Запис от интернет радио

Въпроси свързани с използването на УСУ

Запис от интернет радио

Мнениеот Илиян Илиев™ » 25 Авг 2012, 19:33

Как мога да записвам от интернет радио?

Опитах с к радио рипер и тунапи, но и двете не тръгват. С кои други да опитам?
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Re: Запис от интернет радио

Мнениеот cjbolland2 » 25 Авг 2012, 21:00

С каква цел искаш да направиш този запис?
Аватар
cjbolland2
Заклет фен

Мнениеот Илиян Илиев™ » 25 Авг 2012, 21:27

Искам да го запиша на диск и да си го слушаме като ходиме на разни излети и те така.

п.п. Преди малко опитах KRadio4 и записва успешно. Ако има и други казвай да пробвам.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот Илиян Илиев™ » 25 Авг 2012, 22:31

Преди малко записах и диска. За качество не мога да говоря, защото в колата ми е скапана музиката(колонките). Иначе файла е малък - малко над 30 мегабайта за малко над 40 минути горе-долу. Доволно малко бих казал.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот lokster » 25 Авг 2012, 23:13

Ето един Java базиран GUI за streamripper - http://sourceforge.net/projects/stripper/ (сега го открих)
Изисква да имаш инсталиран пакета streamripper и openjdk-6-jre.
След свалянето на jar файла трябва от свойствата му да го направиш изпълним, и с десен бутон в "Отваряне с" да избереш "OpenJDK"
За да RIP-ваш онлайн радиостанции с него е най-лесно да изтеглиш pls или m3u файла на радиото, и след това в програмата от менюто "Program" да импортираш файла чрез "Import streams".
Можеш да разгледаш и настройките (ако в началото те предупреди че нямаш gstreamer, просто игнорирай съобщението). От настройките можеш да си настроиш с какъв външен плейър да се възпроизвежда радиото (така че като цъкнеш на него, директно да тръгва примерно в clementine). Можеш да настроиш и папката в която се записва (и други неща)...
Прави ми впечатление че на практика ЛИПСВАТ кадърни програмки за запис от онлайн радио (всичките са малко... неудобни). Може би е време да се намеся :)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот stancho » 25 Авг 2012, 23:28

lokster написа:Прави ми впечатление че на практика ЛИПСВАТ кадърни програмки за запис от онлайн радио (всичките са малко... неудобни). Може би е време да се намеся :)

А какво и е на VLC?
Аватар
stancho
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 25 Авг 2012, 23:47

stancho написа:
lokster написа:Прави ми впечатление че на практика ЛИПСВАТ кадърни програмки за запис от онлайн радио (всичките са малко... неудобни). Може би е време да се намеся :)

А какво и е на VLC?

Най-главния недостатък: ако записваш музика, не цепи автоматично записа т.е. създава ти един огромен файл с целия запис, вместо отделни mp3 файлове със съответното име на файл и ID3 информация за всяка пасен. Изключително неудобно (streamripper го прави автоматично).
Друг недостатък - ако rip-ваш директно потока (т.е. без да го прекодираш в друг формат и да губиш качество) след това получения файл е невъзможен за превъртане в някои плейъри (примерно clementine).
Току-що пробвах.
За сравнение, имам доста mp3/aac файлове записвани със streamripper от DI.fm и се възпроизвеждат безпроблемно.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Илиян Илиев™ » 26 Авг 2012, 01:18

Ми освен верно да направиш нещо по въпроса и те така.

Аз в момента също записвам цял файл, както вече споменах. Не би било зле и да може да се цепи на песни. А малкия файл говори за лошо качество, колкото и да се залъгвам с лошите колонки в колата.

Иначе VLC така и не успях да го накарам да записва. Създава някакъв .ps файл и това си е.

п.п. За превъртане не се сещах да пробвам, но както вече казах, на мен ми трябва фонова музика докато пека мръвки в гората и едва ли ще превъртам.

п.п.п. Освен това не съм привърженик на албуми или каквито и да е дискове. Обичам да слушам радио. Да има поздрави, да се продума нещо. И най-важното - някой да избира коя ще е следващата песен. Бе демек - обичам да има DJ, иначе ми е тъпо. Този диск ще е втория, който ще влезе в плеяра на колата за около 5 години, първия беше за проба на възможностите.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот mrdubanddnb » 26 Авг 2012, 09:39

Ако искаш да не се притесняваш за качеството, настрои в програмата записаният файл да е на 128kbps 32-bit float(така за една песен примерно 4 минути, излиза около 3MB и малко).Поне за мен всичко под тези параметри си е лошо качество.
Ако пък не те устройва и компютъра ти не е много стар, можеш с Audacity да си поиграеш с качеството на файла.
FB страница: Линк | Личен Блог: Линк
Аватар
mrdubanddnb
Сцепва се от писане

Мнениеот Илиян Илиев™ » 26 Авг 2012, 20:36

Ще опитам тези дни, но не вярвам да усетя разликата, заради дерящите колонки.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот lokster » 28 Авг 2012, 22:23

Готово, направих така както се заканих :) Ето резултата: http://skss.learnfree.eu/archives/3665
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Илиян Илиев™ » 29 Авг 2012, 20:20

Браво. Стори ми се, че звука е по-слаб но може и да греша. Изпробвах я буквално само 20 секунди, че нямам време. Тези дни ще я сравня по-добре с другата.

Няма ли как, като пуснеш записа да тръгва и радиото и да може да се избира дали да го слушаш или не? Не че е важно и решаващо, но все си мисля, че ще е по-удобно.
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот lokster » 29 Авг 2012, 20:33

По принцип streamripper не обработва по никакъв начин потока който идва от радиото, а го записва директно - без никакви загуби.
Не би трябвало да има разлика, а ако има - нямам никаква идея защо :)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот Илиян Илиев™ » 30 Авг 2012, 10:38

Нали ти казах, че го пробвах за секунди, а то проблема не бил проблем. Файла се отваря клементин, а програмата не е с увеличен до край звук, та за това така ми се е сторило. Същото си е.

А нали спомена нещо за разделяне на песни... Как се пуска тази функция?
Аватар
Илиян Илиев™
Заклет фен

Мнениеот lokster » 30 Авг 2012, 11:03

Опцията за разделяне на песни си е активна по подразбиране.
За да работи обаче, трябва самото радио да излъчва имената на песните. Примерно, ако си пуснеш някой от потоците на http://www.di.fm/ или http://eilo.org/ там имената на песните се излъчват и плейъра ги показва (съответно и streamripper знае кога да разцепи записа и да кръсти файла с определено име).
Ако обаче радиото не излъчва имената (както е с повечето български радиа), не може да се направи нищо. Примерно ако си отвориш радио N-JOY от http://www.predavatel.com/bg/ записа ще се прави в един голям файл.
Но дори и в такъв случай пак е по-добре да записваш със streamripper отколкото с VLC. Най-малкото защото е с пъти по-лесно.
В някоя следваща версия ще добавя повече опции в програмката - примерно настройка за автоматично разцепване при засичане на определено време тишина и т.н.
Тези опции си ги има в streamripper, аз просто ще ги добавя в интерфейса на програмката. Но не мисля да го усложнявам много. Идеята е да е проста и лесна.
Между другото, ако някой път трябва ръчно да разцепиш или отрежеш някой аудио файл и той е MP3 формат, може да ползваш http://mpesch3.de1.cc/mp3dc.html
Програмата е за Windows, но работи и под WINE (или поне работеше последния път когато я пробвах), и позволява да режеш MP3-ки без да ги прекодираш и да губиш качество. И е само около 300кб.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Следваща

Назад към Въпроси / Проблеми