УСУ 6.0 – тестова версия

Всички новини около УСУ

Re: УСУ 6.0 – тестова версия

Мнениеот tsveto » 08 Ное 2010, 16:42

Вчера ровейки се из интернет поподнах на УСУ 6.0 – тестова версия. Mного ми хареса като визия от Live DVD - то и реших да я инсталирам за да я пробвам.
Главното което ме впечатли от пръв поглед бе свежия и вид и това, че е наблегнато много на българския език в нея, факт особенно важен за мен.
Не съм компютърен експерт, а по-скоро любител, но технически грамотен човек, а заниманията ми с Линукс е по-скоро хоби и това, че ми допада идеята за свободен софтуер с отворен код.
Машината ми е със съвременен хардуер - CPU: INTEL Pentium Processor Dual - Core E5300 @ 2,60GHZ FSB 800 2MB; Дъно: AsRock G31M-VS (INTEL G31 EXPRESS CHIPSET), Северен мост: Intel Brearlake G31, Южен мост: Intel 828001GBICH7;
Видеокарта: ATI Radeon HD4670 512MB DDR3 (RV730) & (ATI RV710 HD Audio controler ) PCI-E; RAM: 4 GB - (Kingston 2x2 GB DDR2-800 SDRAM); Мрежова карта: Realtek RTL8102E/RTL8103 Family Fast Ethernet NIC (PCI-E - интегрирана на дъното); DVD -+RW; HDD: Hitachi HDT721064SLA360 (640 GB, 7200 RPM, SATAII); + WD WDCWD1001FALS-00E8B0 (931GB, IDE, SATAII);+ Seagate ST380011A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA) for - LINUX :-));+ Toshiba USB 2.0 3,5" 931GB;+ TURBO-X External Hard Drive WDCWD10EADS-00P8B0 ( 931GB, USB 2.0 & e-SATA); SOUND: CREATIVE BLASTER X-Fi Xtreme Audio (7.1, PCI); TV tuner: AVer Media A827 - AVerTV Hybrid DVB-T Volar HX - USB 2.0 (Linux Support); DTV Monitor: SAMSUNG SyncMaster 2333HD (Full HD); Creative Inspire P5800 Speaker system (5.1); Generic USB HUB; Vimicro USB 2.0 UVC PC Camera & USB 2.0 Audio device (mic.); Keybord: Logitech - USB; Mouse: A4TECH - USB; Printer: hp deskjet 920C - USB.
Имах вече инсалирана версия на Mandriva Linux Powerpack 2010 Spring, която бях свалил преди доста време от един руски торент тракер. Тя беше инсталирана но отделен HDD 80 Гб. dev/sda , който сам бях разделил при инсталацията и на: sda1 21 GB (ext3) за самия Линукс, 4.2 GB Linux SWAP , sda6 54GB (ext3) за /home. Първоначалната ми идея бе да не изтривам Мандривата, а да отделя ръчно при инсталирането на УСУ част от sda6 нов дял около 20 ГБ където да инсталирам УСУ. Не зная дали защото УСУ 6.0 ползва новата файлова система ext4 или защото аз нещо обърках, но не се получи добре, а и Мандравата взе, че се повреди и вече не искаше да тръгне. Нищо, и без това имаше някои бъгове в нея които се бяха получили, та отново пробвах да инсталирам УСУ6.0, този път го оставих то само да си направи дяловете, като му предоставих целия този 80 ГБ диск. Уж се инсталира нормално, после ме попита дали искам да кача драйвер за видиокартата на ATI , пробвах да го кача и всичко заби и после след студен рестарт вече не работеше... Повторих операцията с преисталирането още веднъж, този път не инсталирах този драивер, а си го оставих с този който си е по подразбиране. Успях да разгледам УСУ 6.0 в детайли, Плеърите работиха добре пробвах ги - възпроизвеждаха различни формати, дори ДВД диск се възпроизвеждаше с менюто, нещо което Мандривата не можеше. Харесаха ми настройките за звука, за първи път виждах Линукс да искарва меню за тестване на 5.1 каналната звукова карта, подобно на това което прави и оригиналният и драйвер за Уиндос. Докато се радвах на новото си УСУ 6.0 горе се появи знак, че има 195 ъпдейта за сваляне, свалих ги, уж се инсталираха... и до там. УСУ6.0 тотално заби и отнаво се наложи студен рестарт. След това се оказа, че то вече не работи....
Реших, все пак, че тази тесова версия не е довършена още и инсалирах старата стабилна версия УСУ 5.2. Е някои красоти и екстри които ми харесаха в УСУ 6.0 тук липсват, но засега се държи стабилно и ряботи и след ъпдейтите на системата. Инсталирах си и Опера, браузер с който съм свикнал да работя получи се добре, всичко си работи нормално, надявам се и в бъдеще да е така...
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Мнениеот lokster » 08 Ное 2010, 17:06

@radoshow: Нека първо ни изпрати лог-а на Xorg

@tsveto: радваме се че УСУ ти е харесал. Но след като си начинаещ не ти препоръчвам тестовата версия на УСУ6, за да не си изградиш грешно (негативно) впечатление.
Въпреки че в повечето случаи върви без проблеми (примерно при мен - на 3 компютъра с различен хардуер), тя съвсем не отразява съдържанието и качеството на официалната версия на УСУ6, която предстои да излезе.
Затова ти препоръчвам да пробваш с УСУ5. Въпреки че с нито една версия няма да си защитен от потенциални проблеми - това никой не може да обещае :)
Но пък за това е свободен софтуер, и затова са форумите ;)
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот yogle » 09 Ное 2010, 10:44

Нещо тотално се обърка. Не ми дава да изпълня командата:
Код: Избери целия код
yogle@yogle:~$ sudo nvidia-xconfig
[sudo] password for yogle:
sudo: nvidia-xconfig: command not found
yogle@yogle:~$

Ето и снимка на моментното състояние в синаптика:

Изображение

Утре ще пробвам ръчно да сложа драйвера на nvidia по така описания метод , но не знам кое да махна от синаптика.
yogle
Заклет фен

Мнениеот radoshow » 09 Ное 2010, 11:38

@yogle Гледам.че си инсталирал на ред :tmi: .Даже виждам,че ти е останал пакета nvidia-173-modaliases от предни опити за инсталиране на драйвъра.За да ти тръгне коректно видеото трябва да триеш старите инсталирани пакети.Аз съм "ЗА" ръчното инсталиране на видео драйвъра,но знам и мнението на @lokster по тоя въпрос.Преди като не предлагаха драйвъри в Драйвъри за хардуер съм го правил и видеото си работи перфектно.За да се инсталира такъв драйвър трябва да ъпгрейдваш до най-новото ядро.Това става по този начин:
sudo aptitiude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude install linux-source

След това влизаш в Синаптик и всичко с име nvidia трябва да се деинсталира.Рестартираш да влязат промените.Теглиш драйвъра от сайта,най-добре е да го направиш с wget и после вече ти си видял как става.Ако след известно време пак ъпгрейднеш ядрото трябва този драйвър да го деинсталираш и след ъпгрейда да го инсталираш наново за да работи коректно.Това е в общи линии.Но ти предлагам преди да почнеш ръчна инсталация да деинсталираш всички пакети от стари инсталации на драйвъра да рестартираш и от Синаптик да инсталиташ само nvidia-96 и nvidia-96-modaliases.Рестартирай отново и като зареди изпълни командата:
sudo nvidia-xconfig

Или първо конфигурирай нов xorg.conf,както съм описал в предния си пост.Най-важното е да не бързаш и да гледаш какво ти връща в Терминал-а.С copy/paste не винаги се стига до положителен резултат ;) :) .Айде и ти желая УСПЕХ.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот yogle » 09 Ное 2010, 12:51

radoshow написа:@yogle .Но ти предлагам преди да почнеш ръчна инсталация да деинсталираш всички пакети от стари инсталации на драйвъра да рестартираш и от Синаптик да инсталиташ само nvidia-96 и nvidia-96-modaliases.Рестартирай отново и като зареди изпълни командата:
sudo nvidia-xconfig

Резултата е:

Изображение

и

yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 09 Ное 2010, 14:05

Въпреки че, както е казал radoshow, знаете моето мнение за ръчното инсталиране на драйвери, аз пак ще го кажа - най-добрият начин за инсталиране на каквото и да е (и особено драйвери) е чрез пакетния мениджър.
Само като крайна мярка трябва да се инсталира ръчно. Както е в твоя случай.
Между другото, командата nvidia-xconfig идва като част от всеки един от пакетите nvidia-173, nvidia-96, nvidia-current. Така че трябва да имаш някой от тях за да я изпълниш.

Все още не си ни изпратил Xorg.0.log както ти бях писал.
Съветвам те преди да правиш ръчни инсталации както ти е написал radoshow, да направиш това което ти бях написал аз в един от предните постове.
Иначе може и да решиш проблема - на твоя компютър, но ние няма да знаем каква е била причината за него.
Не всичко се оправя със слепи преинсталации - най-добре първо да се погледне log-a - там ще си пише защо не се зарежда Xorg.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот yogle » 10 Ное 2010, 10:21

lokster написа:Все още не си ни изпратил Xorg.0.log както ти бях писал.
Съветвам те преди да правиш ръчни инсталации както ти е написал radoshow, да направиш това което ти бях написал аз в един от предните постове.
Иначе може и да решиш проблема - на твоя компютър, но ние няма да знаем каква е била причината за него.
Не всичко се оправя със слепи преинсталации - най-добре първо да се погледне log-a - там ще си пише защо не се зарежда Xorg.

Доколкото разбрах искаш Xorg.0.log когато не мога да вляза в графична среда. След като "инсталирам" драйверите не ми дава да изпълня командата:
[codeogle@yogle:~$ sudo nvidia-xconfig
yogle@yogle:~$ ][/code]

Иначе log-a който е в момента е :http://dox.bg/files/dw?a=38a70900b5
yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 10 Ное 2010, 11:49

Така... след много неща изписани в скайп между мен и yogle, стигам до извода че първо трябва да инсталира пакетите nvidia-96, nvidia-96-modaliases, nvidia-common, nvidia-settings
След това да изпълни
sudo nvidia-xconfig
.
Ако не стане с него, това е примерното съдържание на /etc/X11/xorg.conf
Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Default Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
EndSection

За всеки случай, да изпълни и командата
sudo dpkg-reconfigure nvidia-96

за да накара DKMS да изгради модула за ядрото.
След това, в /etc/default/grub да промени реда
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

така че да стане
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

и накрая да изпълни командата
sudo update-grub2

и да рестартира.
ЗАБЕЛЕЖКА: всички конфигурационни файлове се редактират като администратор!
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот yogle » 10 Ное 2010, 15:02

След инсталиране на nvidia-96, nvidia-96-modaliases, nvidia-common, nvidia-settings :

След това изпълних всичко което е изписано и резултата е терминал в който се наложи да изтрия съдържание на /etc/X11/xorg.conf за да мога да влизам в графичен режим.

http://dox.bg/files/dw?a=92a3b43da2 ето и Xorg.0.log преди да изтрия xorg.conf
yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 10 Ное 2010, 15:17

Нещо не е както трябва при теб.
СЪС СИГУРНОСТ nvidia-96 трябва да осигирява тази команда. Като напиша
dpkg -S nvidia-xconfig

при мен, ми връща резултат
nvidia-96: /usr/lib/nvidia-96/bin/nvidia-xconfig

(първата команда прави запитване към dpkg кой инсталиран пакет осигурява търсения файл)
Изчисти си кеша на пакетите с команда
sudo apt-get clean

МАХНИ тези пакети на nvidia и ги инсталирай пак след почистването на кеша. ТРЯБВА да се почви тази команда.
И после следвай пердните ми инструкции.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот radoshow » 10 Ное 2010, 16:06

@yogle Ти като инсталира тия пакети рестартира ли после компютъра.При всяко инсталиране и деинсталиране на видео драйвър това е задължително да влязат настъпилите промени.Дойде ми една идея ако решиш да инсталираш пак този драйвър да ти пратя моя xorg.conf да видиш дали ще запали.Преди и по този начин съм оправял проблема като не иска да замени новата конфигурация.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот lokster » 10 Ное 2010, 16:49

Значи, аз му разгледах на yogle log-a на xorg, и не-зареждането на X-а когато е избран драйвера nvidia се дължи на това че всъщност не му е изграден модула за ядрото.
Друг проблем идва вероятно от активната опция Kernel Mode Setting, която не позволява коректното зареждане на nvidia драйвера при някои по-стари модели (какъвто е конкретния случай).
Параметъра nomodeset оправя този проблем.
При налични инсталирани пакетите които съм изброил, ако изпълни sudo dpkg-reconfigure nvidia-96 би трябвало модула да се изгради, и ако е направил всичко както съм описал - при следващия рестарт да се зареди "фирмения" драйвер на nvidia.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот yogle » 10 Ное 2010, 17:14

Почистих кеша. След деинсталиране и инсталиране отново nvidia-96, nvidia-96-modaliases, nvidia-common, nvidia-settings:
yogle@yogle:~$ dpkg -S nvidia-xconfig
nvidia-96: /usr/lib/nvidia-96/bin/nvidia-xconfig

да продължавам ли нататък пак?
Ето и положението след рестарт:

Изображение

Продължих по инструкциите
yogle@yogle:~$ sudo dpkg-reconfigure nvidia-96
Removing all DKMS Modules
Done.
dpkg-trigger: dpkg-trigger трябва да се повика от поддържащия скрипт (или с опцията --by-package option)
Loading new nvidia-96-96.43.18 DKMS files...
Building only for 2.6.35-23-generic
Building for architecture i686
Building initial module for 2.6.35-23-generic
Done.

nvidia-96.ko:
Running module version sanity check.
 - Original module
   - No original module exists within this kernel
 - Installation
   - Installing to /lib/modules/2.6.35-23-generic/updates/dkms/

depmod........

DKMS: install Completed.

След това, в /etc/default/grub да промених реда на
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

yogle@yogle:~$ sudo update-grub2
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-23-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-23-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-22-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-22-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found Microsoft Windows XP Professional on /dev/sda1
done

Рестартирах.... и резултата е само терминал.

http://www.youtube.com/watch?v=KiVJRjlP1Xg

Налага се да изтрия съдържанието на xorg.conf (не файла :) ) за да мога да вляза отново в графичен режим.

PS Пробвах да инсталирам и nvidia-96-kernel-source и да изпълня всичко, но резултата е същия :(
Последна промяна yogle на 10 Ное 2010, 19:35, променена общо 1 път
yogle
Заклет фен

Мнениеот lokster » 10 Ное 2010, 19:23

Според мен при всичките експерименти си умазал нещо - не трябва в "Допълнителни драйвери" да излизат по този начин драйверите.
Към момента, не виждам какво повече можем да направим - нещата само ще се закучат още повече.
Според мен, трябва да почнеш начисто - с нова инсталация, като още от самото начало инсталираш само това което е нужно за да тръгне драйвера (nvidia-96, nvidia-96-modaliases, nvidia-common, nvidia-settings) и следваш после инструкциите които ти писах, или просто изчакай за официалната версия на УСУ6 - дотогава ще излезе някоя и друга актуализация, някое и друго ядро, и може проблема да изчезне.
Така само губим време - така или иначе това е тестова версия, и е съвсем нормално да има проблеми.

EDIT:
все пак, опитай да изпълниш
sudo /usr/lib/nvidia-96/bin/nvidia-xconfig

вместо само nvidia-xconfig - явно е че командата е налична, просто не е в глобалния път.
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот yogle » 10 Ное 2010, 19:43

Естествено знам, че е тестов версия и не може всичко да тръгне от раз. Ще пробвам още един път да инсталирам и ако пак не стане ще мина на УСУ 5

yogle написа:Това което съм написал по горе за не отварянето на файловете се появява от време на време (при инсталирано УСУ), не е често но е дразнещо. След рестарт се оправя.

Дано нещо съм ви помогнал :)
yogle
Заклет фен

ПредишнаСледваща

Назад към Новини