Малко идиотско питане

Въпроси свързани с използването на УСУ

Малко идиотско питане

Мнениеот levun4o » 16 Апр 2014, 22:27

Здравейте,
Никъде не открих от къде мога да сменям режимите на работа на Wi-Fi картата.Дали да е в режим b,g,n или mixed.
Убеден съм, че работи в режим mixed.Сигналът от рутера доста ми плува и върти поляризацията и искам да я накарам да заработи в друг режим-примерно b.Както е известно на запознатите, със смяна на режима само в рутера нещата няма да се оправят.
С УСУ 7.0 Нетбук съм.
Моля помогнете.
Благодаря предварително.
РЕД МОЖЕ И ДА НЯМА,НО ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВА ! (стара казармена мъдрост)

"MICROSOFT" ДА МЕ ЦЕЛУВА ВСЯКА СУТРИН,ПРЕДИ ЗАКУСКА, МЕЖДУ ДВЕТЕ БУЗИ,НО НЕ ТИЯ ДЕТО СА МИ НА ЛИЦЕТО ! :mooning:
Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Re: Малко идиотско питане

Мнениеот levun4o » 19 Апр 2014, 21:36

Толкова сложен въпрос ли зададох?

В заглавието на темата "идиотско" включва мен,защото наистина за мен е идиотско питане за нещо,което би трябвало да е много елементарно.Но като не зная къде са пустите му настройки питам.
Колкото и да не харесвам бозата но поне там са на едно място заедно с настройките за мрежата.От скоро ползвам линукс и има още много неща да уча за него.
Та,да си дойдем на думата,ако някой знае как да стигна до управление на режимите на Wi Fi картата,моля да ми каже.

Ще почерпя някой ден :coffee: :beer: :d:

"MICROSOFT" ДА МЕ ЦЕЛУВА ВСЯКА СУТРИН,ПРЕДИ ЗАКУСКА, МЕЖДУ ДВЕТЕ БУЗИ,НО НЕ ТИЯ ДЕТО СА МИ НА ЛИЦЕТО ! :mooning:
Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот lokster » 19 Апр 2014, 22:24

От графичния интерфейс не можеш да го направиш.
Мисля че това което ти трябва е командата
Код: Избери целия код
sudo iwconfig wlan0 rate 11M

Където 11M съответства на скоростта на режима в който искаш да форсираш картата.
11M = b, 54M = g, и т.н.
За да върнеш стандартния начин на работа:
sudo iwconfig wlan0 rate auto

Поляризацията на сигнала е физическа характеристика на антената и не зависи от режима на работа на картата.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот levun4o » 20 Апр 2014, 14:00

Благодаря на lokster за точното,както винаги,обяснение :bow:
Нямах никаква представа,че картата може да се командва от конзолата.Както споменах отскоро съм с линукс и има още много да уча.Още когато се появи линукса аз исках да го ползвам и единственото ,което ме спираше бе незнаенето на английският език.Дълбок :bow: на lokster i svetli.Благодарение на вашите усилия най-после мога да се наслаждавам на една ОС на която е подчинен харда,а не тя на него.
@lokster пределно ясно ми е как се разпространяват радиовълните и тяхното поведение.Дадох го като пример,защото 2.4 Гхц е много "капризен" обхват при мокро време.Но не желая да разводнявам темата-това е за друг форум(където се обдъжда разпространението на радиовълните и имат ли те почва у нас :) ).

Още веднъж благодаря за помощта :bow:

На всички християни,четящи тези редове ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ и Весели празници

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот levun4o » 20 Апр 2014, 14:12

Относно поляризацията на сигнала и режима на картата има връзка,защото при завъртян сигнал почват да се губят много пакети,а алгоритъма на режима (не зная сали правилно се изразявам) винаги гони максимума.И от това се получават едни пропадание,прекъсвания... Точно поради тази причина искам и картата и рутера да са в един режим.Защото ми писна всеки път да въртя антената и да целя ъгъла на завъртането.За уточнение ще спомена,че работя с антена с насочено действие,с много тесен ъгъл на излъчване/приемане около 8-10 градуса.

А!
И още нещо се сетих-има ли програми,работещи под линукс с които да следя нивото на сигнала и нивото на шума (за предпочитане да го дават в Db,а не в %),както и на кой канал работи даден рутер?

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот bingobongo » 15 Май 2015, 14:01

Здравейте."lokster" преди да форсирам картата до определен режим как да разбера в момента на кой работи.Питам защото с кабел достигам скорост на нета 70-80 MBit. а през Wi-Fi едва 30-40.Рутера е TP-LINK 150M Wireless Lite N Router Model No. TL-WR740N / TL-WR740ND и настройката на Wireless Settings е на 11bgn mixed - Channel Width: Auto /и разтоянието до лаптопа е около 3 м.-в една стая са.Доставчика на нет ми обясни,че или картата на лаптопа не поддържа по високи скорости,или не се свързва с рутера правилно,или рутера ми си заминава. :( Може ли с промяна на някои от настройките да се постигнат по високи скорости ? Благодаря.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
0.5литра-personal edition
0.7литра-professional edition
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
3 литра-for small business
5 литра-corporate edition
Оплачи се. http://www.armenskipop.net/
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот lokster » 15 Май 2015, 15:21

Има редица фактори които влияят на скоростта с която се свързваш към безжичната мрежа - особено при такива "обикновени" рутери.
Моя е същия, но с OpenWrt фърмуер. След доста експерименти успях да го настроя така, че повечето устройства да се свързват на 150 MBps вместо на 72.
Ето какво съм променил:
- Channel Width - ако има 40MHz (при мен има две: 40MHz second channel above и 40MHz second channel below - избрал съм above).
- включен WMM Mode
- криптирането е WPA2-PSK
Разковничето се оказа избора на канал. Изреди всички възможни, и виж на кой се свързва най-добре.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот bingobongo » 16 Май 2015, 13:02

При мен има (Auto,20MHz,40MHz) беше на Auto промених го на 40MHz. WMM Mode си беше включен.Криптирането е WPA/WPA2 - Personal(Recommended)
Рутер.png

това WPA2-PSK май го имаше на предишния модел квадратния рутер.
TP_LINK.jpg
TP_LINK.jpg (2.55 KiB) Прегледано 9180 пъти

сега съм с два такива
TL-WR740N.jpg

и са в двата края на апартамента за да го покриват целия.Повечето настройки са на Auto понеже съседските рутери също са на Auto за избор на канал. Има моменти когато сигнала на съседа над мен е по силен от моя,което противоречи на логиката като се знае параболата на излъчване на антената. Идеята ми е как да разбера картата на лаптопа в какъв режим е и да променя режима на рутера в същия,а не да бъде (11bgn mixed) другите му режими са (11b only)-(11g only)-(11n only)-(11bg only) През AIDA64 ми показва че картата на лаптопа е Intel(R) Wireless WiFi Link 4965AGN и в нета четох,цитирам : (Зависи от приемниците. На някои лаптопи и адаптери е 150 Мбит/с на други 65 Мбит/с. Става въпрос за N-стандарта.)
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот bingobongo » 21 Май 2015, 11:28

Здравейте."lokster" как да разбера в момента на кой режим 802.11a,b,g,n, работи картата на лаптопа или е на auto ? :( В терминал като напиша iwconfig и ми изкарава това : :?:
wlan0 IEEE 802.11abgn ESSID:"име на рутера"
Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: 00:00:00:00:00:00
Bit Rate=72.2 Mb/s Tx-Power=15 dBm
Retry short limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Power Management:off
Link Quality=66/70 Signal level=-44 dBm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:11629 Invalid misc:417 Missed beacon:0
lo no wireless extensions.
eth0 no wireless extensions.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот lokster » 21 Май 2015, 14:09

"Режима" разбираш от скоростта на която картата се е вързала.
Под 11 е "b", над 11 e "g", над 54 е "n".
Можеш да опиташ да фиксираш скоростта на картата със следната команда, но не работи за всички карти, а и ако условията не позволяват толкова бърза връзка може в крайна сметка връзката да стене по-бавна и нестабилна от сегашната:
sudo  iwconfig wlan0 rate 150M fixed

При сегашната пренаселеност с рутери и всякакви безжични сигнали не бива да се учудваш че такъв евтин рутер не успява да закрепи максималната скорост.
При мен с настройките които ти бях писал (и без да изпълнявам това което съм ти написал по-горе) в момента лаптопа ми е вързан на 150Mbps (единствено канала на рутера съм сложил да е auto). Преди малко без да съм го местил из стаята беше 135Mbps, а преди час - 65Mbps (и е на половин метър от рутера).
Така че всичко е от интерференцията с други сигнали.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот bingobongo » 22 Май 2015, 10:14

Ако правилно съм разбрал над 54 е "n" при мен е 72.2 ,ако с тази команда (sudo iwconfig wlan0 rate 150M fixed) нещо се обърка така ли да го върна в предишната настройка (sudo iwconfig wlan0 rate auto) или (sudo iwconfig wlan0 rate 54M) Относно пренаселеност със сигнали живея във вход с 30 апартамента а виждам мрежите на 26 рутера като на най слабия е (Сила на сигнала:12%)

Type:802-11-wireless
Състояние:Връзката осъществена
Системно име:wlan0
IPv4 адрес:192.168.0.103
Скорост на връзката:72.2 MBit/s
MAC адрес 00:00:00:00:00:00
Точка за достъп (SSID): име
Сила на сигнала: 71%
Канал:1 (2 412 MHz)
Сигурност: WPA2-PSK
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот lokster » 22 Май 2015, 10:49

Връща се със "sudo iwconfig wlan0 rate auto".
При мен обаче след като си поиграя с тази команда, картата почва да работи на много бавен режим. Най-сигурно се оправя с рестарт, тъй като настройката е временна :)
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот bingobongo » 22 Май 2015, 14:59

Опитах (sudo iwconfig wlan0 rate 150M fixed) но ми изписа (no talloc stackframe at ../source3/param/loadparm.c:4864, leaking memory) :?:
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар
bingobongo
Заклет фен

Мнениеот levun4o » 17 Юни 2015, 01:43

Molia da me izvinite za latinicata,no ot tozi komp ne moga da polzvam kirilica

Ako iskash izpolzvai komandata "wavemon"-ot tova koeto se pokazva vij kakvo ti dava za saotnoshenieto signal/shum.Izberi si kanal s naj-malko shum.2.4Ghz e mnogo kaprizen radiochestoten obhvat i prekaleno mnogo ustroistva rabotiat tam,vkl. i microwave pechkite.Osven tova daljinata na valnata rezonira i s vodnata molekula,taka che se vliae i ot otnositelnata vlajnost na vazduha.
I ne se zablujdavai,che malkata antenka s kragova diagrama se darji taka kakto e pokazano na shema,diagrama ili neshto podobno.Pri tazi daljina na valnata (okolo 12cm) se poluchavat tolkova mnogo otrazeni signali i zavartane na poliarizaciata,che bez specialna aparatura ne movesh da razberesh kakav signal ulaviash.
Dano sam ti bil polezen.

Аватар
levun4o
Сцепва се от писане

Мнениеот bingobongo » 17 Юни 2015, 18:23

Опитах wavemon но ми изписа че не инсталирана.Наложи се да я инсталирам и при настройка на ауто беше на канал 1.Промених го в другата крайност 13 канал,като съседските рутери бяха на 5,6 и 7 канал.
1.png

Няма фрапираща разлика.
0,1литра-demo
0.25литра-trial version
1.0литра-network edition
1.75литра-enterprise
Аватар