППП Горния панел си изчезва и се появява, когато си иска.
king
Старши член
Старши член

Мнениеот малин » 13 Ное 2015, 19:53

Отвори само синаптика, например с командата от терминала kdesudo synaptic . Не отваряй нищо друго което иска парола ( в това число ако ти излезе оповестяване за актуализации - просто го затвори и едва тогава отвори синаптика). Не редактирай източниците от друго място (въпреки, че изглежда подобно , то не е същата част от Синаптика, която е - ако я отвориш през него) и ако са отворени за редакция като администратор ще се получи разнобой.
Освен това - винаги ли ти излиза въпросното съобщение? Какво ще стане ако рестартираш, избереш реда в ГРУБ за възстановяване, разрешиш мрежата от там и после - поправка на счупени зависимости (май беше).
Аватар
малин
Заклет фен

Мнениеот lokster » 14 Ное 2015, 21:55

Ако synaptic дава грешката описана по-горе - опитай да изтриеш ръчно файла "/var/cache/apt/archives/lock" със следната команда:
sudo rm /var/cache/apt/archives/lock

Понякога се случва този файл да остане, и системата да си мисли че в момента върви процес по инсталиране на пакети. Съответно - не разрешава да продължиш.

Относно проблема с липсващите декорации на прозорците - очевидно има проблем при някоя от актуализациите, защото и при мен се случи на един от компютрите, но не открих защо.
Оправя се с инсталация на пакета kde-window-manager и рестарт.
От synaptic, или с команда:
sudo apt-get install kde-window-manager
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот king » 15 Ное 2015, 19:40

#lokster ако те разбирам правилно не е необходимо да премахвам хранилището на кубунтото, а само да инсталирам посочения пакет и така ще се оправи всичко?
king
Старши член
Старши член

Следваща

Назад към Въпроси / Проблеми