Очаквани промени в УСУ 7

Всички новини около УСУ

Re: Очаквани промени в УСУ 7

Мнениеот svetli » 17 Юни 2011, 09:03

По принцип е така, както казваш, но когато са пуснати ефектите, настройките на този аплет са малко по-различни, отколкото когато за мениджър на прозорци се използва metacity...
Аватар
svetli
Администратор
Администратор

Мнениеот bako_ttv » 17 Юни 2011, 21:32

Светли или Краси, без значение кой от двамата (или някой друг), бихте ли ми казали как ще е най-добре да разцепя двата хард диска като излезе УСУ 7 финалната версия? В предните си постове писах, че са два, единия е Sata (но не е включено Sata захранването) и е 160 гига, а другия е IDE 250 гига! Искам да махна Уиндоус 7 и да инсталирам само УСУ 7. За сега са разцепени така: 160 гигабайтовия на един 50 гига (на който е Уин7) и един 110 (с файлове...), а 250 гигабайтовия на един 50 (на който е УСУ 6.2), и два по 100 гига (с файлове...)! Обаче при това разцепване на толкова дялове се губят общо от двата харда около 15-20гига!
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот lokster » 17 Юни 2011, 23:18

Няма "най-добър" начин за разцепване. Всеки си ги разцепва според нуждите. Едни "специалисти" твърдят че едно разцепване е "правилно", а други - друго. И всички са прави, защото в едни случаи едно е добро, а в други - друго.
Но 50GB дял за УСУ са абсолютно много - направо е разхищение на дисково пространство.
Аз лично винаги инсталирам операционната система на дял с големина не повече от 20ГБ, тъй като използвам други дялове за да си съхранявам файловете (т.е. не съхранявам важни и големи файлове в домашната си папка).
И винаги домашната ми папка е била на същия дял на който е инсталирана операционната система - просто на мен ми е по-удобно така, защото винаги инсталирам "на чисто".
Ако аз бях с твоите дискове, и исках да махна Windows, щях да направя така:
- на първия диск създавам пръв PRIMARY ext4 дял с големина 20-30GB на който инсталирам операционната система
- на същия диск създавам втори дял, който е EXTENDED и е NTFS или EXT4 (NTFS - ако искам да се запази съвместимост с Windows). Евентуално си оставям примерно 1-2GB незаделено пространство, и го заделям за SWAP
- целия втори диск го правя да е един голям PRIMARY дял - пак NTFS или EXT4

Не твърдя че това е най-добрия или най-правилния начин (сигурен съм и че ще отнеса критика заради използването на NTFS). Просто аз така бих го направил, защото за моите лични нужди така ми е най-удобно.
Не "насецквай" диска на много дялове - няма смисъл, и само ще си усложниш живота.
Просто приеми че при големите дискове губиш известно количество дисково пространство. Без значение на колко дялове ще ги накълцаш, общата сума от изгубеното пространство ще си е все тука (даже може да се увеличи, според мен).
Просто така работят файловите системи. Приеми го и го забрави :)

Има все пак една възможност да си възстановиш малко изгубено пространство, ако използваш файлова система ext3/ext4
При нея има един параметър, който определя колко процента от файловата система да са "резервирани". Те се използват в случай на тотално запълване на дисковото пространство, така че да не се прецака операционната система поради недостиг на място.
По подразбиране мисля че се заделят 5% от дяла. При малки дялове това е малко, но ако дяла е много голям, цифрата също си е доста голяма (примерно 5% от 1Tb са си 50GB) - личи си че параметъра е измислен когато дисковете бяха по-малки...
За да настроиш резервираното пространство на даден ext3/ext4 дял, трябва да изпълниш командата

Код: Избери целия код
sudo umount /dev/sda1
sudo tune2fs -m 0 /dev/sda1
sudo e2fsck /dev/sda1
sudo mount /dev/sda1

Заместваш "/dev/sda1" съответно с името на твоя дял - можеш да го видиш от редактора на дялове (изгаси обаче редактора преди да изпълниш командите).
Имай предвид че трябва дяла да бъде размонтиран за да се приложи тази опиця, така че не можеш да я приложиш върху дяла от който е стартирано УСУ (или друг Линукс). Можеш да го направиш от LiveCD/USB ако искаш.
Параметъра "-m 0" задава резервираните проценти. В случая, задава 0%. По принцип уж не е препоръчително да се слага 0%, затова сложи 1. Или пък си го остави 0 - ако дяла не се използва за операционна система, а само за съхранение.
Лично аз никога не съм се замислял за изгубеното пространство - просто знам че го има, и не му цепя стотинката...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот bako_ttv » 18 Юни 2011, 10:34

lokster написа:...Ако аз бях с твоите дискове, и исках да махна Windows, щях да направя така:
- на първия диск създавам пръв PRIMARY ext4 дял с големина 20-30GB на който инсталирам операционната система
- на същия диск създавам втори дял, който е EXTENDED и е NTFS или EXT4 (NTFS - ако искам да се запази съвместимост с Windows). Евентуално си оставям примерно 1-2GB незаделено пространство, и го заделям за SWAP
- целия втори диск го правя да е един голям PRIMARY дял - пак NTFS или EXT4...

Горе долу и аз така мислех да направя. Всъщност мислех първия да си го оставя както е 50 / 110, като на мястото на Уин7 да сложа УСУ7.
Мисля, че 50 гига няма да са много, като се има в предвид, че от време на време ползвам и Виртуал Бокса.
А втория хард да си го оставя както е цял 250 гига, без да го разцепвам на три дяла както е сега. :)
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот gogzzz1000 » 23 Юни 2011, 09:38

Сериозно аз съм оня умник от феиса дето пита в страницата на зорина ;D, но и аз се бях заблудил, че е българска...
gogzzz1000
Новак
Новак

Мнениеот lokster » 23 Юни 2011, 11:41

@gogzzz1000 ако това може да те успокои - много хора са се заблудили така ;)
Всъщност, първият път когато четох за ZorinOS и аз бях прочел че е Българска (беше в някой Български сайт). Това обаче веднага ме накара да се усъмня (защото не са много Българските дистрибуции, и трябваше да съм чувал и преди за нея), и една бърза проверка в сайта на ZorinOS доказа че не е Българска...
"My mind is going. I can feel it. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I’m afraid."
Аватар
lokster
Администратор
Администратор

Мнениеот gogzzz1000 » 23 Юни 2011, 16:23

Какво да кажа поне от zorin отвърнаха :rofl:
gogzzz1000
Новак
Новак

Мнениеот plamen74.72 » 26 Юни 2011, 12:30

Видях, че вече има финал версия на УСУ 7 Мини х86 и х64! Аз обаче ще почакам до излизането на УСУ 7 Десктоп х64 и УСУ 7 Нетбук :)
Аватар
plamen74.72
Заклет фен

Мнениеот tsveto » 26 Юни 2011, 13:17

Нека зарадва всички нас българските почитатели на Свободния софтуер и Линукс, както тези, които отблизо следим развитието на тази най-българска ОС, така и тези, които едва сега тепърва ще се докоснат до нея...
Вече свалям... и ще пиша, по-нататък, вероятно утре моите впечатления от финалната версия на УСУ 7.
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Мнениеот SHADOWAWS » 26 Юни 2011, 13:44

Много ми харесва как е направена. Тествах я под жива флашка. Днес по-късно мисля да се мъча да я инсталирам върху другия ми хард на компа. :rock: :bow:
http://modsbg.com

ПОЛЗВАМ УСУ 7 Десктоп

Майкрософт е Синьото хапче! Линукс - Червеното! https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4
Собода или робство?! чл. 25 ЗАПСП
Аватар
SHADOWAWS
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 26 Юни 2011, 13:59

7 цата е екстра от тестовата версия бях много доволен а сега вече съм и с офицялната :up: :clap:
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот bako_ttv » 26 Юни 2011, 14:05

Вече ги изтеглих двете версии на УСУ 7 Мини х86 и х64, и ги качих като торенти тук:
УСУ 7 Мини х86: http://data-bg.org/details.php?id=18112
УСУ 7 Мини х64: http://data-bg.org/details.php?id=18113
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

Мнениеот evgeny81 » 26 Юни 2011, 14:07

Ще помогна със сийда ;)
Аватар
evgeny81
Заклет фен

Мнениеот tsveto » 26 Юни 2011, 14:13

Аз пък писах за новото УСУ 7 на страницата си във фейсбук.

Изображение

Дори и един от приятелите ми там да прояви интерес..., пак би било добре! Ако имаше само начин и в някой от по-големите и четени сайтове да се появи добрата новина...
Не е важно дали си як! Важно е да си маниак!!!
Аватар
tsveto
Старши член
Старши член

Мнениеот bako_ttv » 26 Юни 2011, 14:42

Я само ме светнете по въпроса как да правя md5 проверка на .iso файла като е в NTFS дял изтеглен? Или пък след като съм го записал на диск как се прави, че за сега успявам да направя само ако е на десктопа или в домашната папка. Нещо не успявам да напиша точния път до файла?!
Изображение
Аватар
bako_ttv
Заклет фен

ПредишнаСледваща

Назад към Новини