Спират Кубунту ??...

Всички новини около УСУ

Спират Кубунту ??...

Мнениеот Karlson » 15 Фев 2012, 09:42

Вчера прочетох, че спират Кубунту.Каква ще бъде тогава съдбата на УСУ?Ще се наложи ли пак да се търси нова база за разработка?И кога ще е готово УСУ8?
Karlson
Сцепва се от писане

Re: Спират Кубунту ??...

Мнениеот me4oslav » 15 Фев 2012, 09:49

Еррр, къде го прочете това?
Линк?
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот radoshow » 15 Фев 2012, 12:46

И аз четох преди няколко дни.Инвеститорите са разочеровани от това как се развива Кубунту и спират финансирането.А разработчиците се прехвърлят към QT.Могат да си го разработват след работно време без да получават пари за това.Само остава подръжката на хранилищата,ама до кога не беше споменато.На мен ми се струва,че тази дивотия я правят заради отлива на юзери след като излезе Убунту 11.04.И сега се надяват като спрат финансирането на Кубунту блудните синове и дъщери да се приберат пак в стадото.Надявам се комюнитито да не оставят този прекрасен проект да умре.
Аватар
radoshow
Заклет фен

Мнениеот me4oslav » 15 Фев 2012, 13:26

Кубунту няма да ходи никъде, единствената промяна беше, че единствения човек, който работеше официално по Кубунту, вече работи по QT.
Всичко останало се вършеше, се върши и ще се върши от обществото, а хранилищата също как да бъдат зарязвани, защото просто няма отделни хранилища за Kubuntu, Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu и т.н. вичко е в packages.ubuntu.com
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот Karlson » 15 Фев 2012, 17:55

На всякъде в гугъл като напишеш Кубунто и излиза тази новина-линкове са излишни.Пише че нямало да изчезне, само нямало да се разработва повече, което е....то и гном 2 не изчезна, само спряха да го разработват.В света на линукс от една година насам само глупости вършат.Почвам да си мисля, че го правят нарочно.
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот me4oslav » 15 Фев 2012, 18:10

Ситуация около Gnome 2 и тази около Kubuntu са съвсем различни.
Kubuntu не е работна среда а дистрибуция, докато Gnome 2 е работна среда, което означава, че Gnome е къде, къде по обесмисто.
Gnome 2 е подържаше предимно от Gnome и когато Gnome дръпнаха шалтера, то Gnome 2 беше оставено да умре.
Да, MATE съществува, но като гледах как се е разцъфтяло ... най-близкото, което ще получиш до Gnome 2 е XFCE или Cinnamon.
Kubuntu се разработваше от ЕДИН официален разработчик от Canonical и огромно количество хора от Community-то.
Смяташ ли, че като този един човек вече не работи официално по Кубунту дистрото ще загине?!?
Също така, не съм видял Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu да са "умрели" като в тях никога не е имало официален разработчик ...
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот Karlson » 15 Фев 2012, 18:39

Дано си прав, но все си мисля, че дистро оставено по този начин ще загуби популярност.Аз се питам, защо правят глупост след глупост?Съгласи се, че новината която обсъждаме, е по-добре да не съществуваше, нали?
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот me4oslav » 15 Фев 2012, 18:58

Предпочитам да съм оптимист и не желая Kubuntu да губи популярност :)
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот SHADOWAWS » 15 Фев 2012, 20:34

Пичове, не знам за вас, ама аз почвам да си мисля, че някъде в светът на Линукс някой почва да го избива на комерсиализъм и спира да мисли трезво над основите на Линукс като същност!...ако мога така да се изразя ;)
http://modsbg.com

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Собода или робство?! чл. 25 ЗАПСП
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот Karlson » 15 Фев 2012, 21:40

Трябва да си много прав, след като има гном 3, кде 4(неструва, нека сме реалисти, иначе отдавна да е търсено и използвано, а не като резервен вариант след безисходицата гном 3)...
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот me4oslav » 15 Фев 2012, 22:08

И кое по-точно му е лошото на KDE 4 ... освен миналото.
Да, KDE имаше огромни дупки, но от 4.6 насам ситуацията се подобри масивно. Съвсем спокойно мога да кажа, че е много по-бързо и стабилно, дори и от Gnome 2!
Повечето хора игнорират KDE 4.x защото беше лошо, а не защото е лошо.
Всички казват, че проблемите на Gnome 3 са предимно и само в интерфейса ... което е точно толкова вярно, колкото и че Земята е плоска.
Всеки може да си направи Gnome 3 сесия (за справка аз си имам няколко такива, в които тествам неща), в която да използвам който док и панел и Window Manager си иска, така че няма никакви проблеми да се избяга от Unity / Gnome-Shell, дори и като класическата Gnome 3 сесия бъде "убита" в Gnome 3.4.
Проблемът е в това, че Gnome-Power-Manager работи когато е на кеф, Nautilus 3 изглежда като ... и аз не мога да го опиша (слава богу ще бъде поправен в Gnome 3.4), всчики Gnome приложения (разработвани от Gnome) ще минат през редизайн за да бъдат използваеми и под тъй скрийн и разбира се, го има и фактора, че Gnome 3 е прекалено младо за да бъде напълно готово, а колкото повече "остаравя" толкова повече се устремява към среда за таблети и телефони и към собствен HIG, който ще принуди всички диструбуции не използващи Vanilla Gnome (т.е. всичко освен Fedora) да пачват Gnome 3 приложенията за да не изглеждат извънземно под интерфейса на дистрибуцията (в Убунту вече процеса започна) ...
Попринцип много среди са движят към един общ унифициран интерфейс, но за добро или за лошо, повечето Linux дистрибуции все още не са говови да направят този голям скок, което прави Gnome 3 проблемно.
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот Karlson » 16 Фев 2012, 10:33

Прекалено сложно звучи както го описваш.Нормалните хора са потребители.КДЕ не може да се ъпдейтне, спира на 62%.Аз, а и всички искаме просто да си работи.И много други проблеми има.Превода е частичен и т.н. и т.н.....Знам, че сега можеш да ми опишеш разрешението на всички проблеми, но аз питам защо дистрибуциите идват с тези проблеми?
Karlson
Сцепва се от писане

Мнениеот me4oslav » 16 Фев 2012, 11:01

Предполагам "нормалните хора" ги интересува да използват нормални на вид и удобни за работа приложения, а не такива с частичен десен тулбар и бутони от дясно ...
И говорихме за KDE, а не за $НЯКОЯ-СИ-ДИСТРИБУЦИЯ, това че дистрибуциите идват с Muon Package Manager (който е бъгав), а не със Synaptic или Apper не е вида на KDE :P
За локализацията - не знам, не съм ползвал KDE на нищо друго освен English UK от доста време (всъщност това важи за всичките ми ОС), но съдейки по статията в СКСС, защо KDE беше избрано като нова работна среда едно о предимствата беше, че "Нивото на локализация на български е много високо" :)
Аватар
me4oslav
Заклет фен

Мнениеот svetli » 16 Фев 2012, 11:14

@Karlson: Именно заради избягването на някои от описаните от теб проблеми, забавяме издаването на УСУ 8. :) КДЕ 4.8 доста ми харесва как се държи и като се появи УСУ, те уверявам, че няма да се чупи при обновления. Относно преводите - да, има празноти, но те не са непреодолими. За кратко време може да се преведе много дори и от малко хора. Сега, не желая да се изтъквам като супер преводач - не съм и има хора, които превеждат години преди аз да се заема - но ето една бърза справка какво е превеждала скромната ми особа напоследък - https://translations.launchpad.net/~sve ... ?batch=300 Повечето от тях са именно от КДЕ и е въпрос на време, заедно с преводите на останалите преводачи, да влязат в средата. Така че спокойно - всичко ще е наред с тази среда в крайна сметка. :)
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот lokster » 16 Фев 2012, 11:57

Честно казано, за нас няма никакво значение че Canonical вече няма да плащат за разработката на Kubuntu. А и едва ли ще има голямо значение за някой.
Kubuntu е дистрибуция, а KDE е работна среда. Дори хипотетично разработката на Kubuntu да спре (което явно няма да се случи), няма нищо по-лесно от това да си инсталираш KDE в едно ubuntu-minimal и ето ти Kubuntu.
Защото KDE няма връзка с Canonical.
Какво всъщност представлява Kubuntu? Представлява едно минимално Ubuntu + работната среда KDE + допълнителни настройки за брандиране (в общи линии).
Каквото всъщност представляват и останалите деривативи - Xubuntu, Lubuntu и т.н. - ubuntu-minimal + някаква среда (някои от тях също не са поддържани от Canonical, пък като гледам това не им се е отразило).
Специално ние с УСУ сме независими от Kubuntu, защото не използваме стандартните за Kubuntu настройки, приложения, вид на средата и т.н.
Така че и със и без kubuntu - все тая.
В момента използваме Kubuntu за основа, просто защото ни е по-лесно така. Ако нямаше Kubuntu - щяхме да инсталираме ubuntu-minimal, после KDE и готово - продължаваме си работата...
Между другото, преводите на средата НЕ СА "бъгове".
Също така, нивото на локализация на Български си зависи изцяло от нас (българите). Преводите почти никога не се правят от разработчиците, а от наши преводачи.
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Назад към Новини